Kaddáfímu pomáhají potlačovat obyvatelstvo i české zbraně
Dušan RadovanovičČeští politici by rádi radili arabským zemím, jak po svržení diktátorů budovat demokracii. NESEHNUTÍ ale spočítali, že za posledních šest let dodala ČR egyptskému Mubarakovi zbraně za 26 milionů eur a libyjskému Kaddáfímu za dva miliony jen v roce 2007.
Současná krize autoritativních režimů na severu Afriky připomíná mnoha demokratickým zemím jejich kontroverzní politiku vůči tamním diktátorům. O dodávkách zbraní ze zemí Evropské unie libyjskému diktátorovi Muhamadu Kaddáfímu se psalo již před několika dny.
Stranou však nezůstává ani Česká republika. Ta jen v posledních letech zásobovala severoafrické diktátory zbraněmi v hodnotě desítek milionů eur. Jen za posledních šest let dodala Česká republika režimu Husního Mubaraka v Egyptě zbraně a střelivo za více než 26 milionů eur.
Podobné přízni ČR se mohly těšit i další země. Vyplývá to z výroční zprávy o kontrole dovozu vojenského materiálu za rok 2009, kterou zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s ministerstvy zahraničí, obrany a vnitra a dále s Generálním ředitelstvím cel a se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost.
Podle zprávy se jen autoritativní režim svrženého tuniského prezidenta bin Alího dočkal dodávek zbraní a vojenského materiálu za deset milionů eur. Muammar Kaddáfí zase momentálně střílí do civilistů zbraněmi, jež nakoupil v roce 2007 od České republiky za dva miliony eur.
Dodávky zbraní dostaly rovněž země, které ještě nepřitáhly takovou pozornost médií, ale v nichž jsou demonstranti rovněž násilím potlačováni. Ukázkovým případem je Jemen, do něhož jen v roce 2009 odešly zbraně za více než deset milionů eur.
Pochybné chování české politické reprezentace, která sice podle svých výroků snahu o svržení diktátorů a nastolení demokratičtějšího zřízení vítá, ale zároveň posílá autoritativním režimům zbraně, kritizuje občanská iniciativa Nesehnutí.
„Je pokrytectvím českých státníků, když se nyní ve svých prohlášeních stylizují do role ochránců lidských práv a odpůrců diktátorů, které tolik let podporovali vojenskými dodávkami zbraní. A je neuvěřitelnou drzostí české diplomacie nabízet těmto zemím své zkušenosti s přechodem k demokracii, když se právě české vlády tak dlouho na potlačování demokratických práv a svobod podporou autoritativních režimů podílely,“ soudí jeden z představitelů sdružení Milan Štefanec.
Proti dodávkám zbraní a bojové techniky do Libye přitom Nesehnutí protestovali již před šesti lety. Neúspěšně. Zároveň organizace upozorňuje na pochybné dodávky i do dalších sporných zemí. Příkladem může být vyzbrojení uzbeckého diktátora Islama Karimova, který v roce 2005 zmasakroval stovky civilistů v uzbeckém městě Andižanu.
Novela zákona z roku 2009 přitom dokonce umožnila, aby se do domlouvání zbrojních obchodů zapojily i firmy bez platného povolení. „Jediným způsobem, jak podobným případům bránit, je zásadně omezit vývozy zbraní z ČR a dostat je pod veřejnou kontrolu. Bohužel novela zákona o zahraničním obchodu s vojenským materiálem z roku 2009 jde přesně opačným směrem,“ dodává Štefanec.