Husní Mubarak odstoupil. Předal pravomoci armádě
Petr JedličkaEgyptský prezident opustil dopoledne Káhiru a spolu se ženou odletěl do sinajského letoviska. Viceprezident Umar Sulejmán krátce po páté hodině v televizi oznámil, že Husní Mubarak rezignoval na svou funkci a předal pravomoci Nejvyšší radě ozbrojených sil.
Egyptský prezident Husní Mubarak odstoupil. Stalo se tak po osmnácti dnech nepřetržitých masových protestů. Svoje pravomoci údajně předal Nejvyšší radě ozbrojených sil, již tvoří generální štáb a které předsedá ministr obrany.
Egypťanům to oznámil viceprezident Umar Sulejmán v pátek odpoledne, v krátkém televizním vystoupení.
Není jasné, zda nyní povládnou přímo generálové, ministr obrany Tantáwí, anebo viceprezident Sulejmán, který ve funkci zůstává.
Prezident se dle informací z několika zdrojů už nenachází v Káhiře, ale v sinajském letovisku Šarm aš-Šajch. Jeho osobní letadlo tam přistálo již popoledni. Podle televizí Al Džazíra a Al Arabía s ním odletěla i jeho žena Suzanne.
Dle agenturních komentářů je Mubarakovo rozhodnutí reakcí na tlak ze všech stran: od demonstrantů, kteří po jeho odchodu volali už třetím týdnem, od Spojených států, jež v posledních dnech změnily rétoriku, a zejména od samotné armády.
Na základě výroků náčelníka generálního štábu i ředitele CIA se očekávalo, že se už ve čtvrtek prezident přinejmenším stáhne do pozadí. Mubarak ale ve večerním projevu jenom zopakoval dva týdny starý slib svobodných zářijových voleb a demokratizace ústavy, na jehož naplnění bude sám dohlížet.
Totéž přislíbila v pátek dopoledne i armáda.
V Egyptě jinak i v pátek pokračovaly mohutné pouliční protesty. V Káhiře se lidé shlukovali i mimo náměstí Tahrír, zejména okolo vládních budov, sídla televize a prezidentského paláce. V Alexandrii vyrazil dav směrem k vojenské základně, před níž se zastavil.
V provinčním městě na Sinaji došlo k útoku tisícihlavého davu na policejní stanici, při němž byl zabit jeden člověk. Celkově byla však atmosféra pátečních protestů sice napjatá, ale nenásilná.
Po Sulejmánově oznámení propukly na mnoha místech mohutné oslavy. Al Džazíra zařadila na zpravodajskou lištu lapidární sdělení „The Revolution“, které se v desetisekundových intervalech opakuje. Reportéři nezakrývají dojetí.
Revoluce pokračuje
Po naplnění ústředního požadavku masových protestů, které trvaly nepřetržitě osmnáct dní, začíná v Egyptě další fáze revoluční proměny. Její podoba, průběh a výsledky jsou přitom ještě nejasnější, než dosavadní vývoj.
Režim učinil v posledních dnech řadu ústupků. Obměnil složení vlády i vedení Národně demokratické strany, přestal přikazovat zahraničním operátorům, aby odpojovali internetovou a mobilní síť a zmírnil cenzuru. Dále se ústy viceprezidenta Sulejmána zavázal ke zvýšení platů a důchodů současným i bývalým státním zaměstnancům a v posledku slíbil zřízení tří komisí, z nichž jedna připraví příslušné změny ústavy, druhá dohlédne na jejich implementaci a třetí prošetří násilnosti, ke kterým došlo mezi prezidentovými stoupenci a odpůrci.
Na přípravě i implementaci změn by se měla podílet i opozice. Ta je však roztříštěná do desítek skupin, hnutí a stran, z nichž ani šest nejvlivnějších nevzneslo doposud jiné než obecněpolitické požadavky.
V celé situaci navíc zůstává i řada dalších neznámých, které ztěžují jakoukoliv prognózu. Vedle záměrů zatím upozaděného, leč stále v principu islamistického Muslimského bratrstva je to například vnitřní integrita vládnoucí politické garnitury a pevnost Sulejmánovy pozice, dále intenzita pnutí mezi jednotlivými, názorově odcizenými skupinami demonstrantů, a konečně i postoj většiny populace k současnému vývoji jako takovému.
Spojené státy i prostřednictví čtvrtečního Obamova projevu sice vyjádřily avizovaným demokratizačním snahám podporu, není však jasné, jak se zachovají například vůči eventuálnímu zrušení zákazu náboženských stran, nebo případnému znárodnění podniků, které patří Mubarakovým příbuzným a nejbližším spolupracovníkům.
Egypt je nadto ve velmi tíživé hospodářské situaci a tu jakákoliv politická změna jen těžko rychle vylepší. Jednou z podstatných příčin masovosti protestního hnutí se přitom staly právě sociální problémy a mnoho lidí teď bude očekávat rychlé změny.
Další informace:
Al Džazíra Al Jazeera English: Live Stream
BBC News Egypt army vow on emergency rule
The Guardian Egypt's hope turns to fury as Mubarak clings to power
AFP Mubarak leaves Cairo with family: source
AFP Obama calls for 'concrete' change in Egypt