Protesty v Libyi pokračují, režim opouštějí vojáci i diplomaté
Roman BurešProtirežimní protesty v Libyi se s devátým dnem rozšířily i do hlavního města Tripolisu. Kaddáfího stoupenci využívají k jejich potlačení údajně i vojenská letadla, část armády a někteří diplomaté se nicméně přidali na stranu protestujících.
Již devátým dnem protestují Libyjci proti režimu Muammara Kaddáfího. Jejich demonstrace doprovázejí stále víc i otevřené boje. V noci z neděle na pondělí získali demonstranti kontrolu nad další čtvrtí Benghází, největšího města východu, a několika dalšími sídly. Během dne se potom střety odpůrců režimu s vyzbrojenými oddíly, které Kaddáfího vládu hájí, přesunuly do Tripolisu. Zde protestující zapálili malou část komplexu budov, ve kterých zasedá vláda a parlament.
Při lidových bouřích v Benghází, Bajdá, Tripolisu a dalších městech hlavně na východě země zemřelo podle zpráv agentur minimálně 250 lidí. Podle lidskoprávních organizací je ale skutečný počet obětí až dvakrát vyšší. Mezinárodní federace pro lidská práva uvádí tři až čtyři stovky mrtvých.
Zprávy o počtu obětí i podobě střetů je stále obtížné ověřit, protože téměř žádná západní média nemají v oblastech konfliktu dopisovatele. Mobilní sítě a internet jsou přerušovaně blokovány a libyjský režim také stále znemožňuje sledovat satelitní signál televizí, které se tematice protestů v zemi věnují.
Libyjský velvyslanec v Indii nicméně potvrdil předchozí domněnky, že členy prokaddáfiovských oddílů jsou žoldáci z okolních afrických států. „Jsou z Afriky, mluví francouzsky a jinými jazyky. (…) Vojáci jsou Libyjci a nemohou vidět cizince zabíjející další Libyjce, tak se přidávají na stranu lidí,“ prohlásil Alí Esáví, který po násilném potlačení protestů rezignoval.
Podobný krok v pondělí učinilo několik dalších diplomatů a ministr spravedlnosti. Zběhnout se rozhodli také dva plukovníci libyjského letectva, kteří s bojovými letouny Mirage přistáli na Maltě poté, co se údajně rozhodli odmítnout příkaz režimu na vzdušný útok proti opozičním demonstrantům.
„To, co se děje v Libyi, je opravdová genocida,“ prohlásil velvyslanec země při OSN Ibrahím Dabaší.
Kaddáfí osobně se v pondělí večer objevil v asi dvacetivteřinovém spotu v libyjské státní televizi, aby vyvrátil údajné fámy, že opustil zemi. „Chci ukázat, že jsem v Tripolisu a ne ve Venezuele. Nevěřte televizím, které patří toulavým psům,“ prohlásil plukovník doslova. Zda se ale doopravdy nacházel v libyjském hlavním městě a zda byl přenos vysílán živě, nelze ze záznamu potvrdit.
Spojené státy zásah proti demonstrantům již v minulých dnech odsoudily a v úterý nařídily svým občanům opustit zemi. Použití vojenských letadel a těžkých zbraní při potlačování protestů odsoudil také arabský Katar, jenž navíc svolal na dnešek do Káhiry mimořádnou schůzi Ligy arabských států. Ta by se měla současným děním zeširoka zabývat.
Někteří vysocí představitelé libyjské armády vydali prohlášení, ve kterém se zavázali spolupracovat s lidem na odstranění režimu. O jak velkou část ozbrojených složek se jedná, však opět není známo. Proti Kaddáfímu podobně vystoupili i někteří kmenoví a náboženští vůdci.
Vlivný ideolog Muslimského bratrstva a duchovní egyptského původu Júsuf Kardáví dokonce vyzval pomocí fatwy k jeho zabití. „Kdokoli z libyjské armády může vystřelit na Muammara Kaddáfího, aby se ho Libye zbavila, ať to udělá," prohlásil pro agenturu AFP.
Rodinný režim
K událostem se v neděli vyjádřil v televizi Sajf Islám, druhý nejstarší syn Muammara Kaddáfího. Sajf označil posilující povstání za výsledek spiknutí určité islamistické organizace a intenzivní snahy exilu rozdělit Libyi na několik menších států. Slíbil přitom, že celá režimní mašinérie se bude bránit „do poslední kulky“, a v této souvislosti varoval před vznikem občanské války i možnou zahraniční intervencí.
Sajf byl pozorovateli dlouho považován za mluvčího a přívětivou tvář režimu. Podle deníku Guardian to byla ale právě jeho řeč - velmi vzdálená jeho předchozím příslibům demokratických reforem - jež rozhněvala další Libyjce a přesvědčila je vyjít do ulic.
Kromě Sajfa má podle uniklých amerických diplomatických depeší, zveřejněných na serveru WikiLeaks, politické ambice také Kaddáfího další syn Mutasím. Ten je v současnosti poradcem režimu pro národní bezpečnost.
Třetím z osmi Kaddáfího potomků, který se kromě obchodních praktik aktivně angažuje v politice a armádě, je Chámis, který velí elitním vojákům libyjské armády, takzvané Chámisově brigádě. Ta se má starat převážně o bezpečnost vládnoucího režimu a údajně hrála roli v krvavém potlačení počátečních protestů ve městě Benghází.
Další informace:
The Guardian Muammar Gaddafi lashes out as power slips away
The Guardian Libya erupts as Gaddafi clings on - live updates
The New York Times Warplanes and Militia Fire on Protesters in Libyan Capital
The Guardian WikiLeaks cables: A guide to Gaddafi's 'famously fractious' family