Vláda USA oficiálně zažalovala BP kvůli nehodě v Mexickém zálivu
Roman BurešAmerická vláda podala žalobu na BP a další společnosti za ropný únik v Mexickém zálivu. Pokud bude úspěšná, zaplatí BP na pokutách další miliardy dolarů. Podle nově zveřejněných depeší WikiLeaks měla navíc společnost podobnou nehodu i v Ázerbajdžánu.
Americké ministerstvo spravedlnosti ve středu podalo žalobu na společnost BP a dalších osm ropných firem, které mají podíl na nehodě plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu a následném úniku ropy. Ropným společnostem hrozí pokuty do výše jednadvaceti miliard dolarů.
Žaloba Obamovy vlády požaduje, aby společnostem byla uznána naprostá a bezpodmínečná zodpovědnost za veškeré škody a náklady na záchranné a sanační operace podle zákona o ropném znečištění. Žaloba navíc požaduje i penalizaci společností za porušení ekologického zákona na ochranu čistoty vody.
Podle federální žaloby k nehodě přispělo také nedostatečné zapečetění vrtu, způsobené volbou nevhodné směsi cementu. K podobnému zjištění došla ve svém posudku nezávislá prezidentská komise i interní vyšetřovací výbor BP. Dodavatel cementových směsí, který je zodpovědný za jejich kvalitu, společnost Halliburton, v žalobě ale jmenovaná není.
Podle generálního prokurátora Erica Holdera je ovšem možné, že k žalobě budou přidáni další obvinění. „Je to průběžný proces,“ řekl doslova.
Celkový rozsah škod ani případných zdravotních problémů amerických občanů, způsobených ropných únikem, není doposud plně znám, uvádí právní dokument. Při explozi na ropné plošině Deepwater Horizon 20. dubna zemřelo jedenáct zaměstnanců a z poškozeného vrtu podle vládních odhadů následně uniklo více než 750 milionů litrů surové ropy. Podle BP to bylo ale výrazně méně.
BP není sama
Dalšími obviněnými jsou menšinoví vlastníci hlubokomořského vrtu Anadarko a MOEX a společnost Transocean, která vlastnila ropnou plošinu. Největší díl zodpovědnosti ale pravděpodobně zůstane těžařské společnosti BP, která si plošinu pronajímala a řídila její provoz v době nehody a zároveň byla většinovým vlastníkem poškozeného vrtu. Poslední společností, kterou žaloba jmenuje, je pojišťovna QBE/Lloyd’s, u které byla ropná plošina pojištěná.
Společnost Transocean obvinění zpochybnila s tím, že by neměla nést zodpovědnost za akce druhých. „Žádná dodavatelská firma ještě nenesla podle zákona o ropném znečištění z roku 1990 zodpovědnost za únik z vrtu,“ komentovala společnost žalobu pro agenturu AP. „Zodpovědnost za uhlovodíky uniklé z vrtu nese vlastník vrtu a jeho provozovatel,“ dodal Transocean, který vlastnil těžební plošinu.
Všechny společnosti jsou obviněné z toho, že před nehodou porušovaly bezpečnostní a provozní regule. „Naším záměrem je dokázat, že tato porušení způsobila nebo alespoň přispěla k obrovskému ropnému úniku,“ dodal k žalobě generální prokurátor Holder.
Dokument uvádí, že obvinění nedokázali udržet vrt pod kontrolou a nepoužili nejbezpečnější technologii a postupy, které mohli. Hrozící nebezpečí navíc kvůli nedostatečnému dohledu nad vrtem neodhalili a nepoužili dostupné a potřebné materiály k tomu, aby zajistili bezpečnost posádky, zařízení, přírodních zdrojů a životního prostředí.
Demokratický poslanec Edward Markey a člen poslanecké energetické komise, která nehodu vyšetřovala, přiznal, že vláda bude mít těžkou pozici v prokazování viny BP.
„Těmto společnostem možná trvalo měsíce, než svůj vrt uzavřely, ale nyní stráví roky tím, že se budou snažit uzavřít své finanční povinnosti vůči obyvatelům Zálivu,“ prohlásil Markey. „Proto je klíčové, aby v tomto právním úkonu Obamova vláda rychle pokročila,“ dodal.
WikiLeaks odhalují další úniky
Podle jedné z uniklých diplomatických depeší amerických ambasád, zveřejněných ve čtvrtek serverem WikiLeaks, se společnosti BP rok a půl před nehodou v Mexickém zálivu stal podobný incident na ropné plošině v Ázerbajdžánu. Americký velvyslanec v zemi uvedl, že obě nehody provázely zarážející podobnosti.
Diplomatický dokument odhaluje, že partneři britské těžařské firmy si stěžovali na tajnůstkářské chování BP, která jim údajně nechtěla poskytnout o nehodě žádné informace. Americkým diplomatům také uvedli, že BP měla obrovské štěstí, že stihla včas evakuovat všech 212 zaměstnanců plošiny.
Nehoda v Ázerbajdžánu vedla ke kompletnímu uzavření dvou ropných polí a snížila objem výroby o půl milionu barelů denně na několik měsíců.
Tehdejší ředitel BP pro Ázerbajdžán Bill Schrader americkým diplomatům řekl, že je možné, že společnost nikdy nezjistí příčinu nehody, přestože se neustále snaží ověřit různé možné teorie.
Jiné diplomatické depeše z podkavkazské republiky hovoří o tom, že britská těžařská společnost využívala nelegální praktiky jako je mírné vydírání k tomu, aby si zajistila práva na využívání ropných rezerv v Kaspickém moři. Vláda Ázerbajdžánu BP také obviňovala z toho, že jí dluží deset miliard dolarů z výdělků těžby.
Další informace:
AP US government sues BP for billions over Gulf oil spill
BBC News Gulf of Mexico oil leak: US sues BP over oil disaster
The Guardian WikiLeaks cables: BP suffered blowout on Azerbaijan gas platform