BP si chce zlepšit reputaci, zvažuje odvolání generálního ředitele
Roman BurešSprávní rada společnosti se chystá projednat odvolání výkonného ředitele BP Tonyho Haywarda, jenž se stal v USA ztělesněním korporátní arogance. Vědci mezitím objevili přímé důkazy o tom, že velká část uniklé ropy zůstává pod hladinou moře.
Společnost BP zvažuje odvolání výkonného ředitele Tonyho Haywarda. Správní rada by o Haywardově budoucnosti a případně i výši odstupného měla rozhodnout v pondělí v noci. Hayward se kvůli necitlivým výrokům a snahou o podhodnocování pravého rozsahu ekologické katastrofy v Mexickém zálivu stal ve Spojených státech symbolem korporátní nezodpovědnosti a arogance.
Dohady o odvolání Haywarda z funkce již měly pozitivní dopad na akcie BP, a hodnota společnosti díky nim přes víkend stoupla o dvě miliardy dolarů. Haywardovým nástupcem by se podle deníku Guardian měl stát Bob Dudley, dlouholetý zaměstnanec společnosti, který nyní dohlíží na záchranné a sanační operace v Mexickém zálivu.
„Jakákoliv rozhodnutí budou oznámena ve vhodnou chvíli, žádné konečné rozhodnutí ještě nepadlo,“ komentovala situaci BP v pondělní tiskové zprávě. Zástupci společnosti ale potvrdili, že se správní rada setká v pondělí v noci, aby projednala situaci před úterním zveřejněním výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí roku 2010.
Podle odhadů by společnost BP měla v úterý vykázat ztrátu přibližně třinácti miliard dolarů poté, co se náklady na odstranění následků ropné skvrny a vytvoření fondu na kompenzace poškozených obyvatel Mexického zálivu vyšplhaly na dvacet pět miliard dolarů.
Hayward se po explozi plošiny Deepwater Horizon 20. dubna nechal slyšet, že objem ropy, který se dostal do vod Mexického zálivu, je „nepatrný“, a rozčílil pozůstalé po jedenácti obětech katastrofy, když prohlásil, že „chce svůj život zpět“.
Trojrozměrná katastrofa
Vědci z Univerzity Jižní Floridy (USF) o víkendu poprvé potvrdili, že ropné bubliny, které se pohybují ve vodním sloupci pod hladinou Mexického zálivu, jsou způsobeny únikem ropy z poškozeného vrtu společnosti BP. Je to první přímý vědecký důkaz o tom, že část unikající ropy zůstala díky chemickým disperzním látkám pod hladinou vody.
K podobným závěrům došel v pátek také americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA), který existenci podvodních ropných bublin prozatím popíral. Za původce ropy pohybující se v hloubkách od jednoho do jednoho a půl kilometru pod mořskou hladinou označil NOAA také vrt společnosti BP.
„To, na co jsme přišli, naprosto mění představu toho, co je to ropná skvrna,“ řekl odborník na chemickou oceánografii David Hollander z USF. „Z dvourozměrné katastrofy se stala najednou trojrozměrná,“ dodal.
Richard H. Pierce, ředitel Centra pro ekotoxikologii v Sarasotě, prohlásil, že ropa rozpuštěná do vodního sloupce „se lépe naváže na mořské živočichy, kteří ji do sebe absorbují nebo ji pozřou s další potravou“. V rámci dlouhodobého boje s ropou je použití disperzantů lepší, řekl Pierce, ale v krátkodobém časovém horizontu je pro mořský život velmi nebezpečné, dodal.
„Jsme touto situací velice znepokojeni, a proto je velmi zásadní, že se vědcům z USF výskyt (ropných bublin pod hladinou moře) podařilo potvrdit,“ prohlásil Pierce.
Společnost BP odmítla důkazy USF komentovat. „Zatím jsme viděli pouze zprávy v médiích, ale samotnou zprávu a data, na kterých stojí, se k nám zatím nedostala,“ prohlásil mluvčí BP Phil Cochrane. Finální verze zprávy USF by měla být zveřejněna do konce tohoto týdne.
Další informace:
The Guardian Tony Hayward to quit BP
AFP BP chief likely to resign as oil firm looks to rebuild
AFP BP 'still to decide' on Hayward in wake of oil spill
McClatchy Newspapers Researchers Confirm Subsea Gulf Oil Plumes are from BP Well