Reportérům amerického Wall Street Journalu se podařilo odhalit, že redakce firemního magazínu společnosti BP vnímá důsledky ekologické katastrofy dosti svérázně.
Americký prezident Barack Obama mluví v souvislosti s ropnou skvrnou v Mexickém zálivu o největší katastrofě v dějinách země a média se předhánějí v líčení jejích dopadů. Přesto se podle webových stránek deníku The Wall Street Journal (WSJ) najdou optimisté, kteří na ropném úniku najdou pozitiva. Pohříchu však sedí ve firemním časopisu společnosti BP, z jejíhož poškozeného vrtu ropa proudí a která stále více nezvládá komunikaci s veřejností.
Poslední číslo magazínu Planeta BP dostupného na vnitropodnikové síti obsahuje reportáž z postižené oblasti. Článek ropnou katastrofu — jak jízlivě poznamenává WSJ — líčí jako zásah štěstěny.
„Většina (nerybářských) firem z regionu — zvláště hotely — prosperuje, protože sem přijelo tolik lidí z BP a dalších záchranných týmů bojujících s ropou," stojí v něm. Článek rovněž cituje jednoho místního činitele, který má na starost turistiku. BP podle něj vždy byla „skvělým partnerem". „Vždy jsme si vážili obchodních příležitostí od BP," uvedl také úředník.
Časopis nicméně zmiňuje i nejistotu místních lidí ohledně ekonomické budoucnosti regionu a obavy z toho, že by všechny plody moře mohly být kontaminované ropou. Zároveň ale také cituje jednoho podnikatele s mořskými živočichy, podle kterého není důvod „nenávidět BP", když v oblasti na ropném průmyslu závisí mnoho pracovních míst.
K havárii na plošině Deepwater Horizon došlo 20. budna, ropa tak do zálivu uniká již více než šedesát dní. Odhaduje se přitom, že zcela by se proudění ropy do vod zálivu mohlo zastavit až na konci léta, nebo dokonce i podzimu. Oblast mezitím prožívá ekologickou katastrofu nevídaných rozměrů, která kromě přírody ohrožuje tradiční život v okolí zálivu či turistiku.