Americká vláda BP nevěří, chce vidět jasné plány do budoucna
Roman BurešObamova vláda dala společnosti BP dvaasedmdesát hodin na to, aby zveřejnila přesný postup sanačních prací a záložní plány pro boj s unikající ropou v nadcházející hurikánové sezóně.
Americká vláda dala britské společnosti BP dvaasedmdesát hodin na zveřejnění plánu na odstranění následků ekologické katastrofy způsobené únikem ropy ve vodách Mexického zálivu. Administrativa po BP dále požaduje záložní plán, pokud by zvon na odsávání ropy selhal nebo pokud by oblast okolo poškozeného vrtu zasáhl hurikán. Zástupci korporace prohlásili, že jejich zařízení pracuje dobře a že vidí určité známky nedůvěry Obamovy administrativy vůči svým postupům.
„Potřebujeme od BP více podrobností a otevřenosti, abychom mohli naplnit naše povinnosti vůči americkému lidu a zajistit, aby BP dodržovala svůj závazek na obnovení pobřeží,“ řekl Thad Allen, koordinátor státních záchranných prací v Mexickém zálivu. Allen také nařídil zástupcům BP, aby vládě poskytli záznamy všech žádostí o kompenzaci, které prozatím obrželi.
Americké ministerstvo spravedlnosti totiž připravuje právní kroky k tomu, aby zajistilo, že BP bude mít dostatek financí na pokrytí škod a vyplacení finančních kompenzací. To by mohlo znamenat i zákaz vyplácení každoročních dividend akcionářům společnosti, což by dle BBC vedlo k dalšímu propadu akcií a ohrožení některých penzijních fondů, které je vlastní.
Akcie BP v noci na čtvrtek opět výrazně ztratily (o dvanáct procent za dvanáct hodin), tentokrát kvůli prohlášení Baracka Obamy o vysokých pokutách, které na společnost vláda chystá. Po pádu nicméně nastalo dílčí oživení, a tak hodnota cenných papírů nakonec poklesla jenom o čtyři procenta. BP od havárie na plošině Deepwater Horizon 20. dubna ztratila více než čtyřicet procent ze své hodnoty.
Moratorium bere práci, zvířata umírají po tisících
Obamovo půlroční moratorium na hlubokomořskou těžbu ropy mezitím údajně způsobilo ukončení činnosti a přesun některých těžebních plošin z Mexického zálivu. Chett Chiasson, který předsedá vládní komisi zabývající se sledováním hlubokomořské těžby v oblasti, prohlásil, že minimálně tři plošiny již ukončily činnost a jsou přesouvány na jiné místo.
„Pokud bude moratorium trvat avizovaných šest měsíců, ropné společnosti a provozovatelé plošin nebudou mít jinou možnost než se přesunout jinam,“ řekl Chiasson. Dvě třetiny obyvatel jižní Louisiany podle něj pracují v těžebním průmyslu a zbývající třetina se zabývá rybařením. Pokud by společnosti v Mexickém zálivu přestaly těžit, mohly by podle dat komise přijít o práci další čtyři tisíce lidí.
Nejvíce postižený ekologickou katastrofou ovšem není ropný průmysl nebo místní obyvatelé, ale mořská a pobřežní fauna a flora. Rebecca Dunneová z centra Tri-State Bird Rescue & Research prohlásila, že záchranáři najdou přibližně jen deset procent uhynulého ptactva. „Ostatní se potopí nebo jsou sežráni mrchožrouty,“ dodala.
Na pobřeží čtyř postižených amerických států - Lousiany, Alabamy, Floridy a Mississippi - bylo nalezeno již přes šest set mrtvých ptáků, což by dle prohlášení Dunneové znamenalo úhyn více než šesti tisíc jedinců. Počet mrtvých zvířat navíc s přibývajícím časem roste. Téměř polovina uhynulého ptactva byla nalezena v posledních deseti dnech.
Další informace:
BBC News Gulf oil spill: US sets action plan deadline for BP
BBC News Oil spill: BP shares plummet on US penalty fears
AFP US sets deadline for BP as mistrust grows
AFP Oil rigs leaving Gulf of Mexico over drill ban
AFP Most oil-struck birds, marine life die uncounted