Vláda USA začíná šetřit ropnou katastrofu, akcie BP padají
Roman BurešAmerické úřady chtějí prošetřit podezření, že zkáze těžební plošiny Deepwater Horizon předcházela nedbalost i nezákonné kroky společnosti BP. Hodnota akcií známé korporace klesla za poslední dny o čtrnáct miliard dolarů. Podle analytiků ji čeká boj o přežití.
Americké ministerstvo vnitra v úterý oznámilo, že spustí neprodleně vyšetřování příčin, jež vedly k potopení plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu 20. dubna a následnému úniku ropy, nejhoršímu v americké historii. Do šetření by měla být zapojena i FBI. V reakci na zprávu klesla hodnota akcií korporace BP o třináct procent. Dle části burzovních analytiků čeká společnost přímo boj o přežití.
Prezident Barack Obama bude dle většiny komentátorů také pokračovat ve stupňování tlaku na ropné společnosti. V aktivistických kruzích se mluví dokonce o dlouhodobém zákazu pobřežní těžby v celých Spojených státech.
Britský list Guardian ale připomíná, že politický tlak na BP nejde jen z Bílého domu. V USA sílí aktivistické hnutí nazvané Seize, které se snaží donutit vládu, aby převzala vedení záchranných operací a majetek BP zkonfiskovala. Sieze nyní plánuje demonstrace v padesáti amerických městech. Podle Guardianu podpořil jeho požadavky i Robert Reich, vlivný poradce bývalého prezidenta Billa Clintona.
Navíc po dalším neúspěšném pokusu o zastavení úniku ropy, jež BP podnikla o víkendu, začali někteří analytikové doporučovat britským akcionářům společnosti, aby své podíly rychle prodali. „Vzhledem k propadu cen akcií společnosti a potenciálu k dalšímu možnému zhoršení, předpokládáme, že bude BP převzata státem,“ uvedl pro Guardian Dougie Youngson, který analyzuje vývoj v ropném průmyslu pro bankovní skupinu Arbuthnot.
Od 20. dubna do pondělí přišla BP bezmála o třetinu své ceny, konkrétně o dvaapadesát miliard dolarů. V posledních dnech pak klesla hodnota společnosti o dalších čtrnáct miliard.
Dle BP samotné náklady spojené s odstraňováním následků katastrofy a snahou o zastavení úniku se zatím vyšplhaly na jednu miliardu dolarů. Podle analytiků finančního ústavu UBS by se výše celkových nákladů mohla zastavit až na dvanácti nebo i dvaceti miliardách.
Experti oslovení agenturami nicméně připomínají, že je na podobné odhady ještě brzy. Pokud se totiž společnosti nepodaří vrt uzavřít, je možné, že do vod Mexického zálivu bude surová ropa unikat až do sprna. V půli léta by měla BP dokončit podpůrné vrty, které odvedou tlak z hlavního potrubí, a umožní jeho spolehlivé uzavření.
Další informace:
The Guardian Gulf oil spill: BP could face ban as US launches criminal investigation
The Guardian Billions more wiped from BP's value as shares plunge on oil spill failures
BBC News BP shares fall again following US probe news
BBC News Gulf oil spill: US begins criminal investigations