BP bude i přes havárii dál těžit podle stejných pravidel
Roman BurešPodle amerických ekologů bylo od havárie plošiny Deepwater Horizon v USA schváleno šestadvacet nových žádostí o podmořskou těžbu, aniž by příslušný úřad požadoval důkladný posudek dopadu na životní prostředí. Dvě z žádostí si přitom podala sama BP.
Americký Úřad pro správu nerostných surovin (MMS) povolil od výbuchu vrtné plošiny Deepwater Horizon šestadvacet nových projektů podmořské těžby, aniž si nechal vypracovat důkladný posudek dopadu na životní prostředí. S odvoláním na ekologické organizace v USA o tom v neděli informoval britský list Guardian.
Ekologičtí aktivisté viní vládu Baracka Obamy, že ani po havárii, v jejímž důsledku uniká do Mexického zálivu osm set tisíc litrů ropy denně, nedokázala kritéria pro udělování koncesí zpřísnit.
„Únik (z plošiny Deepwater Horizon) neměl na rozhodování MMS naprosto žádný efekt,“ uvedl doslova Kieran Suckling, ředitel Centra pro biologickou diverzitu. „Úřad pracuje jako obvykle, což znamená, že i nadále orazítkovává žádosti o těžbu bez řádných ekologických posudků.“
Dvě z nových žádostí, jež úřad v posledních týdnech schválil, podala navíc sama BP. Podle ekologů obsahují stejné výroky ohledně bezpečnosti těžby a nepravděpodobnosti ekologických škod jako žádost k potopené plošině.
Koncern BP také dopracoval v minulých dnech zprávu o příčinách vlastní havárie. Podle materiálu vycházejícího z výpovědí přeživších dělníků způsobila zkázu plošiny bublina metanu. Měla se uvolnit při těžbě, proniknout potrubím vzhůru a následně se vznítit. Médiím zprávu neposkytla sama BP, ale americký vědec Robert Bea, který pro korporaci pracoval jako konzultant pro odhad rizik těžby.
Ropná skvrna, již únik ze zhroucené plošiny Deepwater Horizon stále sytí, se během víkendu dále přiblížila k pobřeží států Louisiana, Florida, Texas a Alabama. Inženýři společnosti BP postavili ocelovou kopuli, jež měla místo úniku zakrýt a umožnit odčerpávání ropy do přistaveného tankeru. Dle posledních zjištění však obří zvon v hloubce vrtu netěsní.
V neděli se rovněž objevila zpráva, že se záchranáři pokusí otvor utěsnit směsí suti a starých pneumatik, kterou nastřelí do trhliny pod velkým tlakem. Opatření však nebylo dosud realizováno.
Dle nových zjištění amerických ekologů je kromě ryb a ptáků ropou ohroženo také asi dva tisíce kilometrů čtverečních mangrovových porostů, které tvoří základ křehkých pobřežních ekosystémů. „Ropa ty stromy prakticky zabije,“ řekl agentuře AFP mořský biolog Jerry Lorenz z Floridy. Kořeny mangrovů vytvářejí prostředí pro malé ryby a mořské živočichy, kteří jsou důležitou částí potravního řetězce a základem pro místní rybolov.
Další informace:
AFP Oil spill could ravage precious Gulf Coast mangroves
The Guardian Oil spill: US failing to tighten ecological oversight, say activists
The Guardian Deepwater Horizon blast triggered by methane bubble, report shows