Ropný průmysl žádá zrušení moratoria na hlubokomořskou těžbu
Roman BurešNěkolik desítek ropných společností podalo protest proti šestiměsíčnímu moratoriu, které uvalil Barack Obama na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu po katastrofálním úniku ropy. Společnost BP se mezitím musí bránit dalším obviněním z nedbalosti.
Dvaatřicet veskrze amerických společností, které se zabývají těžbou a zpracováním ropy, podalo protest proti šestiměsíčnímu moratoriu uvalenému na hlubokomořskou těžbu v Mexickém zálivu. Moratorium vyhlásil americký prezident Barack Obama na konci května. Podle Obamovy vlády má zákaz poskytnout čas nutný ke zjištění příčin selhání bezpečnostních prvků plošiny společnosti BP. Dle názoru korporací však pouze ničí místní podniky a bere lidem práci.
„Existuje tu místní ekosystém podnikání, který je moratoriem poškozovaný každý den,“ řekl právní zástupce společností Carl Rosenblum v narážce na škody, které ropná skvrna napáchala na mořských ekosystémech v Mexickém zálivu.
Dle právníka americké vlády Guillerma Montera je ale hlubokomořská těžba komplikovanější než jiná průmyslová odvětví, a vláda potřebuje čas na to, aby po nehodě přehodnotila a změnila bezpečnostní předpisy. Výzvu ke zrušení moratoria odmítl v úterý také sám Obama.
Bílý dům mezitím poslal BP a dalším společnostem zodpovědným za únik ropy v Mexickém zálivu třetí účet na zaplacení státních nákladů na boj s následky ropné skvrny v hodnotě jednapadesáti milionů dolarů. BP americké vládě zaplatila již více než sto dvacet milionů dolarů. Celkové náklady společnosti na sanaci škod překročily po dvacetimiliardovém vkladu do kompenzačního fondu dvaadvacet miliard. Hodnota akcií známé korporace klesla od nehody na polovinu.
Další obvinění
Jeden z dělníků pracujících na plošině Deepwater Horizon při jejím výbuchu 20. dubna se nechal o víkendu slyšet, že zařízení na kontrolu náhlých výtrysků ropy a zemního plynu (BOP) mělo několik dní před nehodou poruchu. Britskému Guardianu přímo řekl, že na BOP spatřil netěsnost, kterou ropa unikala na plošinu a informoval o tom vedení společností BP i Transocean. Ti zařízení místo opravy nechali odstavit.
Dělník zároveň dodal, že není jisté, zda byla poškozená bezpečnostní součástka před nehodou, která zabila jedenáct jeho kolegů, znovu uvedena do provozu, nebo ne. Podle předchozích výroků výkonného ředitele BP Tonyho Haywarda byla ale závada na zařízení BOP jednou z hlavních příčin, která vedla k ekologické katastrofě.
Společnost BP je obviňována z nedbalosti nejen americkou veřejností a politiky, ale už také svými partnery. Společnost Anadarko, spolupracující s BP na poškozeném vrtu, prohlásila, že očekává, že BP zaplatí všechnu škodu vzniklou únikem ropy vzhledem k celkovému zanedbání situace a záměrnému nedodržování bezpečnostních předpisů.
Výkonný ředitel Anadarka Jim Hackett řekl Reuters, že jeho společnost by se k celé situaci postavila jinak. BP prohlášení společnosti Anadarko jasně odmítla a znovu zopakovala, že za únik jsou částečně zodpovědné i jiné firmy. Společnost Anadarko vlastní jednu čtvrtinu poškozeného vrtu a dle BP by měla zaplatit „svůj podíl“ na katastrofě.
Další informace:
AFP Oil firms challenge US drilling freeze
The Guardian Deepwater Horizon worker claims oil rig leaking weeks before explosion
Bloomberg Anadarko, BP May Use Cheaper Process to Resolve Oil-Spill Clash