BP přiznala, že manipulovala s fotografiemi krizového centra
Roman BurešTýden po tom, co se BP podařilo uzavřít poškozený vrt v Mexickém zálivu speciálním krytem, se musel mluvčí společnosti omluvit za to, že její fotograf odstranil v krizovém centru prázdné obrazovky a nahradil je obrázky z podmořských kamer.
Společnost BP přiznala manipulaci s fotografiemi na svém webu, dokumentujícím práci krizového centra pro koordinaci sanačních a záchranných prací v Mexickém zálivu. Její fotograf upravil několik snímků tak, aby na nich místo bílých obrazovek byl vidět obraz z podmořské kamery u poškozeného vrtu. Na manipulování s fotografiemi upozornil blogger John Aravsois na webu Americablog.
Podle mluvčího společnosti Scotta Dean provedl fotograf úpravy bez povolení nadřízených. Po omluvě se objevily i další případy údajně falšovaných fotografií z webových stránek společnosti BP, tentokrát přímo z místa nehody.
Nová obvinění přišla v době, kdy se inženýrům společnosti poprvé podařilo unikající ropu zastavit. Speciální kryt nasazený na poškozeném vrtu dle informací BP funguje již týden bez chyb a do vyvrtání dvou podpůrných vrtů by mohl ropu zcela uržet pod mořským dnem.
Kdy budou vrty dokončeny, ale prozatím není přesně známo. Práci na nich může až na dva týdny úplně zastavit tlaková níže nad Karibským mořem, která se podle meteorologů může s přibližně čtyřicetiprocentní šancí vyvinout v silnou tropickou bouři a zasáhnout oblast kolem poškozeného vrtu.
Část posádek doprovodných lodí již zahájila přípravy pro případnou evakuaci. „Nyní musíme sledovat počasí velmi, velmi pozorně,“ řekl viceprezident BP Kent Wells. „Pokud budeme muset oblast doopravdy evakuovat, bude to znamenat deseti až čtrnáctidenní zpoždění všech operací,“ dodal admirál Thad Allen z pobřežní stráže.
Těžit se bude, ale bezpečněji
Americké ministerstvo vnitra současně vydalo první těžební povolení pro oblast Mexického zálivu od havárie 20. dubna. Společnost Apache Corp jako první dosáhla potřebného standardu bezpečnostních opatření, která byla po potopení plošiny Deepwater Horizon zvýšena. Těžební povolení se ale prozatím vydávají pouze pro těžbu v mělkých vodách do sto padesáti metrů hloubky.
Společnosti musí nyní doložit funkčnost bezpečnostních prvků před komisí, uvést, kolik ropy by přibližně mohlo uniknout v případě havárie a obhájit minimálně dva záchrané postupy, které by ropu unikající u mořského dna zastavily.
Čtyři z největších energetických koncernů světa — Chevron, Exxon Mobil, ConocoPhillips a Royal Dutch Shell — mezitím ve středu představily společný projekt, v rámci něhož má být vyvinut a posléze zprovozněn nový systém na zachycování ropy z velkých úniků hluboko pod mořskou hladinou. Společnosti do nového zařízení investují jednu miliardu dolarů.
„Tento nový systém by měl významně přispět ke schopnosti ropného průmyslu reagovat na podobné nepředvídatelné události,“ prohlásil ředitel Chevronu John Watson. Systém by si měl poradit s nehodami vrtů i v těch největších hloubkách kolem tří tisíc metrů pod mořem.
Další informace:
The Guardian BP admits using Photoshop to exaggerate oil spill command centre activity
Americablog BP photoshops fake photo of crisis command center, posts on main BP site
AFP Cautious optimism as BP oil well cap holds up
AFP Looming storm delays BP battle to plug Gulf well
AFP Big Oil to build Gulf spill response unit
Reuters Next for the Gulf: More Drilling