V čerstvě vydané zprávě z interního vyšetřování nehody v Mexickém zálivu přiznává BP četná selhání, vinny jsou ale dle ní také korporace, které dodaly příslušné technologie. Obyvatelé Louisiany zároveň upozorňují, že za klidného počasí je skvrna stále vidět.
Společnost BP ve středu zveřejnila dlouho očekávanou zprávu z interního vyšetřování příčin ekologické katastrofy v Mexickém zálivu. Závěry šetření, jež vedl zvláštní firemní pověřenec pro bezpečnost Mark Bly, mluví o „řetězci selhaní“, které „zavinilo více faktorů“ a za něž odpovídá „více stran“.
„Explozi na plošině Deepwater Horizon předcházel komplex příčin“, v němž se spojily „mechanické závady, chyby lidského faktoru, nekoordinovaně provedené úpravy (...) a vzájemné vztahy mezi zapojenými týmy“, citují ze zprávy agenturní zdroje.
Zpráva tak potvrzuje předpověď, kterou již ráno otiskly Financial Times. Ta říkala, že se BP nevyhne přiznání vlastních pochybení, ale zároveň poukáže na odpovědnost dalších společností.
Z předchozích Blyových prohlášení zároveň Financial Times vyvozoval, že se kritika zaměří hlavně na selhání zařízení pro kontrolu úniku ropy, ocelového krytu vrtu a testu, který měl dělníky na plošině před výbuchem upozornit na přicházející nebezpečí. To vše se skutečně naplnilo.
Podle agenturních komentářů sehrají závěry vyšetřování podstatnou úlohu při obraně ropné společnosti proti obviněním z nedbalosti a nedodržování předpisů, jimž nyní v USA čelí.
Ropa je stále vidět
Po potopení ropné plošiny 22. dubna uniklo podle odhadů z poškozeného vrtu do vod Mexického zálivu pět milionů barelů ropy. Společnost BP by měla práce na konečném zapečetění vrtu dokončit ještě tento týden. Podle americké vlády je většina ropy z Mexického zálivu již odklizena nebo se přírodními procesy rozložila a znečištění již pro obyvatele Zálivu není hrozbou.
Podle místních rybářů a odborníků na mořské živočichy se ale situace nijak zásadně nezlepšila. Obyvatelé nejpostiženější jižní Louisiany uvádějí, že za klidného počasí je ropa stále vidět na hladině, a přestože již ve většině Zálivu mohou lovit ryby, obávají se, že budou kontaminované.
Problémy jsou podle místních také s krevetami, jejichž lovná sezóna začala již 16. srpna. Místní obchodník Acy Cooper řekl Guardianu, že si nikdo nemůže být jistý, zda nejsou lovené mořské plody kontaminované.
„Obrazně řečeno, máme jen jeden pokus. Pokud kvalitu úlovku neodhadneme správně, bude to velký problém. Nemůžeme na trh dodat znečištěné krevety. Nechceme prodávat nic, co by nás mohlo po nějaké době zabít,“ řekl Cooper.
Americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA), který v postižených oblastech odebíral laboratorní vzorky, se místní snaží přesvědčit o tom, že lov krevet je již bezpečný. „Nemáme žádné důkazy o tom, že by se ropa dostala hluboko do bažin,“ řekla biochemička NOAA Jacqueline Michelová.
Vládní agentury již označily za bezpečné asi čtyřicet procent území, kde se nacházejí krevety. Podle obchodníků a rybářů je ale jen patnáct procent lovišť produktivních. Rybáři mají problémy nejen s množstvím úlovků, ale také s jejich prodejem a někteří již na tradiční způsob obživy rezignovali.
Dle povšechného názoru rozšířeného v americké veřejnosti se obyvatelé jižních zálivů Louisiany z ekologické katastrofy nikdy zcela nevzpamatují.
Další informace:
BBC News 'Many failures' caused BP spill
AFP BP to publish oil spill report on Wednesday: company
The Guardian BP Spill: WH says Oil Has Gone, but Gulf's Fishermen are Not So Sure
Financial Times BP set to reveal findings of oil rig probe
Financial TImes What will BP say in its eagerly awaited spill report?