BP se vzpouzí. Pokud jí Kongres zakáže těžbu, nebude prý mít na škody
Roman BurešSpolečnost BP varovala, že pokud americký Kongres schválí zákon, který jí zakáže těžit v amerických vodách, nebude mít na zaplacení sanačních prací a kompenzací v Mexickém zálivu. Ropná společnost by tak mohla přijít až o čtvrtinu zisků.
Společnost BP varovala, že pokud americký Kongres schválí zákon, který jí zakáže dále těžit v amerických vodách, nebude mít na zaplacení sanačních operací a kompenzací v Mexickém zálivu. Zákon byl již před letní přestávkou schválen ve Sněmovně reprezentantů a nyní čeká na projednání v Senátu.
Zákon BP sice přímo nejmenuje, ale zakazuje vydávání povolenek pro těžbu v amerických vodách všem ropným společnostem, při jejichž operacích zahynulo více než deset osob nebo byla za posledních sedm let pokutována více než deseti miliony dolarů za porušení zákonů na ochranu přírody.
BP je jedinou společností, na kterou by se podobný zákaz vztahoval, a mohla by tak ztratit až čtvrtinu ze svých zisků, které v roce 2009 dosáhly čtrnácti miliard dolarů.
„Pokud nebude moci tato ropná pole udržet v provozu, bude to mít zásadní dopad na finanční toky ve společnosti,“ řekl David Nigel, viceprezident BP America. „A to by učinilo financování těchto programů mnohem těžší.“
Viník se stále hledá
Poškozený vrt, jehož konečné zapečetění by mělo skončit do několika dní, nepředstavuje dle amerického zmocněnce pro dohled nad ekologickou katastrofou už žádné nebezpečí. Pozornost Američanů se tak přesouvá k tomu, proč po nehodě 20. dubna došlo k tak velkému ropnému úniku a kdo je za neštěstí zodpovědný.
V sobotu byl ze dna Mexického zálivu vyzvednut jeden z hlavních důkazů, zařízení na prevenci úniku ropy, které po výbuchu na plošině 20. dubna selhalo a vrt u mořského dna neuzavřelo. Komise ministerstev vnitra a národní bezpečnosti by měla závěry vyšetřování zveřejnit v lednu roku 2011. Hlavním podezřelým zůstává společnost BP.
Podle korporace nesou svůj díl viny i další vyšetřované společnosti: Transocean, který potopenou plošinu vlastnil, Halliburton, který poškozený vrt v době výbuchu zapečeťoval, a Cameron International, výrobce zařízení na prevenci úniku ropy. Komise se ale také zabývá porušením ekologických zákonů, ochotou jednotlivých společností ke spolupráci a jejich chováním vůči americké veřejnosti.
Pokud by vyšetřovací komise zjistila zásadní pochybení, může viník nehod čelit velké pokutě. Za každý z pěti milionů barelů, který unikl do vod Mexického zálivu, by viník mohl zaplatit jedenáct set až čtyři tisíce tři sta dolarů. Celková výše pokuty tak může být od pěti do jednadvaceti miliard dolarů.
Ropná skvrna zasáhla v různé míře všech pět amerických států v Mexickém zálivu: Mississippi, Louisianu, Alabamu, Floridu i Texas. Nejvážnější situace byla na pobřeží Louisiany, kde se ropa dostala do delty řeky Mississippi a zasáhla křehké pobřežní mokřady. Dlouhodobý dopad znečištění bude ale podle některých vědců mnohem závažnější a odhalí ho až další výzkumy.
Další informace:
The Independent BP: Let Us Drill — or We May Not Have Cash to Pay Gulf Claims
AFP Focus of Gulf oil disaster shifts to finding the culprit