BP u Grónska těžit nebude, skvrna jí zhoršila reputaci
Roman BurešSpolečnost BP ve středu oznámila, že se nebude ucházet o povolení k průzkumným vrtům v grónských vodách, i když o tyto lokality měla v minulosti zájem. Pravděpodobným důvodem je poškozená reputace společnosti po havárii v Mexickém zálivu.
Společnost BP se kvůli poškozené reputaci po úniku ropy v Mexickém zálivu nebude ucházet o povolení pro průzkumné vrty při pobřeží Grónska. Přestože měla BP v minulosti o povolení zájem, mluvčí společnosti ve středu v Londýně prohlásil, že se řízení nezúčastní.
Ztráta ambicí ropného koncernu je podle deníku Guardian první známkou toho, že ekologická katastrofa v Mexickém zálivu trvale poškodila pověst společnosti, a to nejen ve Spojených státech, ale v jakémkoliv ekologicky citlivém prostředí na světě.
Prohlášení BP přichází pouze několik dní poté, co jeden z jejích rivalů, britská Cairn Energy, objevila nedaleko pobřeží Grónska podloží, které naznačuje výskyt větších ložisek ropy.
„Politické šílenství“
Úřad pro nerostné bohatství a ropu v hlavním městě Grónska Nuuku potvrdil, že jména úspěšných žadatelů o povolení pro průzkumnou těžbu ve vodách ostrova budou zveřejněna příští týden. Odmítl ale komentovat dohady o tom, že společnost BP odmítl posuzovat kvůli její nehodě v Mexickém zálivu.
Podle vysoce postavených grónských zdrojů, citovaných deníkem Guardian, se společnost BP dohodla s grónskou vládou, že by bylo nevhodné, aby se společnost do řízení zapojovala. „S lodí Greenpeace, snažící se odehnat Cairn, který má příkladný bezpečnostní rejstřík, si každý uvědomil, že dát zelenou BP by bylo politické šílenství,“ řekl Guardianu jeden ze zdrojů.
Společnost BP byla v minulosti vždy jedna z prvních, která se snažila překračovat dosavadní hranice. Ať již těžbou v Rusku a Angole nebo provozování těch nejhlubších vrtů v Mexickém zálivu. Výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna a velké ekologické škody na jižním pobřeží USA ale nejspíše změnily její obraz ve světě i vlastní ambice.
Zájmy BP v Arktidě jsou tak nyní soustředěny pouze na Aljašku. V průmyslových kruzích jsou ale podle Guardianu stále více slyšet dohady o tom, že se společnost snaží svůj majetek v nejsevernějším americkém státě prodat, aby získala finance na vyplácení kompenzací za ropnou skvrnu, které mohou údajně přesáhnout třicet miliard dolarů.
Miliardy barelů
Podle Amerického geologického výzkumu z minulého roku se v Arktidě nachází obrovská ložiska ropy. Těžaři věří, že se v polárních oblastech nachází až devadesát miliard barelů ropy a padesát bilionů krychlových metrů zemního plynu. Arktida se tak nejspíše stane příštím dějištěm riskantního boje nadnárodních ropných společností o co nejvyšší výdělky.
Ekologické organizace jsou ale na povolení k průzkumným vrtům v Severním ledovém oceánu obzvláště citlivé. Mrazivé počasí by boj s větší ropnou skvrnou velmi zkomplikovalo. Podle zprávy amerických vládních vědců, vydané minulý měsíc, se v teplých vodách Mexického zálivu vypařilo nebo rozložilo více než milion barelů uniklé ropy. V chladných vodách Arktidy by ale bylo mnohem těžší ropu rozptýlit nebo zachytit.
Další informace:
The Guardian BP frozen out of Arctic oil drilling race
AP BP ruled out bid for drilling off Greenland
The Time BP Abandons Arctic Drilling Interests in Greenlan