Americký vládní odborník tvrdí, že ropa ze Zálivu nezmizela
Roman BurešPřední vládní odborník na ropnou skvrnu ve čtvrtek vyvracel před sněmovní komisí závěry Bílého domu a státních agentur, že většina uniklé ropy z vod Mexického zálivu je již pryč. Vědecká obec navíc obviňuje vládu ze zatajování důležitých dat.
Tvrzení Bílého domu a některých vládních agentur, že většina uniklé ropy z poškozeného vrtu společnosti BP je již pryč, bylo ve čtvrtek zpochybněno prohlášením předního vládního odborníka, že tři čtvrtiny jejího objemu se stále nacházejí ve vodách Mexického zálivu.
Bill Lehr, vědec studující ropnou skvrnu ve vládním Národním úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA), nesouhlasí se závěry svého zaměstnavatele, že většina z pěti milionů barelů uniklé ropy byla zachycena, odsáta nebo rozložena přírodní cestou. „Řekl bych, že většina ropy je stále někde v ekosystému,“ prohlásil Bill Lehr při slyšení před sněmovní komisí.
Podle Lehra bylo šestnáct procent uniklé ropy odsáto přímo z poškozeného vrtu a dalších deset procent bylo zachyceno nebo spáleno, případně sebráno na zasažených plážích. Objem, který byl rozložen biologickou cestou, je ale podle vědců velmi diskutabilní a podle některých odhadů nezahrnují vládní statistiky až devadesát procent ropy, která je stále někde ve vodním sloupci.
Tento černý scénář podporuje i nově zveřejněná zpráva nezávislého vědeckého panelu, která nedaleko místa úniku objevila třicet pět kilometrů dlouhou podvodní bublinu, obsahující částice ropy a toxických látek. Podle zprávy, publikované v časopise Science, není nově objevená masa ropy zahrnuta do vládních odhadů, které jsou velmi zkreslené.
Vědci z univerzit v Texasu a Georgii, kteří zprávu připravili, si také myslí, že ropa nacházející se pod hladinou se přírodní cestou rozkládá jen velmi pomalu. Toxické podvodní bubliny tak mohou plout oceánem velmi dlouho a urazit velké vzdálenosti.
Jak to doopravdy bylo?
Americká vědecká obec se v souvislosti s posledními zjištěními stále častěji ptá, zda Bílý dům a státní agentury nezatajují důležitá data, a nesnaží se tak nezávislé vědce odstavit od výzkumu ekologické katastrofy. Podle některých vědců se vláda Baracka Obamy snaží šířit pocit falešného bezpečí a přesvědčit americké občany o tom, že všechno je již v pořádku.
Také NOAA je nyní pod velkým tlakem jak vědecké obce, tak některých členů amerického Kongresu, protože nedokázala dostatečně osvětlit ani původ dat, ani metodologii a způsob analýzy svých optimistických zpráv z posledních týdnů.
Majitel potopené plošiny Deepwater Horizon, firma Transocean, ze zatajování dat pro změnu obviňuje společnost BP. Podle dopisu zaslaného americkým zákonodárcům se BP snaží o naprosté znemožnění všech snah ostatních subjektů o vyšetření příčin výbuchu na palubě plošiny, kterým celá ekologická katastrofa začala.
Podle Transoceanu BP úplně přestala reagovat na výzvy o uvolnění dokumentů, „ke kterým má přístup jen ona a které jsou naprosto klíčové pro poctivé a otevřené vyšetření incidentu a odhalení možných zlepšení, která by mohla pomoci celému odvětví.“
BP obvinění uvedené v dopise odmítla a označilo ho za kaskadérský kousek, kterým se Transocean snaží zbavit veškeré zodpovědnosti.
Další informace:
The Guardian BP oil spill: US scientist retracts assurances over success of cleanup
The Guardian BP oil spill: scientists find giant plume of droplets 'missed' by official account
AFP Partner says BP hiding oil spill documents