Uzavření vrtu BP je nejspíše definitivní. Nyní se bude platit
Roman BurešZmocněnec americké vlády uznal, že inženýři BP nejspíše definitivně zabránili úniku ropy do Mexického zálivu. První část příběhu Skvrna tím končí. V dalších půjde o odstraňování zbylých škod, výplatu kompenzací a analýzu důsledků.
Poškozený vrt společnosti BP, který způsobil ekologickou katastrofu ve vodách Mexického zálivu, je nejspíše definitivně uzavřen. Ve čtvrtek to oznámil státní zmocněnec pro koordinaci záchranných prací admirál Thad Allen. Podpůrné utěsnění vrtu za pomoci podpůrných vrtů tak podle něj již nebude potřeba.
Inženýři společnosti BP začali s operací již minulý týden, kdy do poškozeného vrtu opět napumpovali těžařské bahno a poté vrt zacementovali. Podle předchozích plánů měl být poškozený vrt v hloubce přibližně pěti a půl tisíce metrů pod hladinou moře navrtán z boku a zapečetěn i „zespoda“.
Inženýři a vědci se ale prozatím rozhodli do vrtu nezasahovat, protože současné řešení je podle nich dostatečné. Allen prohlásil, že nyní bude nutné provést několik tlakových testů, jejichž výsledky budou analyzovány jak vládním týmem, tak zmocněnci společnosti BP. Definitivní rozhodnutí, zda dokončit podpůrné vrty, by mělo padnout v noci z pátku na sobotu.
„V téhle chvíli se nedá nic rozhodnout. Myslíme si, že možnost, že podpůrné vrty nebudou vůbec potřeba, je malá, ale musíme zanalyzovat všechna data,“ prohlásil Allen.
Pokud by vrt nebyl dostatečně utěsněn, potřebovala by BP na vyvrtání posledních pár metrů prvního podpůrného vrtu několik dalších dní. Práce na něm byly totiž v úterý přerušeny kvůli blížící se tropické bouři.
Škody, fond, moratorium
Ekologickou katastrofu, při které vyteklo do moře bezmála pět milionů barelů surové ropy, způsobil výbuch na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při nehodě zemřelo jedenáct pracovníků plošiny, která se i přes veškerou snahu záchranářů po výbuchu potopila. Podle vyjádření společnosti BP již náklady na záchranné a sanační práce po nehodě přesáhly šest miliard dolarů.
Výzkumné týmy se nyní snaží zjistit, jaký dopad bude mít uniklá ropa — nyní převážně rozptýlená ve vodním sloupci — na místní životní prostředí a potravní řetězec. Dlouhodobé následky katastrofy se ovšem projeví až za několik let.
Škody na ekonomice pobřežních států budou nejspíše také dlouhodobé. Společnost BP souhlasila, že vytvoří fond s dvaceti miliardami dolarů na odškodnění místních obyvatel a podnikatelů. Doposud do něj převedla celkem tři miliardy, do Vánoc by měla přidat další.
Vláda Baracka Obamy po havárii zavedla (a po soudním zrušení obnovila) půlroční moratorium na hlubokomořskou těžbu, které má umožnit detailní analýzu příčin katastrofy a posléze zavedení účinnějších ochranných opatření.
Další informace:
Bloomberg BP May Not Need to Finish Drilling Relief Well, Allen Says
AFP BP well may already be permanently sealed: official