Senátor Dienstbier: V ČSSD jde o souboj politiky a peněz
Redakce DRSenátor Dienstbier nechtěl komentovat případ svého syna v Praze, ale k celkové situaci v ČSSD se pro ČTK vyjádřil: shromažďovat podpisy pod programové vize je podle něj v této fázi kontraproduktivní.
Senátor Jiří Dienstbier (za ČSSD) očekává tuhé boje o novou sociální demokracii v Praze i jinde v republice až do březnového sjezdu, na kterém delegáti zvolí nové vedení včetně předsedy. Půjde o souboj lidí, kterým jde o politiku, s lidmi, kterým jde spíš o peníze, řekl dnes ČTK.
Situaci v Praze nechtěl příliš komentovat, protože „by to mohlo být chápáno jako osobní záležitost". Pražský volební lídr a kandidát na primátora Jiří Dienstbier mladší se totiž pod tlakem vedení pražské ČSSD vzdal pozice vyjednavače o obsazení pražské radnice, který by jednal s občanskými demokraty o vytvoření velké koalice.
V ní i podle mnoha sociálních demokratů nejde o změnu politického stylu, ale o zachování moci politiků napojených na některé podnikatelské kruhy.
Senátor k případu svého syna pouze poznamenal, že si nemyslí, že je odstaven nebo že se nechal odstavit. „Má své pevné stanovisko, s kterým vystupuje, jen tak odstřelit ho nelze, protože to, co on zastává, s tím ho přece schválili za toho lídra," uvedl.
Dienstbier starší připustil, že případ jeho syna má určité podobnosti s případem poslance Jaroslava Foldyny, který jako volební lídr na Ústecku vyhrál tamní ČSSD volby, krajským hejtmanem se ale přesto nestal. „Ale nemyslím si, že s ním zametli, on s sebou zamést nenechá," řekl o svém synovi.
„Víte, to není jenom situace ČSSD v Praze, to je vůbec otázka toho, jestli se do toho března podaří nejen v Praze, ale v celé České republice v rámci debaty o směřování sociální demokracie nastolit nějaká nová politika, která bude znemožňovat takový ty různý praktiky nejrůznějších lidí, kterým jde spíš o peníze než o nějakou perspektivní politiku," uvedl senátor.
Nelíbí se mu, jak začala předsjezdová kampaň kandidátů na funkci předsedy ČSSD. „Teď by se měla vést aspoň do ledna programová debata, třeba i ostrá," uvedl. Shromažďování podpisů stoupenců pod programovou vizi, které zahájil Hašek, podle Dienstbiera povede jenom k napětí a bude to odvádět pozornost od programu.
Sobotkova a Haškova vize by podle Dienstbiera mohly být úvodem do debaty. Takových vizí může být zveřejněna spousta a o všech se může debatovat. Z těchto diskusí by mohlo něco vykrystalizovat. „Jakmile se začne kolem těchto dokumentů shromažďovat podpora, podpisy pro kandidáty dříve, než nějaká ta debata proběhne, tak to myslím, že je kontraproduktivní," dodal Dienstbier.
Ale nejsou úvodem , jsou vykřičníkem a otazníkem ČSSD dneška a nic jiného od Pyrrhova vítězství v květnu a slov o sebereflexi se nestalo. A jdeme do finále...a možná přijde i kouzelník.
V Česku již je u stran jen jakási retorika , ale obsah politiky není ani levicový a ani pravicový, ale pragmatický. Sociální demokracie byla vždy stranou levicovou. Je jen otázkou je-li toto se svým vedením sociální demokracie ?Je i otázkou jestli žijeme v právním a demokratickém státě. VIP různých stran od Velkého Klauna po všechny místopředsedy a přededy všech stran ukazují, že tento stát není ani právní a ani demokratický. Diktatura peněz, ještě nikdy a nikde nevytvořila demokracii.