Ekologické organizace polemizují o nutnosti rozšíření Temelína
Hana HolcnerováEkologické organizace vítají odklad výběru firmy, která má rozšířit kapacitu jaderné elektrárny Temelín o další dva bloky. Vyzývají vládu, aby zahájila diskusi o samotné potřebnosti atomové elektrárny.
Další reaktory nejsou podle českých ekologických organizací řešením pro energetickou politiku České republiky. Naopak zvýšení podílu jaderných elektráren by zvýšilo závislost státu na dovozu paliv. Ekologové svá doporučení rozvíjejí v úterní tiskové zprávě, ve které upozorňují také na materiály, které k problematice energetiky v minulosti vypracovali.
V letošním roce představili podrobný a propočtený plán zelených inovací v české ekonomice „Chytrá energie“. Jimi navrhovaná koncepce spočívá hlavně v opatřeních, která zajistí větší výkon české ekonomiky. Například spotřeba energie v domech může podle propočtu ekologů zejména díky zateplování klesnout o 58 procent. Propočty vycházející z výsledků Pačesovy komise potvrzují, že je možné zajistit dostatek energie pro české domácnosti a průmysl i bez rozšiřování uhelných dolů a nových atomových reaktorů. Bioplynové stanice, větrné elektrárny, solární panely a další obnovitelné zdroje výhledově mohou pokrýt dvě třetiny dnešní české poptávky po elektřině.
Martin Sedlák z Hnutí DUHA k tomu Deníku Referendum v úterý uvedl: „Česká republika má široké příležitosti ve využívání čistých zdrojů: biomasy, slunce i větru. Zelená energetika na rozdíl od atomu posiluje energetickou soběstačnost a nezávislost na špinavém uhlí nebo ruském jádru. Nové reaktory v Temelíně budou třeba až za patnáct let, za tu dobu klesne cena z obnovitelných zdrojů a bude konkurenceschopná ceně elektřiny z uhlí.“
Úterní tisková zpráva připomíná i další studie uveřejněné v letošním roce. Ty propočetly možnosti postavit dodávky elektřiny pro celou Evropu čistě na obnovitelných zdrojích energie, a dramaticky snížit emise skleníkových plynů do poloviny století. První publikovala prestižní konzultační společnost PricewaterhouseCoopers. Obdobné výsledky potvrdily scénáře, které pod názvem Roadmap 2050 představila Evropská klimatická nadace ve spolupráci se společností McKinsey.
Ekologické organizace rovněž upozorňují na velká ekonomická rizika spojená s růstem jaderné energetiky. Cena dvou temelínských reaktorů, pro které už ČEZ předložil v létě dokumentaci k posouzení vlivu na životní prostředí, může vyjít až na 364 miliardy korun, celý plánovaný tendr pěti jaderných reaktorů na 900 miliard korun.
„Pokud se stát chce připravit o mnohamiliardové dividendy ze zisku ČEZ na řadu let dopředu, má jedinečnou příležitost — podpořit jeho investiční dobrodružství v Temelíně," řekl v úterý Deníku Referendum Edvard Sequens ze sdružení Calla. A dodal: „Plán na stavbu nových temelínských reaktorů je plánem na zvýšení vývozu elektřiny z Čech a posílení již tak dominující pozice ČEZ s negativním dopadem do cen spotřebitelů.“
Pod úterním prohlášením jsou podepsáni: Calla — Sdružení pro záchranu prostředí, Hnutí DUHA, Jihočeské matky a Občanská iniciativa pro ochranu životního prostředí.