Pravicový nadhled České televize
Ivo BystřičanČeská televize jako médium veřejné služby na vyváženost rezignovala hned v druhý den voleb. V bloku „Volby z nadhledu“ se na střeše Tančícího domu jako na orloji střídali jen příznivci pravice a Strany zelených.
Česká televize si vymyslela dva způsoby, jak ve svém sobotním volebním vysílání vyplnit celé odpoledne. Na dlouhou dobu, než se začaly objevovat výsledky průběžného sčítání hlasů od ČSÚ, využila ČT nereprezentativní výsledky tzv. exit pollu, v němž se najatá agentura dotazovala voličů při odchodu z volebních místnosti, co volili. Dva politologové pak nad výsledky, které z podstaty nemusí být vypovídající, průběžně spekulovali.
V druhém bloku, který vysílání prokládal, šla ČT populární cestou, kdy nechala vybrané osoby komentovat letošní volby. Televize si je pozvala na střechu Tančícího domu, odkud měly hovořit k letošním volbám a širší volební dění komentovat. Pro blok „Volby z nadhledu“ si vybrala osmnáct osobností. Žádná z pozvaných osobností není přímo politikem, což je adekvátní vysílacímu kontextu. Nicméně — v nesourodé směsici figurovali podnikatelé, umělci, duchovní, lékař, reklamní režisér, ekonom a novinář. Sourodá byla v jiném ohledu, nelichotivém pro ČT samotnou.
Řeklo by se, že klíčem výběru byla význačnost, kterou pozvaní dosáhli ve svých oborech. Mnoha pozvaných se toto netýká. Všechny (pouze s výjimkou reklamního režiséra Jakuba Koháka a módní návrhářky Beaty Rajské), které si ČT pozvala na střechu, spojuje jediné — silná identifikace s konkrétními politickými stranami a jejich dosavadní otevřená podpora na veřejnosti.
Bilance stranické podpory pozvaných osobností je s ohledem na vyváženost, kterým televize veřejné služby placená z koncesionářských poplatků legitimizuje svou existenci a nezbytnost pro diváky v demokratickém státě, truchlivá. Z osmnácti pozvaných jsou čtyři otevřenými příznivci ODS, tři příznivci TOP 09, pět podporuje zelené a čtyři obecně fandí pravici. Mezi účastníky televizního večírku „Voleb s nadhledem“ byl jediný příznivec levice.
Uznávaný kardiochirurg Jan Pirk vystupoval na diskusích ODS týkajících se reformy zdravotnictví. Podnikatel roku 2007 Tomáš Březina byl v letech 1996-1998 poslancem Parlamentu ČR za ODS. Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard, který mládež lákal k volbám výměnou za pivo, kdysi kandidoval za ODS do Senátu. Ondřej Hejma podporu ODS ostentativně vyjadřuje i na svých koncertech a uvádí tím svůj song „Modrá je dobrá“.
Lanškrounský římskokatolický kněz Zbygniew Czendlik je fandou TOP 09, spřízněné senátorce Ludmile Műllerové z TOP 09 dokonce doporučil pozvat bývalého frontmana neonacistického Orlíku Daniela Landu na adventní setkání KDU-ČSL, za niž byla Műllerová původně zvolena. K podporovatelům TOP 09 ve volebním speciálu ČT patří i výtvarník David Černý, který je i spoluautorem volebního spotu strany, a filmový producent Václav Marhoul. Ten byl sice pozván, ale nakonec nepřišel.
Jako obecné podpůrce pravice sama sebe definuje čtyřka pozvaných. Arcibiskup Duka, který má dobré vztahy s ODS i s Klausem, přičemž ODS vyjádřila uspokojení z jeho jmenování. Ekonom Zbyněk Frolík stál u zrodu předvolební iniciativy Podnikatelé, která vyzvala k podpoře pravice u voleb. Jefim Fištejn je známým pravicovým komentátorem a bývalý mluvčí exprezidenta Havla Ladislav Špaček před volbami médiím sdělil, že bude volit pravici.
Herečka Martha Issová, designér Maxim Velčovský, spisovatel Jaroslav Rudiš a mecenáška umění Meda Mládková jsou podporovateli Strany zelených. Pouze filosof Erazim Kohák je členem a voličem sociální demokracie.
Při analýze průběžného bloku ČT není důležité, zda je divák voličem té které strany a příznivcem levice či pravice. Ne vždy je možné zařídit tzv. vyváženost, což je ošemetný pojem s nejasnými kritérii. Zde to ale jednoznačně a jednoduše šlo. Místo toho však Česká televize podprahově sdělila, že významnými českými osobnostmi jsou podporovatelé pravice či zelených. Ostatní, ač jsou třeba ve svých oborech rovněž významní, pak pro ČT asi osobnostmi nejsou.
Jinak díky za velmi potřebný text k pořadu, který byl příšerný.
Ale ČT přeci vůbec nepřekvapila. Se svým pro-pravicovým svazáctvím jde na ruku zmoulovatělým rádobyintelektuálům a lidem, s nimiž se redaktoři setkávají v nóbl kavárnách. Protože také neumí nic jiného než papouškovat, a protože si také ani nedokáží daný text správně zpracovat, rozhodují podle toho co je a není salonfahig, podle klišé a image.
Průpovídky o demokracii a svobodě vyplňují jen prázdnotu jejich hlav, protože o významu těchto pojmů nemají ani tušení.
Chci jen připomenout, že ČT pouští před kameru i Tomáše Lebedu a Vladimíru Dvořákovou. Otázkou je, jak dlouho ještě.
(Sám nemám televizi, takže nemám tušení, co se děje na Nově či na Primě.)
Nenapsal jsem to, abych někoho školil, ale abych na to upozornil.
Jmenujte prosím konkrétní lidi, které byste pozval.