Nechte náplavku žít, volá opět občanská společnost
Tomáš ČadaSpolek, který vdechl život náplavce na pražském Rašínově nábřeží, dostal výpověď z nájmu. Považuje ji však za nepravdivě odůvodněnou a proti rozhodnutí vyklidit jediný nekomerční kulturní prostor na náplavce mobilizuje veřejnost.
Pražské náplavky jsou mezinárodní fenomén, u jehož zrodu stál v roce 2008 spolek Dvojka sobě. Rašínovo nábřeží díky němu od té doby ožilo stovkami koncertů, výstav, autorských čtení, promítáním filmů či divadelními a tanečními vystoupeními. To vše návštěvníkům poskytoval zdarma a bez grantové podpory, na základě symbiózy gastroprovozu (kavárny a restaurace) na železné lodi (A)void s galerií a dalšími kulturními prostory.
Uznávaný architekt, odborník na městské plánování a urbanismus Osamu Okamura o projektu uvádí: „První fáze revitalizace pražských náplavek, realizovaná dle návrhu architekta Petra Jandy a iniciovaná sdružením Dvojka sobě, byla mezinárodní odbornou porotou vybrána mezi čtyřicet nejvýznamnějších počinů evropské současné architektury roku 2022 — Mies van der Rohe Award. (…) Jedním z důležitých kritérií byl sociální a kulturní rozměr projektu a iniciace projektu zdola, občanským sdružením pod vedením Ivo Slavíka.“
Zavřít (A)VOID podruhé. Tentokrát kompletně
Už podruhé však přichází snaha aktivity zarazit. První pokus o uzavření lodě (A)void Gallery proběhl v covidovém roce 2020. Po vzniku petice, kterou podepsalo více než čtyři tisíce lidí, občanském vzepětí a politickém jednání se ukázalo, že argumenty pro výpověď nebyly validní. Podle následných dohod mělo dojít k narovnání smluvních vztahů mezi provozovatelem lodi spolkem Dvojka sobě a správcem náplavek Trade Centre Praha (TCP), akciovou společností ve vlastnictví hlavního města Prahy. K tomu ovšem nedošlo. A tak se situace opakuje, ovšem ve větším rozsahu.
Tentokrát není ve hře jen osud ikonické „rezavé“ lodi (A)void, ale i všech aktivit spolku Dvojka sobě na Rašínově nábřeží, konkrétně i provoz přidružené kavárny a galerie s celoročním provozem a volným vstupem. Proti neodůvodněnému neprodloužení a ukončení nájmu se spolek Dvojka sobě rozhodně postavil.
Trade Centre Praha v tiskové zprávě uvádí, že důvodem výpovědi byl nepovolený podnájem třetí straně. Dále tvrdí: „V roce 2024 došlo ke zjištění dalšího porušení pravidel, konkrétně k provozu sauny ... třetí osobou bez souhlasu pronajímatele, což je v rozporu s nájemní smlouvou.“ Galerie a kavárna mají skončit „z důvodu vážného porušení smluvního ujednání, a to přenechání části předmětu nájmu třetím stranám bez souhlasu pronajímatele“.
Oba uvedené důvody, proč městská firma se spolkem ukončila spolupráci, jsou vlastně identické. Dvojka sobě má na lodi skončit kvůli údajnému přepronájmu prostorů sauně. Zde je třeba zmínit, že samotná loď TCP nepatří, firma poskytuje jen kotviště. V kavárně a galerii má spolek skončit kvůli údajnému přepronájmu gastroslužeb.
Proč městská firma opět manipuluje s fakty?
Skutečnost, že o vztahu mezi Dvojkou sobě a oběma provozovateli firma TCP dlouhodobě ví, lze jednoduše doložit. Spolupráce s gastrofirmou sahá až do roku 2009 a informace o tom poskytuje dokument ze dne 18. 9. 2018 odeslaný tehdejším kurátorem náplavek Jiřím Sulženkem. Znalost provozovatele sauny potvrzuje dokument z 19. prosince 2019, který je signován tehdejším koordinátorem správy náplavek Janem Nejedlým a opět Jiřím Sulženkem.
Je patrné, že o spolupráci s oběma subjekty byla společnost TCP nejen zpravena, ale sama s ní i souhlasila. S danými subjekty navíc i osobně jednala, jak dokládají i další dokumenty. Že její představitelé dnes neznají, jaké smluvní vztahy váží spolek a správcovskou firmu, vypovídá ze všeho nejvíce o neschopnosti současného managementu TCP informovat se o historických souvislostech, které sama společnost vytvořila a akceptovala. Nebo prostě jen manipuluje s fakty.
Ve světle těchto informací rezonují kroky vedoucího oddělení správy pražských náplavek Martina Habřinského, který předsedovi spolku Dvojka sobě Ivo Slavíkovi píše: „Od inteligentního nájemce bychom očekávali, že se nebude sám pasovat do role jediné osoby schopné správně využívat daný prostor,“ načež v tiskové zprávě oznamuje pokračování provozu sauny Lázně na lodi, a to přesto, že loď má v dlouhodobém pronájmu spolek Dvojka sobě. „Došlo pouze k odstranění prostředníka, takže provoz může pokračovat bez přerušení.“ Z tohoto vyjádření lze nabýt podezření, zda se aktuálně přepronájmu nedopouští městská firma TCP.
Spolek Dvojka sobě proto zvažuje právní kroky, odmítá prostory kavárny a galerie vyklidit a hodlá v jejich provozu pokračovat. Loď vyklízet nemusí, protože ji má pronajatou, a otevřel na ní expozici s názvem Nepo(d)volená výstava.
Petici na podporu (A)VOID Floating Gallery, (A)VOID Gallery a (A)VOID Café můžete podepsat zde.