Začíná projekt PULSE: třináctka evropských médií se hodlá podívat na EU „zdola“
Redakce DRTřináct evropských mediálních organizací zahajuje spolupráci na pokrývání evropského dění v rámci projektu PULSE, jehož cílem je kultivovat veřejnou debatu o Evropě. Za Českou republiku se projektu účastní Deník Referendum.
Začíná unikátní novinářský projekt PULSE, jehož cílem je pokrývat dění v Evropské unii na základě spolupráce evropských redakcí. Během příštích dvou let v Deníku Referendum vyjde nejméně 180 textů, přibližujících dění v Evropské unii perspektivou „zdola“, které vzniknou ve spolupráci třináctky evropských redakcí.
Zahajovacího setkání projektu v Bruselu se zúčastnilo asi třicet novinářů a novinářek z dvanácti unijních zemí. V rámci projektu bude spolupracovat deset významných celostátních médií. Konkrétně se jedná o litevský Delfi, český Deník Referendum, rakouský Der Standard, řecký EFSYN, španělský El Confidencial, polskou Gazetu Wyborczu, rumunské Hotnews, maďarský HVG, italský Il Sole 24 Ore a bulharský Mediapool.
Uvedená média budou soustavně spolupracovat při tvorbě článků či audiovizuálního obsahu. Projekt je jedinečný tím, že v něm výrazně převažují média z východní a jižní Evropy. V rámci projektu vznikne virtuální redakce PULSE se zástupci všech zúčastněných médií, která bude každý týden koordinovat přípravu společného obsahu. Deník Referendum v ní budou zastupovat vedoucí zahraniční rubriky Petr Jedlička a Petra Dvořáková, která bude v rámci projektu také působit jako zahraniční reportérka.
Kromě uvedených médií s národní působností se projektu účastní tři významné mezinárodní mediální organizace — italská OBCT, která projekt vede, německá N-ost a francouzská Voxeurop. Ty budou mimo jiné koordinovat spolupráci s externími přispěvateli, kteří budou pokrývat především čtyři tematické okruhy: rozšíření Evropské unie; roli Evropy v geopolitickém vývoji světa; zelenou transformaci EU; média a informační společnost.
„Přístupem založeným na spolupráci prominentních celostátních a nadnárodních mediálních organizací chce naše iniciativa přispět ke vzniku živé — pulzující — evropské veřejnosti,“ vysvětlila Chiara Sigheleová z OBCT, manažerka projektu PULSE, odkud vzal své jméno.
Projekt si klade za cíl zasáhnout i čtenáře v Evropské unii dosud spíše přehlížené, jako jsou například občané pobaltských zemí hovořící primárně rusky. „Část textů budeme vydávat v ruštině, neboť pro rusky hovořící občany v Pobaltí patříme mezi nejčtenější a nejdůvěryhodnější zdroje,“ poznamnává k projektu Oleg Jerofjejev šéfredaktor ruskojazyčné verze litevského deníku Delfi.
„Nevyhnutelný přechod k zelené ekonomice je typickým příkladem projektu, který může uspět pouze za předpokladu, že jej začne společně realizovat celá Evropa — a to spravedlivým způsobem,“ říká k projektu Jakub Patočka, šéfredaktor Deníku Referendum. „Pokud to chcete objasnit evropské veřejnosti, neobejde se to bez nadnárodní novinářské spolupráce. Právě PULSE podle nás přitom může hrát zásadní roli při vzniku smysluplné a vskutku panevropské kolaborativní žurnalistiky.“
V rámci projektu vyjde během následujících dvou let přes dva tisíce textů, každá redakce jich připraví nejméně 180. Těšit se můžete i na mezinárodní komparativní datové analýzy, reportáže, analýzy, zprávy. Nejméně jeden text, který v rámci projektu vznikne, bude každý týden přinášet i zpravodaj DR, jejž dostává patnáct tisíc odběratelů.
Projekt PULSE je spolufinancován z Multimediálního akčního programu EU. Redakce přitom mají garantovánu plnou editoriální i tematickou nezávislost a svobodu.