Superstar televize Fox Tucker Carlson přišla o práci. Možná zamíří do politiky
Petr JedličkaZřejmě nejvlivnější tribun trumpistické verze populismu v amerických masmédiích byl náhle odejit. Důvodem mohou být sumy, jež musí Fox platit za lhaní po posledních volbách, pokyn magnáta Murdocha, ale i Carlsonova případná nová kariéra.
„Televize Fox a Tucker Carlson se smírně dohodli na ukončení spolupráce. (Tuckeru Carlsonovi) děkujeme za jeho práci (…) Jeho poslední pořad se vysílal v pátek 21. dubna.“ Tímto prohlášením oznámil v pondělí americký televizní gigant Fox odchod své nejpopulárnější tváře, právě Tuckera Carlsona.
Carlson působil na silně prorepublikánské stanici od roku 2009 jako politický komentátor a moderátor. Od roku 2016 měl svůj vlastní pořad Tucker Carlson Tonight a postupně se vypracoval na samý vrchol sledovanosti.
Světonázorově, resp. politickým profilem se Carlson během kariéry posunul z pravé části amerického mainstreamu, kterou reprezentoval ještě jako tvář CNN a MSNBC před rokem 2009, až na úplný pravý okraj. V posledních letech platil za nejznámějšího hlasatele pravicově demagogického populismu trumpistického střihu ve velkých amerických médiích.
V rámci konspirační scény patřil mezi šiřitele například tzv. teorie velké výměny, dle níž washingtonský establishment usiluje o co největší přistěhovalectví, aby nahradil samostatně myslící čistokrevné Američany příslušníky poddajnějších kultur. Dále propagoval třeba tezi, že v USA se formuje militantní transsexuální hnutí, které má v plánu potírat křesťany.
Proč byl Carlson z Foxu aktuálně odejit, je stále otázkou. Že šlo v podstatě o vyhazov, je zřejmé z faktu, že komentátorovi nebylo ani umožněno rozloučit se s diváky jeho vlastní show.
Reakce na žaloby kvůli povolebnímu lhaní?
Největší skupina pozorovatelů dává Carlsonův odchod do souvislosti s mimosoudní náhradou ve výši 787 milionů dolarů, kterou se uvolila Fox zaplatit výrobci hlasovacích zařízení Dominion Voting Systems (DVS). DVS vyrábí terminály používané při amerických volbách. Fox byl původně žalován za pomluvu a poškození dobrého jména, jíž se měl dopustit na podzim 2020 šířením trumpovských lží o přeprogramovaných hlasovacích zařízeních právě od DVS.
Tucker Carlson patřil na Foxu k nejagilnějším šiřitelům těchto bludů. Soudní přezkoumání vnitroredakční komunikace z oné doby navíc ukázalo, že jim sám nevěřil.
Fox přitom čelí ještě další podobné žalobě za poškozování dobrého jména, a to od firmy Smartmatic — druhého z velkých výrobců volebních terminálů v USA. A právě Smartmatic požaduje po Foxu dvojnásobně vysokou náhradu, než jakou žádal Dominion Voting Systems.
„Carlsonova popularita vydělávala Foxu peníze. Když ale přišly soudy kvůli lhaní o volbách, rázem to mohly být jiné počty,“ shrnul na svém kanále komentátor Kyle Kulinski.
Další možné důvody
Druhý poměrně častý výklad Carlsonova vyhazovu souvisí s rozhodnutím majitele Foxu Ruperta Murdocha přestat podporovat Donalda Trumpa a příslušný populistický proud v Republikánské straně. Carlson je pro tento proud bez nadsázky novinářským idolem.
Třetí výklad pak naznačuje spojitost s další žalobou, kterou na Fox i Carlsona osobně podává bývalá producentka stanice Abby Grossbergová. Grossbergová si v ní stěžuje na diskriminační pracovní prostředí. Konkrétně Carlsona obviňuje z častých antisemitských narážek a vtipkování, což je v kultuře amerických masmédií velké oficiální tabu.
Konečně čtvrtý výklad zdůrazňuje, že Tucker Carlson má také vlastní politické ambice. Někteří pozorovatelé mají za to, že může vstoupit i do nejbližších prezidentských voleb. Jiní míní, že zkusí až další období. Jeho vliv na pravici je však nepopiratelný.
V progresivních médiích zaznívá dokonce i názor, že Carlson ve svém pořadu v posledních letech schválně přitvrzoval až na samu hranu únosnosti, aby byl vyhozen a mohl nastoupit politickou kariéru s image mučedníka. Shoda každopádně panuje na tom, že Tucker Carlson v americkém veřejném prostoru zůstane, ať už v takovém nebo onakém postavení.