Naděje na mír v Jemenu skokově vzrostla, shodují se pozorovatelé
Petr JedličkaSaúdští diplomaté začali po březnovém obnovení vztahů s Íránem jednat až překvapivě vstřícně i s jemenskými Hútii. Propuštěny byly již stovky zajatců. Přímo v Saná se nyní vyjednává zastavení bojů, uvolnění blokády i finanční kompenzace.
„Všichni čekali, že se něco směrem k míru dít bude (…) Jen málokdo ale předpokládal, že věci tak rychle pokročí.“ Těmito slovy komentuje specialista britského Guardianu Patrick Wintour poslední vývoj mírotvorných snah ve vztahu k vleklé válce v Jemenu. Hlavní hybatelem byla v minulých dnech Saúdská Arábie, která do původně vnitřního konfliktu od března 2015 vojensky intervenuje.
Saúdové přiměli již na začátku měsíce svoje klienty v mezinárodně uznávané jemenské vládě, jež ovšem kontroluje jen malou část země, aby souhlasili s předběžnou dohodou o podmínkách příměří a dalších rozhovorů s ostatními bojujícími stranami.
Následně byla dojednána velká výměna zajatců a v předminulém týdnu zavítala saúdská delegace přímo do Saná, jemenské metropole, jež je od září 2014 pod kontrolou Hútiů — šíitských islamistických povstalců, s nimiž válčí uznávaná vláda především a se kterými bojují od roku 2015 i sami Saúdové podporovaní dalšími méně zainteresovanými zeměmi.