Saúdy vedená koalice zaútočila na Jemen, cílí na šíitské povstalce
Petr JedličkaKoalice deseti sunnitských států se rozhodla k intervenci poté, co šíitští povstalci dobyli většinu osídlených regionů země. Útočí se zatím jen letecky, většina pozorovatelů však očekává i pozemní vpád.
Více než sto letounů koalice deseti sunnitských států v čele se Saúdskou Arábií útočí od středeční noci na cíle v Jemenu — nejjižnější zemi Blízkého východu, v níž se podařilo šíitské povstalecké skupině Ansar Alláh (Boží partyzáni) v posledních měsících ovládnout většinu osídlených regionů.
Údery zatím směřují na vojenské a polovojenské cíle: letiště, sklady zbraní, stanoviště protiletecké obrany, základny a výcviková střediska. Dle informací Amnesty International zemřelo během čtvrtka, tedy prvního dne útoků, 25 lidí. Jemenská média psala ve čtvrtek o osmnácti, v pátek o osmatřiceti a v neděli o jednom stu celkově zabitých.
Oficiálním cílem intervence je podle saúdských zdrojů „obrana legitimní vlády a jemenského lidu“ a „zastavení povstalecké agrese“. Podle vyjádření emirátského ministra zahraničí se má však především „zabránit strategicky významné proměně rozložení vlivu v oblasti“. Šíitské povstalce totiž podporuje nepřiznaně Írán — hlavní rival saúdského bloku v oblasti.
„Strach z rozšíření íránského vlivu v oblasti je skutečně velký (...) a bude nejspíše pravým důvodem intervence (...) To, že se útoku účastní nejen Saúdská Arábie a její tradiční partneři Katar, Kuvajt, Bahrajn, Spojené arabské emiráty a Jordánsko, ale i Egypt, Súdán či Maroko, a zřejmě dokonce i Pákistán, dokazuje, jak vážně sunnitské státy šíitského rivala berou,“ hlásila do čtvrtečního vysílá BBC Safá Ahmadová, saúdská spolupracovnice stanice.
Do Jemenu zatím nevstoupily saúdské či jiné intervenční pozemní síly. Několik desítek tisíc mužů je však i s těžkou technikou soustředěno v příhraničních leženích.
Podle informací ze čtvrtečního dopoledne podporují interventy i Spojené státy, a to „logisticky a výzvědnými informacemi“, které pomáhají saúdské koalici plánovat útoky. Podobnou podporu nabídlo také Turecko.
Írán, jenž podporu Ansar Alláh oficiálně stále popírá, označil intervenci za „útok na jemenskou suverenitu“ a „agresi řízenou z USA“. Ústy ministra zahraničí zároveň varoval před „krveprolitím“ a vyzval k okamžitému ukončení operace.
Cena ropy Brent na světových trzích poskočila po oznámení útoku o šest procent a dále narůstá.
Rozhodl Aden
Intervenující koalice se odvolává na žádost dnes již reálně nevládnoucího, ale stále mezinárodně uznávaného jemenského režimu v čele s prezidentem Abdarem Rabbúem Mansúrem Hádím. Hádí žádal o protipovstalecký zásah od soboty, a to postupně u OSN, Ligy arabských států, Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu a nakonec i u jednotlivých zemí v oblasti.
Šíitští povstalci, jimž si pozorovatelé zvykli říkat spíše než Ansar Alláh Hútíové či Hútíovci podle rodiny Hútí, z níž pochází většina vůdců povstání, postoupili ve středu až k přístavu Aden — poslednímu z velkých měst pod kontrolou Hádího režimu.
V obydlenější části země vládli povstalci de facto už do září, kdy obsadili jemenské hlavní město Saná. Právě dobytím Adenu, kam se stáhla mezinárodně uznaná vláda a kam v únoru utekl i sám Hádí, by však dle znalců bylo jejich vítězství zpečetěno.