Protesty pokračují také v Jemenu, prezident ustupuje
Petr JedličkaS menší účastí i intenzitou než v Egyptě, ale podobnou vytrvalostí se protestuje proti vládě v nejchudší zemi Blízkého východu. Prezident Sálih již snížil daně a slíbil regulaci cen potravin, demonstranti však chtějí úplnou změnu režimu.
Na deset tisíc Jemenců vyslyšelo výzvu opoziční koalice a přišlo ve čtvrtek protestovat před univerzity v hlavním městě Saná. Podle agenturních zpravodajů se demonstruje také na dalších třech místech v metropoli. Celková účast je odhadována na šestnáct tisíc. Katarská televize Al Džazíra připomíná, že jde již o třetí protestní vlnu v řadě — první vypukla krátce po pádu tuniského režimu, druhá se odehrála minulou sobotu a neděli.
Protestující požadují změnu režimu a odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Podle nich vládne autokraticky, je zkorumpovaný a není schopen vyřešit hospodářské a sociální problémy země.
Aktuální demonstrace probíhají zatím bez násilností. K doposud největším střetům došlo v sobotu, kdy byl jeden z protestujících zabit a řada zadržena.
Srocení organizuje koalice opozičních sil se silným zastoupením islamistů ze strany Islah — tím se dle pozorovatelů (krom jiného) liší jemenské protesty od tuniských nebo egyptských.
Akcí se opět účastní i zřejmě nejznámější postava opozice Tawakúl Karmánová, funkcionářka Islahu a předsedkyně sdružení Women Journalists Without Chains. Ta byla v sobotu večer zatčena po obvinění z organizace nepokojů, po velkém mediálním tlaku ji ale úřady v pondělí propustily.
Sálih v reakci na protestní vlnu učinil řadu ústupků: už o víkendu slíbil zvýšení platu všech státních zaměstnanců a příslušníků armády na téměř pěti násobek; poté přislíbil i znovuzavedení státní regulace cen potravin a snížení daní na polovic. V posledních dnech se navíc zavázal k navržení ústavního dodatku, jenž zruší možnost výkonu prezidentského úřadu v neomezeném počtu funkčních období.
Demonstranti ale požadují úplnou změnu poměrů a svobodné volby. „Politické strany teď vedou masové hnutí proti zkorumpovanému a despotickému režimu. Nastává čas zásadního obratu,“ uvedl pro média Muhamed Abdul Málik, který je neformální hlavou opoziční aliance.
Hrozí anarchie?
Podle západních pozorovatelů je Sálih — někdejší prezident Jemenské arabské republiky a od sjednocení s Jižním Jemenem v roce 1990 i vládce dnešního státu — ve složité situaci. Jemenská armáda bojuje s povstalci, resp. separatisty na severu i jihu, správní úřady fungují feudálním způsobem a centrální vláda nemá v okrajových částech země autoritu. Jenom za poslední tři dny došlo v provinciích ke dvěma přestřelkám s islamistickými ozbrojenci údajně napojenými na al Káidu, zabití čtyř vojáků a jednomu únosu.
Analytikové BBC zároveň připomínají, že Jemen je jako nejchudší země Blízkého východu také na odlišné kulturní úrovni než Tunisko, kde se protestuje z podobných důvodů.
Dvě třetiny jemenského obyvatelstva jsou mladší 24 let, čtyřicet procent populace je negramotných a téměř polovina lidí žije s méně než dvěma dolary na den. Nejen dle agentury Reuters tak reálně hrozí, že v případě pádu třicet let přežívajícího zřízení v zemi zavládne podobná anarchie jako na počátku devadesátých let v blízkém Somálsku.
Další informace:
BBC News Yemen protests: Thousands call on president to leave
Reuters FACTBOX-Security developments in Yemen
The Guardian Yemen protesters demand change of government
Al Džazíra Yemen frees protest activist