Tuniská revoluce inspiruje celý region, protestuje stále víc
Roman BurešBěhem víkendu proběhly demonstrace v Alžírsku a v Jemenu, nyní se očekávají v Egyptě. Zprávy o protestech a neklidu přicházejí také z Libanonu, tamní situace je ale důsledkem letité vnitropolitické krize.
V arabských zemích se po svržení tuniského prezidenta Zína Abidína bin Alího před více než týdnem čím dál častěji lidé odhodlávají k prodemokratickým a sociálním protestům. O víkendu média zaznamenala zvláště vyhrocenou situaci v Alžírsku, kde bylo zraněno několik desítek demonstrantů, a také v Jemenu, kde byl při protivládních studentských nepokojích na jihu země zastřelen jeden z protestujících.
Alžírská policie v sobotu uzavřela jedno z hlavních náměstí, kam opoziční strana Hnutí za kulturu a demokracii (RCD) svolala protest za propuštění všech lidí vězněných za účast na předchozích protivládních demonstracích. RCD podpořila protesty i přesto, že tím porušila výjimečný stav, který je výslovně zakazuje.
Pořádkovým silám se postupně podařilo demonstrující rozptýlit a v ulicích města docházelo spíše ke sporadickým střetům. Zřejmě nejvážnější situace podle médií nastala před kanceláří opoziční RCD, kde policie obklíčila několik set demonstrantů a rozehnala je násilím. Opozice uvádí, že bylo zraněno dvaačtyřicet lidí včetně předsedy parlamentního klubu RCD Amazúze Otmana. Podle policie též utrpělo poranění sedm strážníků, z nichž dva jsou v kritickém stavu.
Nezávislý alžírský deník Watan připomíná, že se v okrajových částech Alžíru střetly pořádkové síly také s demonstranty z venkova, kteří chtěli protest v hlavním městě podpořit.
Opoziční RCD požaduje kromě propuštění demonstrantů také zrušení výjimečného stavu, který v zemi platí od povstání islamistů v roce 1992, obnovu kolektivních a individuálních svobod, které zaručuje ústava, a rozpuštění vlády, která dle opozice vznikla na základě volebního podvodu.
Jemen není Tunisko
Protivládní protesty o víkendu eskalovaly také v Jemenu, kde pořádková policie zastřelila jednoho z demonstrantů ve městě Aden. Bezpečnostní složky dále zatkly devatenáct prominentních opozičních a protivládních vůdců včetně Tawakul Karmanové, novinářky a členky islamistické strany Islah, která organizovala protesty již minulý týden.
Osmnáct dalších aktivistů za lidská práva a představitelů opozice bylo internováno po setkání, kde probírali, jak se zatčením hlavní postavy protestního hnutí naložit. Zatčení poté vyprovokovala novou sérii studentských protestů na univerzitě v hlavním městě Saná.
K protestům se také přidaly asi dvě stovky novinářů, kteří požadovali okamžité propuštění jejich kolegyně a všech dalších zadržených.
Při následném zásahu policie bylo několik osob dle agentury Reuters zraněno. Mezi nimi také dva kameramani arabských televizních stanic Al Arabíja a Al Džazíra, kteří byli zbiti a byla jim zabavena technika. Jeden z nich byl na krátkou dobu zadržen.
Prezident Alí Abd Alláh Sálih v televizním projevu znovu nabídl opozici možnost dialogu a prohlásil, že spojování událostí v Jemenu a Tunisku není oprávněné. „Jsme demokratická země, ne jako Tunisko, které monitorovalo mešity a nutilo lidi mlčet,“ řekl doslova prezident, který je u moci od vzniku sjednoceného Jemenu v roce 1990.
Sálih se snažil zamezit rozšíření protestů a snížit nespokojenost obyvatel zveřejněním plánu na zvýšení mezd vojákům a státním zaměstnancům na téměř pětinásobek. Podle agenturních analytiků šlo o chytrý tah. Jemen je nejchudší z arabských zemí a pracovníci veřejného sektoru jsou velmi špatně placeni.
V Libanonu jde o vládu
Demonstrace se v úterý očekávají také v Libanonu, kde zastánci premiéra Sáda Harírího vyzvali obyvatele, aby vyšli do ulic na protest proti údajné snaze hnutí Hizballáh o puč a dosazení vlády řízené Íránem. Radikální šíitské hnutí v tomto měsíci opustilo koaliční vládu pod vedením premiéra Harírího a chce se nyní postavit do čela země.
Vůdce hnutí Sajíd Hasan Nasralláh prohlásil, že pokud kandidát Hizballáhu získá podporu celého hnutí i jeho spojenců a podpoří ho i nadpoloviční většina zákonodárců, zkusí vytvořit koaliční vládu s prozápadními stranami, jako tomu bylo nyní za vlády premiéra Harírího.
Nejpravděpodobnějším kandidátem Hizballáhu je Nadžíb Mikátí, podnikatel a vlastník telekomunikační společnosti, který již získal hlasy i některých menších stran.
Stovky zastánců premiéra Harírího se sešly již v pondělí v sunnitském městě Tripoli a požadovaly po Mikátím, aby svoji kandidaturu stáhl. Na západě země protestující blokovali silnice do Sýrie a menší protesty proti politice Hizballáhu se odehrály také v hlavním městě Bejrútu.
V úterý se očekávají rozsáhlé demonstrace také v Egyptě, kde by na Den úspěchů policie měly do ulic vyjít tisíce lidí. Mezi nimi mladí aktivisté a studenti, zastánci islamistické opozice, manuální pracovníci a také fotbaloví fanoušci. Aktivisté v sousedním Tunisku prohlásili, že na podporu svých egyptských protějšků uspořádají rovněž protestní akci.
Další informace:
AFP Algeria clashes as police break up banned demo
France24 Algiers police crack down as opposition defies ban on protests
AFP Yemeni students hold duelling protests
AFP Protesters demand release of Yemeni activist
Reuters Tunisia-inspired anti-government protests in Yemen turn deadly
Reuters Hariri allies say Hezbollah launched pro-Iran coup, call for protests
The Guardian Egypt braced for 'day of revolution' protests