V Tunisku a Alžírsku eskalují sociální nepokoje, 16 mrtvých
Roman BurešNa severu Afriky se o víkendu vyhrotily sociálně motivované protivládní protesty. V Tunisku při srážkách s policií zahynulo nejméně čtrnáct lidí, v Alžírsku je situace podobná. Při lidových bouřích byli zabiti čtyři lidé, osm set jich bylo zraněno.
V Tunisku, jehož obyvatelé již téměř měsíc protestují proti vysokým cenám jídla a nezaměstnanosti, zemřelo při víkendových srážkách s policejními složkami nejméně čtrnáct demonstrantů. Podobně se situace vyhrotila i v sousedním Alžírsku. Tam o víkendu při sociálních protestech zemřeli čtyři lidé a na osm set dalších bylo zraněno.
Nejhorší situace je na jihozápadě a v centru Tuniska ve městech Tála, Rgeb a Kaserín. Nespokojení, převážně mladí lidé si chtějí vynutit více pracovních příležitostí, vyšší investice do hospodářství a snížení vysokých životních nákladů. Zástupci režimu autoritářsky vládnoucího prezidenta bin Aliho ale prohlašují, že bouře podněcuje jen malá skupina extremistů a teroristů, která chce zemi destabilizovat.
Podle oficiální tiskové agentury TAP policie použila ostrou munici poté, co demonstranti, ozbrojení zápalnými lahvemi, tyčemi a kameny, napadli veřejný majetek a údajně zapálili pobočku banky a několik budov úřadů. Mezi zraněnými je také několik policistů.
Předseda největší opoziční Demokratické pokrokové strany Nedžíb Čebí prohlásil, že prezident bin Ali by měl policii nařídit, aby se minimálně střelby do davu vyvarovala, a „ušetřila tak životy nevinných občanů a jejich právo na poklidný protest“. Podle opozice zahynulo při protestech již dvacet osob.
Tuniské úřady vytrvale prohlašují, že policisté střílí jen v sebeobraně. Naposledy se tak údajně stalo, když byli napadeni davem útočníků, který ignoroval varovné výstřely. „Policie nedělala nic jiného, než že využila jejich legální a legitimní mise k udržení pořádku a zajistila bezpečnost a svobodu občanů,“ píše se doslova v tematickém prohlášení úřadu vlády.
Ve městě Tála byla dle informací deníku New York Times údajně nasazena dokonce vojenská technika.
Sociální nepokoje se v Tunisku rozšířily již na začátku prosince, kdy se šestadvacetiletý Tunisan upálil na protest proti tomu, že mu policie zabavila ovoce a zeleninu. Dle oficiální verze incidentu neměl mít platné povolení k prodeji.
V Alžírsku jde o totéž
Podobné protesty v sousedním Alžírsku si vyžádaly minimálně čtyři oběti a přibližně osm set zraněných, z nichž více než 750 mělo být podle vlády příslušníky pořádkové policie. Alžírské úřady prohlásily, že iniciátory nepokojů čekají tvrdé tresty.
Ministr vnitra Dahú Úld Kablia řekl na nedělní tiskové konferenci, že policie zatkla přibližně tisícovku demonstrantů, z nichž podstatnou část tvořili nezletilí. Dodal, že většina z nich bude souzena tento týden.
Ceny některých základních potravin v severoafrické zemi stouply dle agentury AFP od začátku ledna až o třicet procent. Vláda demonstrantům v sobotu částečně ustoupila a slíbila, že sníží některé daně a dovozní poplatky. Podle státních médií by měla opatření zlevnit cukr a topiva o přibližně čtyřicet procent.
Profesor sociologie na katarské univerzitě a znalec regionu Lajači Ansar ovšem pro agentury uvedl, že snížení daní a poplatků jsou pouze povrchními opatřeními, která nemohou vyřešit hlubokou krizi. Ta je dle Ansara způsobená nerovnoměrným rozdělením bohatství, které vychází ze špatné správy a malé průhlednosti vládních i správních politik.
Zprávy o eskalaci protestů v zemi, která je stále ve stavu ohrožení po občanské válce s islamistickými extremisty v devadesátých letech, přicházejí jen pár dní poté, co Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) varovala před důsledky celosvětového zvyšování cen potravin. Její cenový index se v prosinci dostal na rekordní úroveň, nejvyšší od počátku měření v roce 1990, a překonal hodnoty z roku 2008, kdy vysoké ceny potravin a benzínu způsobily sérii sociálních bouří v několika rozvojových zemích.
Dalším důvodem protestů je kromě zvyšujících se cen a celkových nákladů na živobytí také vysoká nezaměstnanost. Ta se dle vládních statistik pohybuje okolo deseti procent, nezávislé organizace ale poukazují na to, že reálně je bez práce skoro čtvrtina Alžířanů.
Další informace:
The New York Times 14 Killed in Clashes With Police as Violence Spreads in Tunisia
BBC News Fourteen killed in Tunisia unemployment protests
Al Džazíra Algeria vows to punish protesters
Reuters Government confirms civilian casualties during unrest
AFP Algerian protests turn deadly on fourth day of unrest
UPI Tunisia unrest leaves 20 dead