V Jemenu vyšly do ulic desetitisíce zastánců režimu i opozice
Roman BurešV hlavním městě Jemenu se ve čtvrtek v rámci místního Dne hněvu sešlo na dvacet tisíc protirežimních demonstrantů. Podobný počet lidí ale přišel podpořit i současného prezidenta Sáliha. K násilnostem jako v Egyptě prozatím nedošlo.
Přibližně dvacet tisíc Jemenců vyšlo ve čtvrtek do ulic hlavního městě Saná, aby protestovali v rámci opozicí svolaného Dne hněvu proti současnému režimu prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten stojí v čele státu již přes třicet let. Demonstranty neodradil ani prezidentův slib, že v příštích volbách už nebude kandidovat ani on, ani jeho syn.
Podobně velký počet lidí se ale dostavil i na konkurenční srocení, kde se naopak vyjadřovala hlavě státu podpora.
Oba tábory demonstrují zatím pokojně, žádné střety nejsou hlášeny. Jedná se o zatím nejvíce navštívenou akci od poloviny ledna, kdy nejchudší arabskou zemi zasáhla první vlna lidové nespokojenosti, podpořená revolucí v Tunisku.
Kromě hlavního města byly větší protesty hlášeny také z jihu země. Ve městě Aden zablokovaly bezpečnostní složky příjezdové cesty, aby se lidé nemohli připojit k několikatisícové demonstraci v centru. Podle agentury Reuters hlídá situaci ve městě několik stovek policistů.
Sálih se ve středu zavázal, že úřad prezidenta opustí po skončení jeho posledního volebního období, tedy v roce 2013. Přislíbil zároveň, že se nebude pokoušet prosazovat do čela země svého syna, což se mezi oblastními znalci předpokládalo.
Před poslední vlnou protestů o víkendu se snažil prezident snížit nespokojenost obyvatel jinými ústupky, jako například zvýšením platu všech státních zaměstnanců a příslušníků armády na téměř pětinásobek nebo příslibem znovuzavedení státní regulace cen potravin a snížení daní na polovic.
Největší jemenská opoziční strana, islamistický Islah, Sálihovy ústupky přivítala, ale apel na ukončení demonstrací odmítla. Podle agenturních znalců však nejsou protirežimní protestující zajedno, zda Sálihovi věřit a spokojit se s jeho návrhem, anebo jestli chtít jeho okamžité odstoupení.
Do zpravodajství ovšem pronikají spíše odmítavé reakce. „To, co nám prezident včera nabídl, bylo jen divadlo. Nevěřím mu,“ cituje například jednoho z demonstrantů Reuters.
Také pozorovatelé ovšem připomínají, že Sálih sliboval podobné ústupky již v minulosti, ale jen zřídka kdy je nedodržel. Podle některých analytiků je jeho gesto snahou o důstojný odchod z čela země, jiní si ale myslí, že chce pouze získat čas a přečkat nejsilnější vlnu lidového odporu.
Symbol demonstrací
Jemenci mají na rozdíl od Egypťanů jasnou tvář opozičních protestů. Je jí jednatřicetiletá obhájkyně lidských práv, novinářka a matka tří dětí Tavakúl Karmánová, která je v Jemenu podobným protirežimním symbolem jako v Tunisku Muhammad Búazízí. Ten se na protest proti chudobě a represím v polovině prosince upálil, což podnítilo následné nepokoje.
Zatčení Karmánové minulou neděli vyvolalo obdobně bouřlivou reakci a dostalo do ulic další tisíce lidí. Nyní je již na svobodě a každý den se účastní pravidelných ranních protestů na univerzitě v hlavním městě.
Přestože je sama Karmánová členkou opoziční strany Islah, ani protesty v Jemenu neřídí žádné organizované hnutí. Jde spíše o spontánní reakci lidí na špatné životní podmínky.
Hrozí anarchie?
Podle západních pozorovatelů je Sálih — někdejší prezident Jemenské arabské republiky a od sjednocení s Jižním Jemenem v roce 1990 i vládce dnešního státu — ve složité situaci. Jemenská armáda bojuje s povstalci, resp. separatisty na severu i jihu, správní úřady fungují feudálním způsobem a centrální vláda nemá v okrajových částech země autoritu.
Analytikové BBC zároveň připomínají, že Jemen je jako nejchudší země Blízkého východu také na odlišné kulturní úrovni než Tunisko nebo sever (dolní část) Egypta.
Dvě třetiny jemenského obyvatelstva jsou mladší 24 let, čtyřicet procent populace je negramotných a téměř polovina lidí žije s méně než dvěma dolary na den. Nejen dle agentury Reuters tak reálně hrozí, že v případě pádu třicet let přežívajícího zřízení v zemi zavládne podobná anarchie jako na počátku devadesátých let v blízkém Somálsku.
Další informace:
Reuters Yemeni protesters turn out for 'day of rage'
BBC News Yemen protests: 20,000 call for President Saleh to go
AFP Three wounded in south Yemen clashes
BBC News Yemen activists breaking new ground