Jemen i Sýrie se dále bouří, ústupky režimů nepomohly
Roman BurešV hlavním městě Jemenu se na konci týdne sešly desetitisíce zastánců i odpůrců prezidenta Sáliha, který opět odmítl odstoupit. Protesty neutichají ani v Sýrii, kde policie o víkendu zabila dalších patnáct demonstrantů.
Až dva tisíce protestujích byly zraněny a dva lidé zabiti při víkendových masových demonstracích na jihu Jemenu. Prezident Alí Abdulláh Sálih, který v minulosti naznačil, že by se mohl vzdát moci, v pátek znovu změnil postoj a odmítl svůj úřad opustit. Protesty pokračují také v Sýrii. V Damašku se o víkendu sešly tisíce lidí k uctění památky osmi obětí policejního zásahu z minulého týdne.
Podle agenturních zpráv a informací televizní stanice Al Džazíra rozháněla policie demonstranty ve městech na jihu Jemenu nejenom běžnými prostředky, ale i střelbou. V Táizzu byli dva lidé zabiti a na šestnáct set zraněno, když bezpečnostní složky zaútočily na protirežimní tábor v centru města. Jednotky prezidenta Alího Abdulláha Sáliha nejdříve střílely protestujícím nad hlavami. Poté použily obušky a slzný plyn.
Na protest proti násilnostem vyšly tisíce lidí i do ulic nedalekého města Hudajdá na pobřeží Rudého moře. Při pochodu na prezidentský palác byli však opět zastaveni policií. Zde bylo dle lékařů zraněno čtyři sta protestujících.
Prozatím největší protesty v krizí zmítaném státě se odehrály v pátek, kdy do ulic hlavního města Saná vyšlo podle svědků více než sto tisíc protirežimních demonstrantů i několikatisícový dav zastánců prezidenta Sáliha.
Jemenské hlavní město je nyní rozděleno. Jižní část ovládají vojáci loajální režimu pod velením Sálihova syna Ahmeda a zastánci režimu, severní zase jednotky generálmajora Alího Mohsena Ahmara, který vyjádřil podporu povstání, a převážně mladých protirežimních demonstrantů, kteří se scházejí v okolí místní univerzity.
Ahmarovy jednotky v pátek zastrašily dav několika stovek ozbrojených zastánců režimu, který se chystal napadnout protestující na druhé straně města. Při podobných potyčkách a krvavých zásazích bezpečnostních složek zemřelo od začátku protestů na konci ledna již nejméně osmdesát lidí.
Sálih i přes předchozí dohady o odchodu zůstává ve funkci a nic nenaznačuje tomu, že by se v blízké době chystal odstoupit. Zlom v současné situaci by ale podle deníku New York Times mohl nastat brzy, protože dle jeho zdrojů ztrácí Sálih kvůli násilnému potlačování protestů podporu Spojených států. Od nich dostával jemenský režim v posledních letech významnou pomoc, oficiálně určenou na boj proti místním buňkám teroristické sítě Al-Káida.
Americká diplomacie nyní dle Timesů pracuje na vyjednání tranferu moci do rukou Sálihova viceprezidenta. Jediné, o co Spojeným státům jde, je podle deníku stabilita v regionu a zajištění další spolupráce Jemenu v boji s terorismem.
Podle většiny analytiků bude mít rozhodující slovo při výběru Sálihova potenciálního nástupce právě vlivný generál Ahmar, který byl donedávna jednou z hlavních opor režimu v armádě i zemi vůbec. S prezidentem pochází ze stejného kmene, a dokonce spolu vyrůstali v jedné vesnici. K opozici se Ahmar přidal poté, co Sálihovi muži před týdnem zastřelili padesát lidí při demonstraci v Saná.
Protesty pokračují také v Sýrii
Tisíce lidí se sešly v neděli ve čtvrti Dúmá v Damašku, kde se pořádaly pohřební pochody za některé z obětí násilností při pátečních demonstracích. Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch bylo při střetech s policií zabito patnáct osob, podle jiných zdrojů až dvaadvacet. Přibližně stovka dalších byla zraněna. Dvacet Syřanů je stále v kritickém stavu.
Nespokojení truchlící vyvolávali hesla jako „Pryč s režimem!“. „To, co jsme viděli (v pátek), bylo systematické zabíjení pokojných a neozbrojených protestujících bezpečnostními složkami,“ řekl agenturám k události Raduán Zjadéh z Damašského centra pro lidská práva.
Podle svědků byly do čtvrti Dúmá v autobusech dovezeny stovky zastánců režimu, které měly protestující napadat. Diplomatům a novinářům západních médií byl vstup do oblasti zakázán, podobně jako při předchozích protestech ve městě Dará na jihu země. Přerušeno bylo také telefonické spojení.
Bašár Assad se snažil demonstranty uklidnit tím, že novým premiérem jmenoval bývalého ministra zemědělství Adíla Safára. Assad předchozí vládu rozpustil minulé úterý v neúspěšném pokusu o ukončení protestů.
Po pátečních modlitbách však vyšly do ulic znovu tisíce nespokojených. Střelba se kromě Dúmy ozývala údajně také ve městech Dará a Homs. Situace v přístavu Latakíja, který se minulý týden stal centrem dalších demonstrací, se naopak uklidnila. Podle usedlíků se tak stalo po tvrdém zásahu armády a bezpečnostních složek, které obsadily centrum města.
Generální tajemník OSN Pan Ki-mun prohlásil, že je velmi znepokojen zprávami o civilních obětech protestů, kterých je podle posledních zpráv nejméně sto.
Podle oficiálního stanoviska vlády nebyly za útok na protestující zodpovědny bezpečnostní složky, ale ozbrojený gang, který začal pálit ze střech okolních domů jak na demonstranty, tak policisty.
Další informace:
The Guardian Yemen police injure more than 400 people on protest march in Hudaida
Al Džazíra Hundreds wounded in Yemen protests
BBC News Yemen: Beginning of the end?
The Washington Post Yemen’s future hinges on its two most powerful men
The Guardian Syrian mourners say government snipers carried out massacre
AP Assad names new premier to appease reformists
BBC News Syria unrest: New protests erupt across country
BBC News Syria committee 'to study' lifting emergency laws