Sýrie zažila první protestní střety, v Jemenu už přerůstají v revoltu
Roman BurešSyrská policie se o víkendu poprvé rozsáhleji střetla s protivládními demonstracemi. Pět lidí při tom zabila. Dále zároveň eskaluje krize v Jemenu, kde po páteční střelbě do davu začínají režim opouštět politici i generálové.
Masové protivládní protesty v arabském světě pokračují. O víkendu poprvé ve větší míře propukly také v Sýrii, kde v městě Deraá protestovaly po celý víkend tisíce lidí. Při střetech s policií bylo zabito pět osob a desítky zraněny. V krvavém potlačování protestů pokračují také jemenské bezpečnostní složky, které v hlavním městě Saná na konci minulého týdne zabily více než padesát lidí. Naopak v Bahrajnu se po tvrdém zásahu proti šíitským demonstrantům situace pomalu uklidňuje.
V syrském městě Deraá, kde se nachází část důležitých vládních úřadů, se v neděli sešly tisíce demonstrantů, kteří požadovali ukončení osmačtyřicet let trvajícího výjimečného stavu, větší svobodu a propuštění dětí, které byly zatčeny za malování protirežimních graffiti.
Při protestech, které začaly již v pátek, bylo zabito celkem pět osob. Demonstranti zapálili několik důležitých budov v centru města, včetně justičního paláce, hlavního sídla vládní strany Baas a pobočky telekomunikační společnosti, která patří bratranci prezidenta Bašára Asada.
Policie demonstranty poté rozehnala za použití slzného plynu i ostré munice. Podle svědků z hlavní mešity Omárí, z níž se během protestů stala polní nemocnice, bylo jen v neděli zraněno okolo čtyřiceti lidí.
Situace se začala uklidňovat v neděli večer, kdy byly uhašeny požáry v centru města a skončila i střelba, jež byla v Deraá slyšet po většinu dne.
Nedělní demonstrace se pořádala při příležitosti příjezdu vládní delegace, která měla uctít památku obětí předchozích zásahů, a byla prozatím největší výzvou, které musel syrský režim čelit od vypuknutí protestů v arabských zemích na začátku letošního roku. V Sýrii vládne od převratu v roce 1963 arabská nacionalistická strana Baas, která zakázala veškerou politickou opozici a k zákrokům proti nespokojencům využívá právě výjimečného stavu, podobně jako donedávna Mubarakův režim v Egyptě.
Vláda se pokusila zmírnit napětí oznámením, že propustí patnáct dětí zadržených v souvislosti s protivládními aktivitami. Policie je přistihla, jak malují na zeď nápisy namířené proti vládě, a okamžitě je zatkla. Při následné páteční demonstraci za jejich propuštění byli zabiti dva muži, což vyvolalo zmíněné víkendové protesty.
Dle zpětně vydaného komentáře provládních médií stojí za zabíjením demonstrantů zahraniční agenti, kteří se vydávali za vysoce postavené představitele bezpečnostních složek a nařizovali policistům na kontrolních bodech, aby střelbou rozehnali každé podezřelé shromáždění.
Jemen na prahu revoluce
Jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih se snaží vypořádat s masovými demonstracemi již déle než měsíc. Činí tak kombinací tvrdých represí a ústupků. O víkendu odvolal všechny členy vlády poté, co do ulic hlavního města Saná vyšlo na sto padesát tisíc lidí, kteří přišli uctít památku dvaapadesáti demonstrantů, zastřelených při pátečních protestech.
Stopadesátitisícový dav, který se sešel v okolí univerzity v Saná, byl zatím tím zdaleka největším protirežimním shromážděním. Desítky těl obětí byly zabaleny do jemenských vlajek a neseny z márnice ulicemi hlavního města až k univerzitě, jež se již v minulých týdnech stala faktickým i symbolickým centrem protestů.