Sýrie zažila první protestní střety, v Jemenu už přerůstají v revoltu
Roman BurešSyrská policie se o víkendu poprvé rozsáhleji střetla s protivládními demonstracemi. Pět lidí při tom zabila. Dále zároveň eskaluje krize v Jemenu, kde po páteční střelbě do davu začínají režim opouštět politici i generálové.
Masové protivládní protesty v arabském světě pokračují. O víkendu poprvé ve větší míře propukly také v Sýrii, kde v městě Deraá protestovaly po celý víkend tisíce lidí. Při střetech s policií bylo zabito pět osob a desítky zraněny. V krvavém potlačování protestů pokračují také jemenské bezpečnostní složky, které v hlavním městě Saná na konci minulého týdne zabily více než padesát lidí. Naopak v Bahrajnu se po tvrdém zásahu proti šíitským demonstrantům situace pomalu uklidňuje.
V syrském městě Deraá, kde se nachází část důležitých vládních úřadů, se v neděli sešly tisíce demonstrantů, kteří požadovali ukončení osmačtyřicet let trvajícího výjimečného stavu, větší svobodu a propuštění dětí, které byly zatčeny za malování protirežimních graffiti.
Při protestech, které začaly již v pátek, bylo zabito celkem pět osob. Demonstranti zapálili několik důležitých budov v centru města, včetně justičního paláce, hlavního sídla vládní strany Baas a pobočky telekomunikační společnosti, která patří bratranci prezidenta Bašára Asada.
Policie demonstranty poté rozehnala za použití slzného plynu i ostré munice. Podle svědků z hlavní mešity Omárí, z níž se během protestů stala polní nemocnice, bylo jen v neděli zraněno okolo čtyřiceti lidí.
Situace se začala uklidňovat v neděli večer, kdy byly uhašeny požáry v centru města a skončila i střelba, jež byla v Deraá slyšet po většinu dne.
Nedělní demonstrace se pořádala při příležitosti příjezdu vládní delegace, která měla uctít památku obětí předchozích zásahů, a byla prozatím největší výzvou, které musel syrský režim čelit od vypuknutí protestů v arabských zemích na začátku letošního roku. V Sýrii vládne od převratu v roce 1963 arabská nacionalistická strana Baas, která zakázala veškerou politickou opozici a k zákrokům proti nespokojencům využívá právě výjimečného stavu, podobně jako donedávna Mubarakův režim v Egyptě.
Vláda se pokusila zmírnit napětí oznámením, že propustí patnáct dětí zadržených v souvislosti s protivládními aktivitami. Policie je přistihla, jak malují na zeď nápisy namířené proti vládě, a okamžitě je zatkla. Při následné páteční demonstraci za jejich propuštění byli zabiti dva muži, což vyvolalo zmíněné víkendové protesty.
Dle zpětně vydaného komentáře provládních médií stojí za zabíjením demonstrantů zahraniční agenti, kteří se vydávali za vysoce postavené představitele bezpečnostních složek a nařizovali policistům na kontrolních bodech, aby střelbou rozehnali každé podezřelé shromáždění.
Jemen na prahu revoluce
Jemenský prezident Alí Abdulláh Sálih se snaží vypořádat s masovými demonstracemi již déle než měsíc. Činí tak kombinací tvrdých represí a ústupků. O víkendu odvolal všechny členy vlády poté, co do ulic hlavního města Saná vyšlo na sto padesát tisíc lidí, kteří přišli uctít památku dvaapadesáti demonstrantů, zastřelených při pátečních protestech.
Stopadesátitisícový dav, který se sešel v okolí univerzity v Saná, byl zatím tím zdaleka největším protirežimním shromážděním. Desítky těl obětí byly zabaleny do jemenských vlajek a neseny z márnice ulicemi hlavního města až k univerzitě, jež se již v minulých týdnech stala faktickým i symbolickým centrem protestů.
Lidé pokřikovali hesla jako „Jediný Bůh je Alláh“ a „Alí Sálih je tyran a nepřítel Boha“.
Bezpečnostní složky se snažily zamezit rozšíření protestů dvouhodinovým výpadkem elektřiny, který měl obyvatelům hlavního města zabránit ve sledování přímého přenosu pochodu v televizi.
Po modlitbě za mrtvé protestující strhli barikády, kvůli kterým nemohli v pátek uniknout z míst, kde do nich ze střech pálili prorežimní odstřelovači. Z místa poté vytvořili památník obětem, který zasypali květinami a fotografiemi.
„Tento masakr posunul naši revoluci do další fáze,“ prohlásil devětadvacetiletý student medicíny Mohammed Irjání, jehož dvanáctiletý bratr byl zabit při pátečním útoku.
Od režimu se po pátečním incidentu začínají ve velkém odvracet i jeho bývalí příslušníci. O víkendu rezignovali dva představitelé vládní strany, velvyslanci v České republice, Japonsku a Sýrii a politici, mezi nimiž je podle arabské televizní stanice Al Džazíra například místopředseda jemenského parlamentu nebo několik blíže nespecifikovaných ministrů.
O víkendu také nastal rozkol v jemenské armádě, když na svůj post rezignovalo pět velitelů. Nejvýše postavený z nich, velitel první obrněné divize generálmajor Alí Mohsen Ahmar, v pondělí nařídil svým jednotkám chránit protestující před útoky a spolu se svými kolegy vyzval prezidenta, aby odstoupil.
„Nedostatek dialogu a útlak mírových demonstrantů ve veřejné sféře způsobily krizi, která se každým dnem zhoršuje,“ prohlásil generálmajor Sálih na pondělní tiskové konferenci.
V neděli se k politikům a části armády přidaly rovněž dva nejvýznamnější kmeny v zemi Hašíd a Bakíl a jejich představitelé vyzvali spolu s několika náboženskými vůdci prezidenta Sáliha k odchodu. Šejch Sadík Ahmar, vůdce kmenu Hašíd, k němuž náleží i Sálih, prohlásil, že prezident by měl dostát požadavkům lidí a neprodleně odstoupit. To ale Sálih míní dle dřívějších prohlášení učinit až po příštích volbách.
V Bahrajnu opět klid
Obchody v hlavním městě Bahrajnu Manamě se v neděli znovu otevřely a do ulic se vrátil normální provoz. Stalo se tak po sérii protivládních protestů a následných násilných zásahů bezpečnostních složek, které malé ostrovní království paralyzovaly celý uplynulý měsíc.
Maskovaní vojáci stále hlídají Perlové náměstí, které se stalo centrem protivládních protestů, inspirovaných revolucemi v Egyptě a Tunisku. Vláda také nechala zbourat Perlový monument uprostřed náměstí, který se stal symbolem nepokojů.
Bahrajnská vláda minulé pondělí pozvala zahraniční vojáky ze Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů na pomoc s potlačením převážně šíitských protestů, v úterý vyhlásila výjimečný stav a od středy se silou snažila o ukončení demonstrací.
Podle agentury Reuters zbyly po masových protestech v Manámě pouze vraky aut protestujících poblíž náměstí a zbytky improvizovaných silničních zátarasů, kterými se demonstranti snažili zahradit hlavní silniční tahy.
Bahrajnský král Hamád bin Ísá Chalífa v noci z neděle na pondělí označil protesty za zahraniční spiknutí a poděkoval vojákům Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu za jejich pomoc při zvládání situace.
Šíitský Írán o víkendu vykázal bahrajnského velvyslance a stejným krokem poté zareagovala i bahrajnská vláda, která je spojencem sunnitské Saúdské Arábie. Bahrajnské království se tak pravděpodobně stalo součástí boje Íránců a Saúdů o vliv v regionu bohatém na ropu.
Další informace:
Reuters Thousands take to streets for third day
Al Džazíra Syria protesters torch buildings
The Guardian Syrian police seal off city of Daraa after security forces kill five protesters
The Guardian Yemen president fires entire cabinet as protests escalate
Al Džazíra Top army commanders defect in Yemen
AP Yemeni president fires government
BBC News Yemeni president fires government
Reuters Life returns to streets of Bahrain after unrest
Al Džazíra Bahrain king speaks of 'foiled foreign plot'
BBC News Bahrain and Iran expel diplomats