Nepokoje v Maghrebu jsou příčinou stoupajících cen ropy
Roman BurešCeny ropy se v posledních dnech zvedly na 120 dolarů za barel - úroveň dosaženou naposledy v srpnu 2008. Společně s růstem cen potravin se tím dle pozorovatelů zvyšuje také pravděpodobnost rozšíření občanských nepokojů v rozvojovém světě.
Světové ceny ropy překročily dvouleté maximum. Severomořská ropa Brent ve čtvrtek ráno skokově zdražila až na 120 dolarů za barel, což je nejvíce od srpna 2008. Kolem poledne se pohybovala kolem 116 dolarů.
Podle agenturních analytiků souvisí nárůst s pokračujícími boji odpůrců a stoupenců režimu Muammara Kaddáfího v Libyi.
Ropné koncerny se tento týden rozhodly pozastavit v zemi svou činnost. Vlády Spojených států, Evropské unie a dalších zemí nyní evakuují své občany, již často právě pro koncerny pracují.
Kvůli uzávěře přístavních terminálů se navíc ropa ze severoafrické země teď ani nevyváží. Zastavil se její přísun i z podmořského ropovodu do Itálie.
Libye denně vytěží asi 1,6 milionu barelů ropy, z čehož přibližně 1,1 milionu barelů exportuje. Těžba samotná se kvůli nepokojům snížila asi o čtvrtinu.
Strach investorů z politického vývoje situace v zemích Maghrebu a Středního východu se zároveň projevuje v nárůstu cen bezpečných aktiv jako je zlato či švýcarský frank. Ten se ve čtvrtek dostal na rekordní hodnotu oproti dolaru.
Otřásá se i Asie
Vzrůstající ceny ropy dále způsobily propad na asijských trzích. Tamní investoři se nyní obávají vzrůstající inflace, kterou se většina asijských států snaží držet pod kontrolou.
Strach asijských investorů ovšem dle pozorovatelů není způsobený ani tak děním v Libyi jako spíš možností, že se nepokoje rozšíří i do dalších zemí regionu.
„Obavy směřují za hranice Libye, která je relativně malým producentem ropy, k těm velkým, kam by se mohla revolta rozšířit,“ řekl agentuře AFP Victor Shum, ředitel energetické konzultační společnosti Purvin and Gertz energy consultants v Singapuru.
Saúdský král Abdulláh již preventivně za pomoci dekretu plošně zvýšil sociální dávky, aby se vyhnul podobnému scénáři jako Tunisko, Egypt, Bahrajn, Jemen, Maroko nebo Írán, kde se nespokojení lidé v posledních týdnech obrátili proti vládnoucímu režimu.
Ceny ropy byly naposledy na podobné úrovni v srpnu roku 2008, přičemž rekord byl dosažen v červenci téhož roku, kdy se barel ropy pohyboval okolo 145 dolarů.
Hladové bouře?
Rostoucí ceny ropy rovněž dle analytiků zvyšují riziko dalších sociálních nepokojů a hladových bouří v rozvojových zemích obecně. Na svých maximech jsou totiž také ceny potravin, které společně s benzínem tvoří značnou část životních nákladů obyvatel třetího světa.
Cena cukru a masa je nyní nejvyšší v historii a ceny cereálií jsou na úrovni z roku 2008, kdy při hladových bouřích zemřely desítky lidí v Kamerunu a na Haiti.
Ekonom Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) Abdulréza Abbassián Abbassián minulý měsíc varoval, že ceny základních potravin mohou i nadále stoupat kvůli suchu v Argentině, rozsáhlým povodním v Austrálii a neobvykle chladnému počasí na severní polokouli, které by mohlo zasáhnout úrodu ozimného obilí.
Abbassián ještě před měsícem zmírňoval obavy z toho, že stoupající ceny potravin by mohly vyvolat podobnou vlnu sociálních nepokojů jako před dvěma lety, kdy se spojilo zdražení cereálií a benzínu. V době jeho varování však byla cena ropy na devadesáti pěti dolarech za barel, což je o dvacet dolarů méně než nyní.
Další informace:
BBC News Oil prices hit fresh highs on Libya unrest fears
AFP Oil up, stocks mixed on Middle East concerns
Reuters Oil holds gains after spike on Libya violence