Vzbouření Jemenci ovládají už několik měst
Petr JedličkaPřestřelky, boje i masové protesty v nejchudší arabské zemi pokračují. Vzbouřeným skupinám se však nově daří ovládat celá sídla. Současně se množí indicie, že USA využívají situace k zintenzivnění útoků na základny místní Al-Káidy.
Částečné obsazení provinční metropole Lahidž je zatím poslední kapitolou konfliktu, ve který v uplynulých týdnech přerostly demonstrace proti jemenskému režimu. K ovládnutí řady čtvrtí došlo po nečekaném útoku skupiny ozbrojenců ve středu ráno. Agentury píší o jednom mrtvém a desítkách zraněných.
Podle AP ztratila centrální vláda kontrolu i nad několika menšími městy v adenské oblasti. Dost dobře se ovšem neví v čí prospěch. Podle některých zdrojů jsou dobyvateli kmenové milice, dle jiných separatisté a podle dalších zas bojovníci z Al-Káidy.
Boje a dílčí šarvátky mezi vládními jednotkami a různými ozbrojenými skupinami probíhají v Jemenu už řadu let, režimu prezidenta Sáliha se ale tradičně dařilo kontrolovat alespoň větší sídla. Mocenského vakua, které vzniklo po přeběhnutí řady politiků a velké části armády k politické opozici a jež se po prezidentově zranění na počátku června ještě zvětšilo, ovšem využili - zdá se - všichni, kdo se vůči dosavadní vládě vymezovali.
V ostatních městech mezitím (paralelně s boji) pokračují demonstrace velkého počtu nespokojenců, kteří požadují Sálihovu okamžitou rezignaci, trestní stíhání prezidentovy rodiny a sesazení jeho nejbližších spolupracovníků. Poslední a dosud největší série takovýchto protestů se uskutečnila v úterý. V Saná, Zamáru, Sádě, Hudajdě a Hadramaútu vyšly do ulic statisíce lidí.
Dohoda na stole
Samotný prezident Sálih je stále v péči lékařů v Saúdské Arábii. Podle většiny zdrojů má poškozené hrdlo od dělostřeleckého granátu či střely a jeho stav je vážný. Sálihovi stoupenci pořád prohlašují, že se prezident brzy vrátí a situaci vyřeší. Agenturní pozorovatelé jsou ale skeptičtější.
Zástupci politické opozice již několik dní intenzivně jednají s viceprezidentem Abdarem Rabbúem Mansúrem Hadím, který dnes Jemenu formálně vládne. Snaží se dosáhnout stvrzení dohody, jež by ustavila vládu s opozičním premiérem a otevřela cestu k volbám.
Součástí dokumentu, který sám Sálih přislíbil a poté odmítl podepsat celkem třikrát, je ale i záruka imunity pro prezidenta a jeho rodinu. To se příčí většině demonstrantů v ulicích, a tak není zaručeno, že by úmluva přinesla klid.
Pozice velmocí
Stále obtížněji předvídatelný vývoj v Jemenu poutá logicky i mezinárodní pozornost. Do metropole Saná přibyl v úterý zvláštní vyslanec generálního tajemníka OSN Gamál Umar, který má posloužit jako mediátor. V zemi se už od minulého týdne aktivně angažuje několik britských a také amerických diplomatů, specializovaných na konfliktní situace.
Jemen je pro západní velmoci důležitý jednak svou strategickou polohou (leží na jihu Arabského poloostrova a zároveň kontroluje ústí Rudého moře) a jednak jako země s velkou aktivitou Al-Káidy. Podíl jemenských buněk známé teroristické sítě na současném dění je diskutabilní, zdroje amerických médií ale hovoří o intenzivním ruchu okolo jejich výcvikových středisek.
Více svědky byly již zaznamenány častější přelety amerických bezpilotních letounů nad jemenským územím. Podle zpráv agentur Reuters a IPS USA přímo využívají současné nestability k zintenzivnění letecké kampaně proti káidistickým základnám.
Podle AP se CIA zároveň snaží urychlit výstavbu základy pro své drony, jež právě v příslušné lokalitě probíhá. Dle důvěryhodného zdroje této agentury ve Washingtonu však stavba i tak zabere nejméně osm dalších měsíců.
Další informace:
AP Officials: Militants seize parts of a Yemeni city
AFP 'Qaeda' gunmen kill Yemeni police as attacks spread
AL Džazíra Yemen's opposition in power-transfer talks
AL Džazíra In Pictures: Marchers flood Sanaa streets
Reuters Yemen awaits possible Saleh return after surgery
Reuters U.S. intensifying covert war in Yemen: report
ISP US Escalates War Against Al-Qaeda