Požár v Českém Švýcarsku je pod kontrolou, v Německu se však situace nelepší
Adam Rektor-PolánekHasiči v pondělí večer lokalizovali požár v Českém Švýcarsku. Plameny se dal nešíří, boj s nimi však prozatím trvá — zdárně skončit by mohl v řádu dnů. V Saském Švýcarsku ohně nepolevují, naopak. Je možný vznik nových ohnisek.
Po týdnu zápolení s nevídaným požárem v Českém Švýcarsku se hasičům podařilo lokalizovat ohniska a zamezit tak dalšímu šíření plamenů. Pole zásahu hasiči zúžili na 606 hektarů. Úplná likvidace požáru má nastat v řádu dnů. V pondělí večer o tom informoval generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR Vladimír Vlček.
V oblasti je 1028 hasičů z celé země, kteří disponují 341 kusy požární techniky. V pondělí zasahovalo také osmnáct vrtulníků — povětšinou německých — a pět letadel. Hasičům pomáhá stále více dobrovolníků, například rozvážením vody a jídla.
Zásahy probíhají mimo jiné v soutěskách říčky Kamenice, terén je však náročný a postup pomalý. Návrat evakuovaných obyvatel Hřenska, Mezní Louky a Mezné zatím není možný. Lidé z Vysoké Lípy se domů vrátili v neděli. Někteří poškození mají nárok na takzvanou dávku mimořádné pomoci ve výši až 69300 korun.
Doposud spálená plocha činí přes tisíc hektarů půdy. Na uhašení požáru stát dle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vynaloží stovky milionů korun.
Největší lesní požár v moderních dějinách České republiky vypukl v neděli 24. července. Na vině je kombinace faktorů, včetně změn klimatu. Nelze sice říct, že požár zapříčinila klimatická krize, nepochybně však usnadnila jeho vznik a šíření. Panuje vědecká shoda, že vinou klimatických změn jsou lesní požáry častější i intenzivnější. Podle letošní studie OSN bude do roku 2050 rozsáhlých lesních požárů celosvětově nejméně o třicet procent víc.
Zatímco v tuzemsku plamenů i kouře ubývá, v Saském Švýcarsku se situace nelepší. Oheň se do Německa rozšířil z české strany na začátku minulého týdne. Dnes na místě zasahuje tři sta hasičů, během dne se jejich počet má navýšit na pět set padesát — drony totiž odhalily možné nové ohnisko. Požár přitom tento týden může dosáhnout nových rozměrů, Německo očekává další nárůst teplot a silný vítr. Představitelé oblasti doufají v brzký déšť.
Česko-německý lesní požár rezonuje i v zahraničních médiích. Britský deník Guardian vydal přehledovou zprávu, podle které může požár Českého Švýcarska Čechy a Češky „probudit z klimatického skepticismu“. Zdali oheň skutečně způsobí obrat v českém chápání klimatických změn, ukáže až čas. Už nyní je však zřejmé, že jde o mezník, jež plně rozkryl nedostatky tuzemské politické debaty o ekologii.