Politika nasliněného prstu pokračuje i bez Babiše
Jan GruberS nástupem nové vlády si mnozí spojovali naděje, že se politika nebude dělat podle nasliněného prstu. Neschopnost řídit stát jako stát je ale zřejmě nakažlivá. Babišův chaos na sebe vzal profesorské brýle.
„Za Babiše bylo líp,“ píše se na billboardech politického hnutí ANO, které rostou po celé naší zemi, aby snad lidé nezapomněli, že oproti minulým letům mají v důsledku souběhu několika krizí podstatně hlouběji do kapsy.
Přestože za Babiše bylo líp především Babišovi a k jeho nekompetentnímu řízení státu lze vznést sto a jednu výhradu, má bývalý premiér pravdu, když dokola opakuje, že kabinet Petra Fialy (ODS) chudnoucím domácnostem pomáhá jen málo, a ještě k tomu pomalu.
Doposud se totiž rozhoupal jen k několika opatřením, která lidem, na něž tíživě dopadá zdražování bezmála všeho, pomohou jen ve velmi omezené míře. Zatímco sousední státy přicházejí s podporou širokých společenských vrstev, u nás se především stále dokola opakuje, že jsme si žili nad poměry.
V minulém týdnu ovšem i české vládě došlo, že s řečmi o utahování opasků nevystačí, a naopak si jimi koleduje — v lepším případě — o brzkou ztrátu volební přízně. Rozhoupala se proto k prvnímu razantnějšímu kroku v podobě příspěvku pro rodiny s dětmi.
Ty mají od státu dostat pět tisíc korun za každé dítě, pokud jejich hrubý příjem nepřesáhne jeden milion korun ročně. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí by na mimořádnou pomoc mělo dosáhnout více než milion domácností.
Tím ovšem dobré zprávy končí. Věc má totiž nejeden háček.
Výkřiky části pravice o roztáčení kol inflace, projídání budoucnosti a zpronevěřování se vlastním slibům lze nechat stranou, beztak je jich všude habaděj. Podstatnější je, že Fialův kabinet doposud netuší, jak slíbené peníze k lidem dostat.
Zákon, který by měl výplatu příspěvku umožnit, ještě nikdo nenapsal a ministerstvo neví, kdo bude dávku administrovat. A současně není zřejmé, kdy se rodiny s dětmi oněch pěti tisíc korun dočkají. Babišův chaos tak na sebe vzal profesorské brýle.
Odborníci k tomu navíc podotýkají, že jednorázová podpora chudým nepomůže, neboť jejich zvýšené náklady zdaleka nepokryje, a vyzývají vládu, aby se raději zaměřila na vyspravení dávkového systému: Namísto ad hoc výstřelů, promyšlené a koncepční kroky.
K tomu se ovšem Fialův kabinet nemá, čímž ukazuje, že mu na funkčnosti sociálního státu pramálo záleží, je mu v zásadě lhostejné, zda se na něj budou moci lidé v těžkých časech spolehnout, a sám si tak pod sebou podřezává větev.
S nástupem stávající vládní koalice si mnozí spojovali naděje, že se politika nebude dělat podle nasliněného prstu. Neschopnost řídit stát jako stát je ale zřejmě nakažlivá. Fiala tak kráčí v Babišových stopách a přičinlivě pracuje na tom, aby lidé zmíněným billboardům věřili.