Každé prázdniny jednou skončí
Lukáš JelínekNesázejme na to, že Miroslav Kalousek řekl v české politice své poslední slovo. V politice umí přemýšlet dál než kdokoli jiný. Každé prázdniny jednou skončí. A jemu je pouhých šedesát.
Vem čert, jestli Miroslav Kalousek čeká, až jej budou na kolenou prosit, aby se vrátil, nebo má svůj comeback promyšlený už teď. Jisté je, že kdo jej aspoň trochu zná, v Kalouskův definitivní odchod do ústraní nevěří.
Rád sice poslouchá operu, ale manýry má operetní. Velká gesta, silná slova, tu a tam i zrýmovaná. Umí pracovat se svými věrnými, s médii, ale dokáže též oslnit politické konkurenty. Jeho dojemnému úternímu loučení ve stoje aplaudovala skoro celá Sněmovna.
I zarytí protivníci druhý den v novinách opěvovali Kalouskovu zkušenost, talent, rétoriku… Pravice navíc připomněla, že šlo o nejdéle sloužícího ministra financí, chváleného i v cizině.
Přiznám se, že mám svým způsobem Miroslava Kalouska také rád. Už proto, že není robot, nýbrž člověk z masa a kostí. Ješitný, výbušný, vtipný, vychutnávající život každým douškem. Tím spíš by ale měl být i při odchodu líčen poněkud pestřejšími barvami.
Je znalec parlamentarismu i státní správy. Vyzná se v procedurách i zákulisí. Politický profesionál, který nemá konkurenci. Na straně druhé ale i cynik, jemuž víc než empatie jde hraní rolí. Politiku bere jako hru, v níž zvítězí nejlepší. Sociální ohledy jej netíží.
Když může, tak škrtá — a ještě se chlubí, že dělá nepopulistickou politiku. Vskutku, voličům bez práce, s nízkým či středním příjmem, ba ani penzistům se nijak nevlichocuje. Zato mu tleskají majitelé a apoštolové bank, úspěšní podnikatelé, ale také ti, kde ve svůj hvězdný vzestup teprve věří.
Umí vyjednávat, to se cení. A to i o vládě s Paroubkovou ČSSD podporované komunisty jako v roce 2006. Když to nevyjde, řekne, že to byl plán, aby ve finále vznikla pravicová koalice. Znamená to, že je falešným hráčem, jemuž za stolem neradno věřit, anebo mistrem výmluv a věšení bulíků na nos? Lidovce dokázal kočírovat i voličsky tunelovat. TOP 09 získával fanoušky i nepřátele. Oháněl se slovy i pěstí.
Těžko říct, za co všechno mohl a co mu bylo připsáno neprávem. Za výrok, že Kalousek coby náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“, se mu musí premiér Babiš omluvit. Z žádného vyšetřování nevyšel jako obviněný, to o sobě Babiš říct nemůže.
Přesto může být Kalousek, který uškvařil expremiéra Grosse na několika milionech za byt, rád, že jej žádný stín nedohnal. Ani ten související s bytem, jejž měla k dispozici Kalouskova rodina díky pomoci švagra, který vydělával na městských zakázkách a následně byl svým společníkem zastřelen.
Miroslav Kalousek odchází v nejlepším. Nikdo jeho hlavu nežádá, naopak má autoritu jako málokdo. Přesto nejprve avizoval, že už nebude na podzim do Sněmovny kandidovat a teď rovnou složil poslanecký mandát. Popohnalo jej prý brzké vyhlášení termínu voleb a spuštění kampaně prezidentem. „Pokládám za správné, aby ve Sněmovně vystupovali poslanci, kteří budou usilovat o hlasy voličů,“ sdělil deníku Právo.
Při troše jedovatosti by se to dalo by vyložit i jako nátlak na Karla Schwarzenberga, který rovněž na říjnové soupisce být nechce, ale křeslo zákonodárce zatím neopouští. Jenže Kalouskovy motivy mají více vrstev.
Tvrdí též, že chce ve Sněmovně uvolnit prostor k vystupování jiným politikům TOP 09. Copak jej ale neměli? Museli snad držet bobříka mlčení? A jak moc si strana pomůže, když novým šéfem poslaneckého klubu s právem přednostně vystupovat bude Kalouskův vrstevník Vlastimil Válek — lékař, muž čestný, avšak rétoricky nudný?
Dalším důvodem může být „otcovské“ umetení cesty Janu Jakobovi, jenž coby náhradník na středočeské kandidátní listině zdědil Kalouskův mandát. Jakob je schopný politik, jeden z dvojice sourozenců, jíž Kalousek výrazně ovlivnil. Dosud stoupal v komunální a krajské politice, nyní může v roli poslance a místopředsedy TOP 09 zkusit štěstí i v celostátním měřítku.
Přesto se vkrádá pochybnost, zda Kalousek nevzhlíží dál než k příštím čtyřem letům mimo Sněmovnu. TOP 09 je jiná, než jakou ji před jedenácti lety — s Karlem Schwarzenbergem po boku a šéfem ODS Mirkem Topolánkem za zády — zakládal. Je spíš liberální než konzervativní, předsedkyně Markéta Pekarová Adamová dokonce od pravicových kritiků slýchá, že je levicová.
Mění se styl i tváře. Ta nejvýraznější dnes nepatří ani Pekarové Adamové, ani jejímu prvnímu zástupci Tomáši Czerninovi, jehož tlačili vpřed Kalousek se Schwarzenbergem, nýbrž mladému Dominiku Ferimu.
Preference TOP 09 oscilují kolem pěti procent. To z ní dělá pouze chudého příbuzného občanských demokratů. Trojkoalici s ODS a KDU-ČSL Kalousek veřejně podporuje a tvrdí, že měla vzniknout už dávno. Je ale spokojený s jejím půdorysem, programem a stylem? Vyhovuje mu pozice TOP 09 v ní?
Je-li Kalousek geniální stratég, jak slýcháme, musí mu docházet, jaký vývoj hrozí po volbách. Trojkoalice patrně nevyhraje, větší šanci mají buď Piráti se STAN, nebo Babišovo ANO. Ne každý napravo bude chtít spolupracovat s Piráty a naopak se najdou i tací, co by si plácli s Babišem.
Zejména na ODS nelze spolehlivě sázet. Konzervativní blok, jejž nespojuje ani evropská, ani daňová, ani environmentální politika, může být za tři čtvrtě roku v troskách. A s ním i TOP 09.
Nebude to ta pravá chvíle pro nový ambiciózní politický projekt na pravici? Takový by však vyžadoval zkušené scénáristy, režiséry, ale možná také herce. Největší poptávka bude po těch, které nezatížily události posledních měsíců…
Kdyby šlo Kalouskovi o současné zájmy TOP 09, sloužil by jí ve Sněmovně až do roztrhání těla, poněvadž ví, že jej nikdo adekvátně nenahradí. Tím, že si hodlá dopřát politické prázdniny a pomáhat jen zvenčí, přizvukuje hlasům, podle nichž uvažuje v mnohem delším časovém horizontu než většina jeho politických souputníků i nepřátel. Každé prázdniny jednou skončí. A Kalouskovi je pouhých šedesát.
Co prezidentský kandidát?
Pokud by o tom uvažoval, byl by pravý čas to začít rozjíždět - je třeba sehnat sponzory, vybudovat tým, rozmyslet strategii...