Po volbách začne nouzový stav. Nejpřísnější opatření mají trvat dva týdny
Jan KašpárekVláda se shodla na vyhlášení nouzového stavu. Ten od pondělí výrazně omezí možnosti shromažďování a zakáže například operu. Opatření se leckde dotknou i škol, snaží se ovšem co nejméně zasáhnout ekonomiku.
Vláda podle očekávání vyhlašuje nouzový stav. Platit začne o půlnoci z neděle na pondělí pátého října, tedy těsně po víkendových volbách. Kabinet Andreje Babiše (ANO) chce pro plošná opatření ke zpomalení nového koronaviru vytvořit právní rámec. Omezí se především možnosti volnočasových aktivit a setkávání, stejně jako prezenční výuka na středních školách v regionech, jež se na koronavirovém semaforu dostaly do oranžové či červené barvy.
„Je jasné, že viru se nezbavíme, ale také je jasné, že nechceme, aby se opakoval zámek, jaký jsme měli v březnu a dubnu,“ podotkl ministr zdravotnictví Roman Prymula (nestr. za ANO) na tiskové konferenci po středečním jednání vlády. Nejpřísnější opatření potrvají dva týdny, poté chce ministr pravidla zmírnit. Nouzový stav podle něj nebude nutné prodlužovat. S lehčími preventivními opatřeními má Česká republika dojít až do jara.
Hlavní omezení vstoupí v platnost spolu s nouzovým stavem. Změny jsou následující:
• Venku se smí shromáždit maximálně dvacet, uvnitř deset lidí. Výjimky mají domácnosti, akvaparky, posilovny, podnikatelské, náboženské a kulturní aktivity, soudy i jednání politických orgánů včetně zastupitelstev.
• Na prvním stupni základních škol probíhá hudební výuka bez zpěvu. Pro druhý stupeň základních škol a nižší stupeň gymnázií se navíc namísto tělocviku doporučují pohybové aktivity venku. U vyšších ročníků se v epidemiologicky oranžových a červených regionech zavádí distanční výuka s výjimkou praktických předmětů.
• Zájmové kroužky se omezují výše uvedeným shromažďovacím limitem, družiny ovšem fungují nadále. Podobně bez omezení zůstává provoz mateřských škol.
• Divadelní či filmová představení nemůže navštívit více než pět set osob, zakazují se přestávky na občerstvení. Muzikály a opery se ruší zcela, zpěv je totiž podle Prymuly krajně rizikový.
• Oficiální sportovní utkání se konají bez diváků, na místě mohou být pouze organizátoři, hráči či přenosové týmy médií. Na amatérské sporty platí obecné omezení na dvacet osob.
• Církevní shromáždění a bohoslužby limituje hranice sta lidí, nesmí se při nich zpívat.
• V restauracích může u jednoho stolu sedět nanejvýš šest osob.
• Od 19. října se svatby a pohřby omezují na třicet lidí.
„Shodli jsme se s odborníky, že scénář, který znamená rychlá opatření, je výhodnější než pozvolná opatření, která se dlouho zavádějí a o to déle uvolňují,“ vysvětlil Prymula. Dvoutýdenním cílem je sražení takzvaného reprodukčního čísla nákazy pod jedna, a dosáhnout tedy slábnutí epidemie. Aktuálně se hodnota odhaduje na 1,24, v minulých týdnech přesáhla i 1,6.
Ministr zdravotnictví uvedl, že nouzový stav přináší hlavně právní rámec pro plošná opatření. Ta jinak až na výjimky prakticky nelze zavést, jak na jaře potvrdil pražský městský soud. Vládní činitelé zdůrazňují, že nouzový stav neznamená další zastavování ekonomiky. Opatření se nemají dotknout většiny podnikání či obchodů a cílí na volný čas.
Za potřebná a uměřená označil nouzová opatření i ministr školství Robert Plaga (ANO). „Jsem velmi rád, že opatření nejsou žádným způsobem devastující pro českou vzdělávací soustavu. Všichni se shodují, že uchování prezenčního vzdělávání v maximální možné míře je naší společnou prioritou,“ řekl s tím, že se stát chystá do škol rozeslat dva a půl milionu respirátorů třídy FFP2.
Opozice: nouzovým stavem vláda přiznává selhání
Vláda se původně měla sejít již ráno, jednání se ale posunulo kvůli schůzi Poslanecké sněmovny. Na té měl Babišův kabinet vysvětlit aktuální kroky. Opozice se o vážnost epidemie nepřela, kritizovala ovšem setrvalou mlhavost vládních plánů i promrhanou letní příležitost posílit testovací a trasovací kapacity.
„Epidemiologická situace se nevyvíjí příznivě. […] V našich podmínkách máme 976 hospitalizovaných, což je poměrně prudký nárůst oproti situaci před třemi týdny. Jsme v situaci, kdy tu je komunitní přenos, kde se bezezbytku nedaří vytipovat zdroje [viru]. Pokud nebudeme nic dělat, na křivce se dostaneme na počty mnoha desítek tisíc pozitivních a mnoha set zemřelých,“ upozornil poslance Prymula.
Dodal, že aktuální čísla pozitivně testovaných nejsou to hlavní: klíčové jsou údaje o počtu případů vyžadujících intenzivní péči či nárůst podílu pozitivních testů, jež obecně značí větší virovou nálož v populaci. Kapacita zdravotnického systému je podle ministra sice zatím dostatečná, pokud ale nákaza nezpomalí, budou pacienti s covidem-19 zabírat stále více nemocničních lůžek vyčleněných dosud pro běžné nemoci.
Za vládu hovořil především Prymula, do Sněmovny ale přišel i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a Babiš. K tomu se stočila pozornost opozičních poslanců. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka například citoval premiérova slova z rozhovoru pro deník Právo z poloviny srpna, kdy Babiš ještě hovořil o návratu do normálu a o tom, jak jsou Češi znechucení z roušek. Podobnou linii udržoval i v době, kdy epidemiologická křivka podle odborníků již dlouho nebezpečně stoupala.
Opozice zdůrazňovala, že kabinet ANO a ČSSD během klidných měsíců zanedbal přípravu a ani nyní se mu nedaří jasně komunikovat, čímž prý šíří nejistotu a ohrožuje podnikatele. Poslanci i proto avizovali, že nepodpoří jednání ve zrychleném módu takzvané legislativní nouze.
„Od pana premiéra mi chybí omluva. Protože je to on, který nese plnou zodpovědnost za vládu, její kroky a selhání. Vyhlašování nouzového stavu teď není nic jiného než přiznání absolutního selhání a podcenění situace ze strany vlády,“ prohlásila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
První nouzový stav platil v České republice od března do poloviny května. Vládní činitelé od té doby tvrdili, že se plošná opatření nevrátí, neboť je země na případný podzimní nástup viru připravena. V srpnu se přesto z iniciativy ministerstva zdravotnictví některá omezení chystala. Po nevraživé reakci veřejnosti a zásahu premiéra vešla v platnost mírnější varianta. Původní verze se de facto vrátila desátého září, kdy šíření covidu včetně počtů hospitalizovaných již nějakou dobu eskalovalo.
Celkem se od začátku pandemie SARS-Cov-2 nakazilo necelých osmašedesát tisíc Čechů, téměř třiatřicet tisíc se uzdravilo. Ke středečnímu ránu úřady evidovaly 636 mrtvých, z toho 211 od začátku září. Celosvětový přibližný počet nakažených činí 34 milionů. Přes pětadvacet milionů lidí je již zdravých, milion v souvislosti s covidem-19 zemřel.