Máme obrovskou příležitost k rozvoji. Nezaspěme ji
Vladimír ŠpidlaEvropská unie nám nabízí unikátní příležitost rozvoje, obrovské zdroje, záleží jen na prioritách. Strategickými oblastmi by měly být umělá inteligence, ekologizace, sociální soudržnost, zdravotnictví a vzdělávání.
Shodu nad rozpočtem Evropské unie na dalších sedm let a obrovským mimořádným balíkem peněz pro restart ekonomiky se Evropské radě podařilo najít v úterý ráno. Jde o více něž jeden bilion euro rozpočtu a 750 miliard euro mimořádné podpory evropských ekonomik po jarní koronavirové krizi.
Dohoda je dobrá zpráva pro celý kontinent. Unie ukázala, že je akceschopná a silná a přesně to evropské hospodářství potřebuje. Zásadní otázka pro Českou republiku nyní je, jak tyto unikátní rozvojové peníze co nejefektivněji využít. Po mém soudu by cílem měly být strategické změny. Před námi stojí ekologická a digitální transformace. Právě teď se na dlouho rozhoduje o postavení našeho státu v mezinárodní dělbě práce.
Jednání premiérů o evropských penězích bývají dlouhá. Je přirozené, že státy mezi sebou bojují o co největší část ze společného koláče. Třeba na summitu v Kodani v prosinci 2002, kde jsme domlouvali podmínky vstupu České republiky do Evropské unie, naše delegace přistoupila k dohodě až jako zcela poslední. Díky tomu jsme pro Českou republiku vybojovali nejvíce prostředků Evropské unie v přepočtu na obyvatele.
Je tedy dobře, že se České republice nyní na Evropské radě podařilo obhájit slušný příděl peněz z kohezních fondů na nadcházejících sedm let. To jsou prostředky, které se Česká republika naučila využívat a které u nás na mnoha místech pomáhají každý den.
Co ale vyžaduje mimořádnou pozornost, jsou prostředky spojené s takzvaným plánem oživení, které by měly být investovány prostřednictvím nových fondů velice rychle pro keynesiánský restart ekonomiky. Tyto prostředky se označují jako „Next generation EU“. Mají být zaměřeny na klíčové priority, několik reforem a zásadních veřejných investic, řekněme „metodou průlomu“.
V nadcházejících zhruba čtyřech letech máme šanci na zcela unikátní „růstový spurt“. Šanci nejen ekonomiku opět nahodit, ale zásadním způsobem jí modernizovat a zlepši kvalitu života všech lidí v České republice. Největší z nových fondů je takzvaný „Recovery and Resilience Facility“. Objem tohoto fondu byl nyní na jednání Evropské rady navýšen na 670 miliard euro.
Česká republika by z něj mohla čerpat odhadem až dvě stě miliard korun na dotacích a podobnou sumu ve formě půjčky s velmi nízkým úrokem. Peníze je ale třeba využít rychle. Plán na jejich využití by měla Česká republika předložit už v příštím roce.
Do čeho budeme investovat? Prioritou by mělo být vše, co posiluje sociální soudržnost. V pondělí vláda schválila návrh ministryně Jany Maláčové na obnovu jeslí. Pojďme tyto evropské peníze použít na modernizaci stávajících dětských skupin a vytvoření systému jeslí, aby rodiče, kteří si přejí dát dítě do jeslí, měli tu možnost všude v České republice.
Nastupuje digitalizace a umělá inteligence. Nejsme na tom špatně, ale rozhodně nejsme špička, i když bychom jí mohli být. Zde se otevírá mimořádný prostor pro urychlení elektronizace veřejné správy a obecně přípravu společnosti na digitalizaci. Nejde totiž jen o pomyslné nové počítače, ale třeba i o dodržování dovolené při práci na dálku.
Naše zdravotnictví se i během jarní krize osvědčilo, ale je více než zřejmé, že se jako obor dennodenně modernizuje. Nemáme-li stát opodál, potřebujeme zde mohutné investice. Zároveň platí, že naše společnost stárne. Neváhejme tedy ani s podstatným rozšířením všech sociálních služeb.
Jak ukázaly poslední roky, před změnou klimatu se neschováme za našimi pohraničními horami. Potřebujeme sociálně citlivou transformaci naší ekonomiky dosud postavené na fosilních palivech. Pojďme evropské peníze investovat do úspor energie, kde zaostáváme. Pojďme posílit dostupnou a moderní veřejnou dopravu; co nejvíce současné přepravy kamiony a auty přesunout na železnici.
Psí hlava se u nás nasazuje obnovitelným zdrojům energie. Solární boom byl skutečně pochybením tehdejších vlád a solární panely nemají zabírat zemědělskou půdu. Bez obnovitelných zdrojů se v etapě po uhlí, která se neodvratitelně blíží, ovšem neobejdeme. Za evropské peníze lze pořídit solární panely na střechy všech vhodných budov. Vždyť i Národní divadlo s úspěchem využívá solární elektrárnu na své střeše.
Léta mluvím o zadržování vody v krajině. Naše krajina potřebuje mnoho změn. Potřebuje statisíce kilometrů mezí potřebuje opět rozčlenit do přirozené mozaiky. Potřebujeme tisíce malých nádrží, remízků, obnovení přirozeného průběhu toků. Programy, jako je Dešťovka, jsou velmi oblíbené, ale evropské peníze je umožní podstatně rozšířit.
Stručně řečeno: strategickými úkoly jsou umělá inteligence, ekologizace, sociální soudržnost, zdravotnictví a vzdělávání. Evropské zdroje jsou zde, záleží jen na prioritách. Evropská unie nám nabízí unikátní příležitost rozvoje. Je teď jen na nás, zda jí dokážeme využít.