Český stát paušálně znemožňuje gayům darovat krev
Jakub PolánkaNamísto přístupu, který by vyloučil z dárcovství všechny osoby, jež v kritickém období mohly podstoupit z hlediska kvality darované krve rizikovou sexuální praktiku, Česká republika diskriminuje paušálně na základě sexuální orientace.
„Je mi líto“; řekla doktorka s empatií v hlase, „momentálně vás nemohu přijmout jako vhodného dárce. Kdyby se něco stalo, pak by šli za vámi“, dodala již tónem, který naznačoval omluvu nebo snad touhu po odpuštění z toho, co právě vyřkla. Vědom si svých činů a způsobu života jsem se ani neodvážil zeptat se, co přesně by se mělo stát, ale věděl jsem moc dobře, co tím myslí.
Dobrá krev, špatná krev
Darovat krev jsem chtěl už od poměrně útlého věku. Když jsem pak dovršil osmnácti let, už jsem tušil, že český stát o moji krev nemá zájem. Jsem „muž, který mívá sex s muži“, a proto jsem automaticky riziková skupina. Rozhodl jsem se proto krev darovat, až se změní legislativa.
„Existují infekce, u nichž jsou slepé časové úseky, ve kterých nemusí dojít ke správné diagnostice,“ omluvila doktorka pravidla ještě předtím, než mou krev odmítla. „Vaše krev by mohla být použita pro těhotnou ženu, a mohlo by dojít k velkému problému. I proto nemůžeme přijmout krev od kohokoliv — nevíme, ke komu krev půjd,“ dodala s jistotou, jako by existovaly skupiny lidí, u kterých nezáleží, zda dostanou „dobrou“ nebo „špatnou“ krev.
S tušením, že nemoci či infekce si nevybírají na základě sexuální orientace, jsem rezignovaně přikývl hlavou. Ale myšlenek nad mechanismy, které stojí za určováním míry rizikovosti, jako jsou sexuální chování či dílčí rozhodnutí jedinců, jsem se zbavit nemohl.
Můj postoj se změnil v průběhu koronavirové krize, kdy média hlásala, že nemocnice nemají dostatek krve. Přistoupil jsem na hru, kterou musí hrát každý gay muž („muž mající sex s muži“), který chce krev darovat.
"Nabízí se proto, že by neměli být vyloučeni ti homosexuální muži,
kteří žijí v trvalých monogamních svazcích a u kterých nebyla zjištěna žádná infekční
nemoc. Tento argument je nutno odmítnout. Všichni dárci a dárkyně sdělují zařízení
transfuzní služby údaje pouze za sebe. Nemohou přirozeně sdělovat údaje o svých
partnerech či partnerkách, protože jimi nedisponují. Pokud se tedy dřívější nebo současný
partner nebo partnerka dopustil rizikového sexuálního chování, zvyšuje to riziko, že dárce
bude také nakažen některou ze závažných infekčních chorob přenosných krví a sexuální
cestou. Vzhledem k výrazně vyšší prevalenci těchto nemocí u homosexuálních mužů je
právě u nich riziko přenosu infekčních onemocnění nejvyšší, proto odůvodňuje jejich
dočasné vyloučení i při nulové promiskuitě. "
Kdybyste náhodou měl, pane Polánko, chuť na další kolo s českým zdravotnictvím, nabízí se následující taktika: dostavte se k odběru i s partnerem, a nabídněte, že monogamní chování stvrdíte společně. Tím by mělo být ono riziko vyloučeno. No a když vás i přesto odmítnou, aspoň můžete napsat ombudsmanovi. Ten současný to asi ale hodí do koše. Tak aspoň pokračování na DR.
Pokud tomu článku dobře rozumím, tak ten titulek není pravdivý.