ANO je nahodilý shluk atomů. A to se mu v komunálu jednou vymstí
Lukáš JelínekNa řadě míst v republice ztrácí hnutí ANO postupně půdu pod nohama — zvlášť vidět je to nyní v brněnské komunální politice. Petr Vokřál, kandidát na hejtmana, se pustil do hazardní hry. Uvěří mu voliči?
Byl by omyl myslet si, že koronavirová krize ochromila politické strany a dění v jejich útrobách. Možná je pomalejší, schůze se nekonají a věci se vlečou, ale partajní srdce tlučou dál. Někde až příliš hlasitě.
Andrej Babiš má dost starostí coby premiér. Je ale též předsedou politického hnutí, jež nese klíčovou odpovědnost za dění v zemi. ANO vyhrává jedny volby za druhými a volební modely mu přisuzují dvacetiprocentní náskok před konkurencí. Zatímco však v celostátních volbách (sněmovních či evropských) úplně postačí schovat se za lídrem, v krajském klání si voliči všímají též lokálních kandidátů, jejich pověsti a programu.
Těžko třeba přehlédnout papalášské sklony středočeské hejtmanky Jaroslavy Jermanové Pokorné nebo kritiku, kterou na Babišovu adresu počátkem epidemie vznášel moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák.
Nejzajímavěji se ale odvíjí situace na jižní Moravě. Hejtman Bohumil Šimek už jedničkou nebude. Proslýchá se, že kolegům přijde málo aktivní a málo viditelný. Kandidátku do regionálního klání povede populární brněnský exprimátor Petr Vokřál. Má pověst liberála odlišného od Babiše, ale i pragmatika. Žádné škraloupy se u něj dosud nenašly.
V největším moravském městě se ale pustil do hazardní hry. Navenek čistí stranické řady. Důvody by byly. Kauza bývalého místostarosty městské části Brno-střed Jiřího Švachuly obsahuje vše, co občany na partajích odpuzuje. Zneužívání funkcí, cinknuté veřejné zakázky, korupci, klientelistické pavučiny. Od Švachuly vedou stopy k jeho vícero kolegům. Na přetřes se už dostalo také jméno syna prvního místopředsedy ANO Faltýnka.
Kdyby Vokřál zareagoval tlakem na zrušení stranické buňky Brno-střed, dalo by se to chápat. On ale vystartoval proti organizacím v Černovicích, Starém Lískovci a Židenicích. V aféře figurují jména z první z nich. U zbylých se šuškalo o podléhání osobám zvnějšku a velrybaření (účelové nabírání, ba nakupování členů). Předsednictvo ANO místní organizace v rychlém procesu bez diskuse zrušilo.
Žideničtí se ale jen tak nevzdali, popírají velrybaření i spojení se Švachulou, takže se rýsuje možnost, že bude verdikt revokován. Přinejmenším dostanou možnost se vyjádřit, poněvadž i právníkům v centrále došlo, že takto by v budoucnu mohlo být zameteno s ledaským.
Výklad židenických sirotků je takový, že se jim Vokřál mstí, poněvadž jsou loajální k hejtmanovi Šimkovi, jehož navrhli na druhé místo krajské kandidátky za Vokřála. Ten ale prý nad Šimkem zlomil hůl a postupuje v tandemu s Taťánou Malou, jíž veřejnost nejlépe poznala během krátkého angažmá na ministerstvu spravedlnosti.
Kde je pravda, zda sledujeme souboj dobra se zlem, nebo příběh banálních vnitrostranických intrik, vnější pozorovatelé mohou zatím jen tipovat. Co ale zpochybnit nelze, je chatrná struktura ANO.
Babiš se nejprve obklopil skupinkou věrných a pak začal nabírat figury v regionech, o nichž toho moc neví. Stačilo mu, že mu byly oddané a neprotestovaly ani proti tomu, když do stěžejních pozic, včetně ministerských, Babiš vytahuje nestranické manažery a ze členů dělá jen nosiče vody.
Na některých místech v republice si to ale kompenzovali propojováním politické a ekonomické moci na městské úrovni. Prostě začali města a obce řídit jako firmu. Jinde se zase ukázalo, nakolik ANO chybí program, který by stmeloval členskou základnu. Lidé různých názorů a ambicí si tak často začali jít po krku.
V minulosti to vypadalo drsně namátkou v Opavě, České Lípě nebo Kroměříži, dnes jsou napjaté vztahy například v Českých Budějovicích. Nejvarovnější je ale dění v Praze a Brně. V hlavním městě už ANO prošustrovalo, co mohlo. Sváry pomohly udolat primátorku Adrianu Krnáčovou a muž, jenž měl dát poměry do pořádku, Petr Stuchlík to zabalil nedlouho po prohraných komunálních volbách. Nejvýraznější tváří hnutí v Praze je poslanec Patrik Nacher, který ale vstoupit do ANO zarytě odmítá. Tuší, co by ho tam čekalo.
V Brně se babišovci dosud mohli opřít o popularitu Petra Vokřála. Minulé volby ale nevyhrál tak silně, aby jej zbylé strany nemohly obejít, takže primátorskou židli obsadila ODS. O Vokřálovi se nejdřív spekulovalo jako o možném ministrovi, pak se ale ukázalo, že jeho ambice směřují do hejtmanské kanceláře.
Švachulův případ, pro jehož ústředního aktéra žádá státní zástupce patnáctiletý kriminál, však pověst ANO výrazně poškodil. Padly už různé hlavy, Vokřál ale vždy stál na straně čističů a tvrdil, že o tom, co se děje pod ním, neměl potuchy. Teď se ale musí vyrovnat s podezřením, že v už tak komplikované situaci hraje špinavé hry. Anebo nehraje a je pouze bílou vránou v čele černého hejna?
Klasické partaje mají spoustu chyb i vlastních zlodějů. Zároveň ale také programy integrující členy, kontrolní mechanismy a — s několika málo výjimkami — odpovědnost k historii a tradicím. ANO připomíná nahodilý shluk atomů.
Spojuje je víra, že buď celé zemi, nebo aspoň jim samotným prospěje miliardář s nevábnou byznysovou minulostí střílející od boku a pohrdající parlamentní demokracií. Jenže politika provozovaná neprofesionálně či dokonce falešně dřív nebo později narazí na své meze.
Lidumilně pomrkávající Babiš ještě mnohé voličské duše láká, takže se pakovat zatím nemusí. Na řadě míst v republice ale ANO postupně ztrácí půdu pod nohama. A bylo by s podivem, kdyby tento trend nesílil.
Je pravdou, že nevýhoda hnutí ANO spočívá především v nízké míře ideové identifikace. Ale myslím, že každé aspirující hnutí nebo strana by měla v dnešní době uvažovat o lepším a výraznějším lídrovi než je současný jihomoravský hejtman Šimek. Petr Vokřál jako jeden z nejlepších polistopadových brněnských primátorů a schopný manager se jako lídr nabízí. To, že se proti němu domluvila starokoalice ODS-ČSSD-KDU a další v čele s primátorkou Vaňkovou hovoří spíše na jeho podporu. A v současném volebním systému do komunálních voleb se to může stát i tomu nejúspěšnějšímu primátorovi.