Nové figurky na brněnském orloji
Lukáš JelínekDecimace brněnské buňky politického hnutí ANO je příznakem trajektorie, kterou Babišův stranický projekt od svého vzniku urazil.
Brno má zvláštní dar dělat ze stran velkých strany malé či napěchované problémy. Kmotrovské pavučiny druhdy na dlouhý čas odstavily ODS, ústup ze slávy potkal i ČSSD. Nyní popíjí kalich hořkosti hnutí ANO. Na jeho brněnské organizaci lze popsat jeho dvě naprosto odlišné tváře.
Ještě před časem měli babišovci v Brně okolo dvou set členů. Přihlášky s mnoha známými jmény doručil první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. Patřili k nim i Jiří Švachula a Petr Vokřál.
První z nich, místostarosta městské části Brno-střed, se stal ústřední postavou korupční kauzy Stoka. Skupina politiků, úředníků a podnikatelů je v ní obviněna z manipulování veřejných zakázek. Druhý, v médiích častý kritik mafiánských praktik, to dotáhl na brněnského primátora a místopředsedu ANO.
Nad Švachulou se zavírá voda kvůli důkaznímu arzenálu, který soudu předložil žalobce. Jeho prsty ale byly dlouhé, a tak byla brněnská buňka centrem po dlouhém váhání rozpuštěna. Vokřál odešel, poněvadž necítil dostatečnou podporu předsedy Babiše ani pro svoji cestu úklidu v brněnské výspě, ani coby původně zvažovaný lídr pro krajské volby.
Už ale známe i jména dalších dvou politiků, kteří se s ANO loučí, byť zůstávají v jeho poslaneckém klubu. Poslanci Pavlu Staňkovi, jenž byl Vokřálovým spojencem, přitížilo, že se jeho jméno objevilo v telefonních odposleších pořízených v rámci Stoky.
Další poslanec, uznávaný brněnský onkolog Rostislav Vyzula zase MF Dnes řekl: „Do ANO jsem šel s určitými ideály, a nakonec se ukázalo, že v Brně se dostaly do hnutí různé živly, které jsou nyní trestně stíhány. To mě hrozně znepokojilo.“
Těžko říct, zda panu profesorovi víc vadí ony živly, nebo jejich stíhání. Sotva si mohl nevšimnout, jací lidé jej mimo jiné obklopují. Přinejmenším si o tom mohl popovídat s emeritním rektorem Masarykovy univerzity Jiřím Zlatuškou, který se s babišovci rozžehnal už dříve.
Podobnou zkušenost udělaly i další osobnosti, jimiž se ANO ještě nedávno chlubilo: Martin Stropnický, Adriana Krnáčová, Martin Komárek…. Hnutí od počátku přitahovalo zejména naivky a šibaly. Prvním trvá nějaký čas, než prokouknou, druzí se drží zuby nehty, dokud je nedožene zájem médií nebo orgánů činných v trestním řízení.
Ústřední strategii vytvořil Andrej Babiš se svými marketéry, regionům však dal volnost, což se mu na spoustě míst nevyplatilo. Brno, ale i zbytek Moravy si zřejmě ohlídala rodina Faltýnků.
Počkejme si, zda tomu tak bude i nadále. Nově se rodící brněnská organizace ANO má zatím pět členů, jejichž jména širší veřejnosti nic moc neřeknou. Uvažuje se ale o čerstvých figurkách na pomyslném brněnském orloji ANO.
Stěžejní tváří by měla pro příště být ministryně financí Alena Schillerová, která sama vyjádřila zájem kandidovat do Sněmovny. Nějaká role by mohla připadnout i ministrovi školství Robertu Plagovi.
Šancí na rekonvalescenci ANO je jeho opoziční role v Brně i Jihomoravském kraji. Mocenský půst leckdy dokáže oddělit zrno od plev. Pak se snáze rozeznají politici, kteří dávají přednost zájmu veřejnému před soukromým anebo firemním.
Odlišit je není v ANO dvakrát snadné. Aktuálně se o tom přesvědčuje Richard Brabec, jemuž coby vlastníkovi legitimace ANO č. 2 byl ve vládě svěřen resort životního prostředí. Můžeme se přít, zda v kauze znečištěné Bečvy zametá stopy, či jen má sklon preventivně chránit holding Agrofert, každopádně už i on, muž s dosud relativně čistým štítem, utrpěl šrámy, jež mohou vést k jeho politickému pádu.
Babiš si plní sny. Dosáhl již všeho, jen formální moc mu chyběla. Teď má i ji. Leč ukazuje se, že na strategické vládnutí není uzpůsoben, není zdatný diplomat ani brilantní rétor, nadto za branami Strakovky je jeho vliv omezený.
Ve vládě a Sněmovně je odkázán na pomoc politických rutinérů a cyniků, v regionech si to v ANO mezitím rozdávají ambiciózní pragmatici se snílky a gaunery. Nenechme se přitom zmást. Podstatné není, koho vidíme na obrazovce, nýbrž kdo tahá za nitky. Bylo by překvapivé, kdyby tomu bylo do budoucna v Brně jinak.