Protest proti Airbnb: skutečná změna přijde zdola
Yuliya MoskvinaProblémy s Airbnb nevyřeší jen regulační vyhlášky, jak ukazují zahraniční zkušenosti. Spoluorganizátorka protestu v jednom z pražských Airbnb bytů vysvětluje, proč je zapotřebí spolupráce nájemníků, aktivistů a ohrožených skupin.
V jednom z pražských Airbnb bytů se o víkendu uskutečnila protestní akce, upozorňující na to, že podobné byty zabírají turisté devastující své okolí namísto toho, aby v nich bydleli místní obyvatelé ohrožení prudce rostoucími cenami nájmů. V domě na Jindřišské, kde se akce uskutečnila, je dvanáct ze šestnácti bytů pronajato přes Airbnb.
Ukazuje se, že ideál volného trhu, který má magickým způsobem vyřešit bytovou krizi, nefunguje. Praha 1 a další městské části trpí nekontrolovatelným turismem a pro starousedlíky už prakticky nejsou místem k žití. Proto je potřeba najít řešení, jak dostat byty z této a podobných platforem zpátky na trh s dlouhodobým, ideálně dostupným, nájemním bydlením.
Vyřešily by se tak hned dva zásadní problémy. Obyvatelé domů by byli vysvobozeni z každodenních problémů s Airbnb „nájemníky“, které typicky zahrnují umývání poblitých chodeb. Především by ale na trh s nájemním bydlením přibylo až dvanáct tisíc bytů, které by ulevily současné krizi bydlení.
Na prosazení sebemenší regulace to ovšem zatím nevypadá. Na vině přitom není sama Praha, ale poslanci, kteří na konci roku 2019 odmítli zásadní pozměňovací návrh, který by umožnil obcím za pomocí vyhlášek regulovat poskytování ubytovacích služeb. Pro hlasovali v zásadě jen Starostové a většina Pirátů.
„Řídit Prahu jako firmu“ v představách vlády zřejmě znamená přilákat do města co nejvíce turistů, vyčlenit jim neomezené množství bytů a zisky poslat do kapes Airbnb a spekulantů. Na místní obyvatele se nehledí. Je přitom s podivem, že jiná evropská města regulovat byznys Airbnb mohou, ovšem v Praze to nejde.
Například v Berlíně musí pronajímatelé žádat na krátkodobý pronájem o povolení, které městský úřad nemusí udělit. Doba pronájmu bytů bez nahlášeného trvalého bydliště je omezená na 90 dní ročně a pokuta za nesplnění podmínek může dosahovat pěti set tisíc eur. V Amsterdamu omezili počet dní pronájmu dokonce na 30 dní ročně, ale představitelé Airbnb odmítají na takové omezení přistoupit a chtějí pokračovat v spolupráci s městem jenom za předešlých podmínek (60 dní).