Má Karvinsko budoucnost? Ano, ale jedině bez uhlí
Zuzana KlusováPrivatizace průmyslových kolosů typu OKD nebo Nové Huti v lidech na Karvinsku zanechala hořkost, pocit bezmoci a nedůvěru v politiky. Přesto se najdou tací, kteří věří, že má před sebou region zajímavou budoucnost. Ovšem bez uhlí.
Karvinsko se vylidňuje, mladí hledají příležitosti jinde, sociální problémy přetrvávají, životní prostředí se sice lepší, ale ne dost. Orlová se tak společně s Karvinou pravidelně umisťují na posledních příčkách v hodnocení kvality života. Ale zaslouží si to? Je to region na odpis, nebo naopak region s nejlepším potenciálem rozvoje?
Jedno je jisté. Nerostné bohatství nám prosperitu nepřineslo a vypadá to, že líp jen tak nebude. Privatizace průmyslových kolosů typu OKD nebo Nové Huti v lidech zanechala hořkost, pocit bezmoci a nedůvěru v politiky. Šrámy na duši místních jdou ruku v ruce se šrámy na tváři zdejší krajiny poznamenané dlouholetou hornickou činností, těžkým průmyslem i technickými rekultivacemi. Přesto já osobně Karvinsko vnímám jako region s obrovskou příležitostí. Máme tady dostatek levného bydlení, školy, školky, sportoviště, pro obchod výhodnou příhraniční polohu, máme to kousek do hor i do Ostravy, jsou tu lázně i památky. Kde je tedy problém?
O útlumu těžby se tady sice mluví od devadesátých let, skutečná restrukturalizace ale doteď neproběhla. Karvinsko roky přešlapuje na místě, zmítá se v nejistotě a nostalgicky vzpomíná na staré časy.