Návrat starých tváří na Praze 1
Lukáš JelínekPřevrat proti Pavlu Čižinskému na Praze 1 se velmi snadno může obrátit proti jeho osnovatelům: už v příštích volbách se může vrátit na radnici ještě mnohem silnější.
Politická džungle devadesátých let se nejpevněji zakořenila v hlavním městě. Její definitivní konec avizoval vznik koalice Pirátů, Prahy sobě a Spojených sil pro Prahu na centrální úrovni a ještě více koalice Prahy 1 sobě, Pirátů, uskupení My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů) a Zelené pro jedničku v první městské části. Jenže není všechno zlato, co se třpytí.
Pirátský primátor Zdeněk Hřib se sice může chlubit zpřetrháním starých vazeb a pečlivě budovaným marketingem, leč v exekutivním výkonu zůstává za očekáváními. Zato musí co chvíli přepočítávat koaliční hejno, zda v něm ještě je TOP 09. Ta působí dojmem, že jen čeká na vhodnou konstelaci, aby partnery poslala k šípku. Do té doby se spokojí s ostrou kritikou primátora a s námluvami s opoziční ODS.
Praha 1 má už ale lepší časy za sebou. Koalice vedená Pavlem Čižinským (Praha 1 sobě) byla v úterý pohřbena a nahrazena sestavou tvořenou formací My, co tady žijeme (čerstvě posílenou o TOP 09), ODS a ANO. Do hry se vracejí staré známé tváře z jedničky i magistrátu, nadto ve spojenectví, které ukazuje, že jsou zájmy, jež dokážou spojit tradiční antibabišovskou pravici i s babišovci.
Pavel Čižinský je prototypem levicového politika. Proto se očekávalo, že bude v mezích svých možností realizovat priority srovnatelné s těmi, které levice uplatňuje v Berlíně, Mnichově či Vídni.
V řadě ohledů se tak stalo. Víc se začalo myslet na domorodce a kvalitu jejich života a těžší časy nastaly developerům i podnikatelům, kvůli jejichž byznysu se na jedničce nežije dvakrát příjemně.
Provozovatelům restaurací například vadil záměr zakázat provoz předzahrádek rušících noční klid po dvaadvacáté hodině. Také proto na prosincové jednání zastupitelstva nezvykle napochodovaly desítky jejich svalnatých „emisarů“ ve sportovních úborech.
Podle Pavla Čižinského stojí za jeho koncem peníze. Ano, vypadá to tak. Jenže se dá tušit, že se na něm podepsal i sám, především špatnou komunikací s partnery i podřízenými.
Říká se, že na radnici vtrhl jako velká voda s vírou jen v sebe samého, avšak skrz prsty hledící na úředníky, v nichž viděl kumpány svých předchůdců. To je stará nemoc aktivistů nedůvěřujících byrokracii a standardnímu politickému provozu.
Stará garda zjevně neseděla s rukama v klíně a hledala v nové koalici a její nezkušenosti skulinu. Našla ji v první řadě v Petru Hejmovi, který kdysi starostoval za ODS a nyní si to vyzkouší za Starosty a nezávislé. Podle lídra Pirátů na Praze 1 Pavla Nazarského Hejma vždy kopal za developerské projekty.
Zatímco drobné šarvátky s Piráty Čižinský zahladil, s Hejmou společnou řeč nalézt neuměl. A tak se ten domluvil se stranami, kterým byl nový kurz proti srsti. Dokonce i za cenu toho, že v radě usednou trestně stíhaní politici, kteří se měli v minulosti dopustit nevýhodného prodeje bytů a způsobit škodu přes čtyřicet milionů korun.
Budou nyní pod drobnohledem opatrnější? Lakmusovým papírkem jejich poctivosti může být namátkou jejich vztah k zástavbě okolí Masarykova nádraží nebo k piazzettě před hotelem InterContinental, které stále hrozí, že na místě, jež by mělo sloužit odpočinku místních i turistů, vyroste další architektonický nesmysl.
Všechno zlé ale může být i k něčemu dobré. Pokud poměry sklouznou zpět do starých kolejí, může se po příštích volbách vrátit Pavel Čižinský — poučenější a ještě silnější.