Smrt Bagdádího potvrdili už i sami džihádisté, novým vůdcem IS má být Hašimí
Petr JedličkaAmerické komando dopadlo o víkendu skutečně nejhledanějšího teroristu světa v jeho vlastní osobě. Celkově šestá zpráva o skonu, resp. likvidaci vůdce Islámského státu se tak ukázala jako pravdivá.
Nechvalně proslulý vůdce džihádistických teroristů ze samozvaného Islámského státu (ISIS) Abú Bakr al-Bagdádí je skutečně po smrti. Potvrdili to ve čtvrtek sami džihádisté. Jejich tisková agentura Amak zároveň uvedla, že za nového vůdce organizace byl vybrán Abú Ibrahím al-Hašimí al-Kurajší — postava mezi pozorovateli dosud neznámá. Rychlost, s jakou byl vybrán, ovšem dle znalců naznačuje, že nejde o úplného nováčka.
„Může to být někdo známý, kdo jenom přijal nové jméno,“ uvedl pro agenturu Reuters Ajmen al-Tamímí, expert z univerzity ve velšském Swansea.
Bagdádího smrt ohlásil již o víkendu americký prezident Donlad Trump s tím, že vůdce IS zemřel během poslední říjnové soboty vlastní rukou při útoku amerického komanda na jeho objevený úkryt u vesnice Baríše. Ta leží v severní Sýrii kousek od tureckých hranic.
Zprávu o úmrtí nejhledanějšího teroristy světa ale přinesla masmédia v minulosti už celkem pětkrát. Část analytiků tak i po Trumpově vystoupení čekala, až smrt Bagdádího potvrdí jeho organizace sama — zvláště při vědomí, že osoba dopadená o víkendu Američany odpálila před smrtí nálož na svém těle a ta jej zcela roztrhala.
Ono potvrzení přišlo až nyní.
„Prezident Trump i další představitelé USA už o víkendu zmiňovali, že identita zabitého byla ověřena krevní zkouškou a testem DNA. V dalších dnech se pak objevila senzační zpráva, že DNA Bagdádího bylo získáno ze spodního prádla, které pro Američany opatřil kurdský agent (...) Teprve nyní si ale můžeme být stoprocentně jisti. Abú Bakr al-Bagdádí je po smrti,“ shrnul ve čtvrtečním vysílání televize Al-Džazíra Ibrahím al-Maráší, americký historik specializující se na poměry v Iráku a stálý spolupracovník stanice.
Temné dědictví
Bagdádí vedl ISIS od roku 2010. Organizace působila tehdy ještě jako irácká odnož Al-Káidy a byla známa jako ISI, Al-Káida v Iráku. Z káidistické sítě se ISIS vydělil od čtyři roky později, když se po expanzi do Sýrie v roce 2013 vzepřel pokynu vedení Al-Káidy, aby přenechal syrské území Frontě an-Nusrá a působit dál jen v Iráku.
Jádro vedení ISIS se přitom ustavilo kolem Bagdádího již v roce 2004, a to během internace iráckých džihádistů v Američany-vedeném vězeňském táboře Bucca. Spolužáci z islámských studií na bagdádské univerzitě popisují přitom Bagdádího jako samotářského podivína poblázněného islámským fundamentalismem. Až do angažmá v ISIS byl vnímán jako nevýznamný bagdádský kazatel.
Jako vůdčí postavě irácké Al-Káidy se podařilo Bagdádímu využít mocenského vakua v sunnitské části země na počátku dekády. Získal ke spolupráci několik bývalých velitelů saddámovské armády a po sérii bombových útoků s desítkami mrtvých si ho začali všímat i zahraniční džihádističtí sponzoři.
Hlavní strategií ISIS za Bagdádího vedení se stalo ovládnutí souvislého území a vytvoření kvazistátu, jež měl fungovat dle nejradikálnější interpretace islámského práva. V kontrastu s ostatními džihádistickými organizacemi se též prezentoval okázalou a až sadistickou krutostí, projevovanou zvláště při popravách zajatců či zacházení se ženami.
Organizace tak snáze šířila svoji pověst, budila strach a získávala stoupence mezi islámskými fanatiky na celém světě. Jak připomenul na BBC minulý týden bezpečnostní expert Frank Gardner, „i když vedení Al-Káidy Bagdádího napomínalo, že míra bestiality ISIS odporuje duchu islámu a že světové muslimstvo proti džihádismu jen popudí, Bagdádímu o názor ostatních nešlo. Vítal v ISIS ztracené existence, psychopaty, pedofily a osoby, jež přitáhla jeho krutost a násilí.“
Vedení ISIS dokonce odměňovalo svoje bojovníky výsadou setnout či upálit zajatce anebo právem znásilnit určitý počet zajatých žen. Vyžadována byla absolutní loajalita.
Několik žen znásilnil prokazatelně i Bagdádí osobně. Jednou z nich byla americká humanitární pracovnice Kayla Muellerová, jíž ISIS zajal v srpnu 2013 v Aleppu. Jinou mladistvá Jezídka, kterou využíval jako sexuální otrokyni ještě několik měsíců před smrtí, jak popsala sama dotyčná v rozhovoru pro AP.
Vrchol a pád
Území po kontrolou ISIS narostlo enormně v roce 2014, kdy jeho bojovníci ovládli východ Sýrie i sever Iráku, včetně více než milionového města Mosul. V černu 2014 vyhlásil Bagdádí na dobytém území chalífát a organizace začala užívat jméno, pod kterým je známa dodnes: Islámský stát.
Už v roce 2015 začal být ISIS však zatlačován syrskou režimní armádou podporovanou Rusy a Íránem, kurdskými milicemi podporovanými Američany a iráckými šiítskými jednotkami podporovanými Američany a Íránem. Irácký Mosul byl dobyt na jaře 2017 a syrská Rakka téhož roku na podzim. Poslední souvislé území v Iráku a Sýrii ztratil ISIS během roku 2018, poslední město pod jeho kontrolou — desetitisícový Baghúz na syrsko-irácké hranici — padlo 23. března 2019.
Ve formě ideologie, spících buněk a africko-asijských odnoží žije nicméně Islámský stát dále. Novému „chalífovi“ již provolali věrnost aktivní džihádistické struktury inspirované ISIS na Sinaji, v Bangladéši a v Somálsku.
Sám Bagdádí byl od léta 2017 na útěku. Necelé dva roky měnil úkryty na stále zmenšujícím se území ISIS ve východní Sýrii. Podle posmrtné rekonstrukce BBC se přesouval zásadně v noci a pouze s pětičlennou ochrankou. Dle vyjádření jeho švagra pro saúdskou televizi al-Arabíja byl „uzlíčkem nervů“ a stále podezříval všechny okolo ze zrady. Bál se používat telefon a jako cukrovkář měl soustavně strach, že mu dojdou dávky inzulínu.
Poslední fázi života strávil Bagdádí ve venkovském stavení obehnaném zdí právě u vesnice Baríše na západě Sýrie v oblasti kontrolované organizací Haját Tahrír al-Šám — koalicí zbytků islamistických protiasadovských skupin.
Některé zdroje uvádějí, že zde Bagdádí plánoval obnovu chalífátu. Jiné tvrdí, že se chystal na útěk do blízkého Turecka. Ven chodil na každý pád v převleku za pastevce, nikdy neodkládal pás v výbušninami a nutil jej nosit všechny muže ve svém okolí.
Detaily zátahu
O smrti Bagdádího víme nesporně následující: na jeho poslední úkryt u Baríši zaútočilo komando amerických Delta Force, které na místo dopravilo osm vrtulníků ze základny u iráckého Irbílu. Velení ozbrojených sil USA zveřejnilo vidozáznam, na němž jsou z ptačí perspektivy vidět dva oddíly, které pronikají do usedlosti skrze díry v obvodové hradbě, jíž prorazily výbušninami.
Podle amerického výkladu se měl Bagdádí pokusit ukrýt v únikovém tunelu spolu se dvěma svými potomky a při bezprostřední hrozbě dopadení odpálit výbušninu na svém těle. Americký prezident Donald Trump při ohlášení Bagdádího smrti uvedl, že on sám celou akci sledoval „jako v kině“, přičemž Bagdádí měl před smrtí „naříkat a skučet jako pes“. Americkým médiím však zdroje z Bílého domu vypověděly, že záznam, jenž Trump sledoval, nebyl opatřen zvukem.
Nalezené ostatky Bagdádího byly dle oficiální zprávy nakonec převezeny helikoptérami zpět do Iráku k identifikaci DNA, a poté shozeny při krátkém muslimském obřadu do moře.
Akci, jež trvala celkově hodinu a půl, naplánovala americká rozvědka CIA za pomoci irácké tajné služby a iráckých i syrských Kurdů. Trump poděkoval také Rusku a Turecku, které byly o operaci informovány v krátkém předstihu. Obě mocnosti měly zajistit, aby se na americké vrtulníky při přeletu nestřílelo, což také udělaly.
Dílčí pře se vede ještě nad otázkou kurdského přispění, které bylo dle některých zdrojů klíčové; Trump mu však údajně odpovídající hodnotu nepřiznal kvůli svému poslednímu posunu v regionální politice.
V masmédiích se dále objevila tvrzení, že akce byla plánována původně až na pozdější dobu; Trumpův manévr se stažením amerických jednotek ze severovýchodu Sýrie však donutil CIA operaci uspíšit. Pravdivost těchto tvrzení ale nebyla dosud spolehlivě prokázána.
Celou usedlost zlikvidoval několik hodin po operaci nálet amerických letounů. Na místě nezůstaly ani trosky domu, jen kamenitá plocha s táhlými prohlubněmi.
Další informace:
AAWSAT ISIS Confirms Baghdadi Dead, Appoints Quraishi as Successor
Al Džazíra With Abu Bakr al-Baghdadi gone, what next for ISIL?
Al Džazíra Trump says al-Baghdadi's 'number one replacement' is dead
TRT Mosul residents celebrate Daesh leader Abu Bakr al Baghdadi’s death
The New York Times Trump’s Syria Troop Withdrawal Complicated Plans for al-Baghdadi Raid
BBC News Abu Bakr al-Baghdadi: IS leader's underwear 'stolen' for DNA test
The Guardian Visual guide to the raid that killed Isis leader Abu Bakr al-Baghdadi
France 24 After Baghdadi: What next for ISIS after US raid?
Al Džazíra The day after al-Baghdadi's death