Tak já to tedy beru, šéfe
Jan GruberDoba, kdy se v sociální demokracii o ministerská křesla sváděly bitvy, dávno minula. Dnes její barvy nechce ve vládě reprezentovat téměř nikdo. Krize, v níž se strana po sérii volebních propadáků nachází, nebere konce. A bude hůř.
„Když jsem byl zvolen předsedou sociální demokracie, ,hrozilo', že se jednoho dne můžu stát premiérem. Musel jsem se začít připravovat,“ vyprávěl mi jednou Vladimír Špidla. Dnes, po sérii výprasků v komunálních, senátních a evropských volbách, sociálním demokratům obsazení křesla předsedy vlády zdaleka „nehrozí“. Ponížené angažmá v kabinetu Andreje Babiše nicméně některým z nich přineslo alespoň ministerské funkce.
S ohledem na skutečnost, že v horizontu příštích let se to zřejmě stalo naposledy, je pozoruhodné, že o brzy uprázdněné místo po vynucené demisi zcela nekompetentního Antonína Staňka, za jehož působení si leckdo s nostalgií vzpomněl i na jeho předchůdce Vítězslava Jandáka, se o řízení Nostického paláce nikdo nepřihlásil. Vždyť post ministra je bezpochyby prestižní, pro většinu politiků bývá vrcholem kariéry a nejen v prostředí sociální demokracie se o něj v minulosti sváděly bitvy.
Jinak výměna vlastního ministra je pro fungující politické straně banální záležitost i za prezidentování Miloše Zemana.
Mimoto nejspíše opravdu nelze Zemanovi vyčítat -- ač je v jeho případě s podivem, že se takové záležitosti vůbec vyskytují -- ani neprozíravou nominaci Antonína Staňka na post ministra kultury, ani nápad nahradit ho člověkem, který představuje vizi svého působení na řečeném ministerstvu jako krizový manažment. Nevím, jak velký by člověk sympatizující se sociální demokracií musel mít nadhled, aby na to dokázal koukat bez hořkosti
https://denikn.cz/140008/cssd-dostala-ranu-mezi-oci-bud-spadneme-nebo-se-nam-rozsviti-pred-vladou-si-budu-cist-bondyho-rika-kandidat-na-ministra-kultury-smarda/?cst=3a12f37b265214ee665fbc41d30d184f02f03248