Cyklon Idai zdevastoval Mosambik. Podle vědců se budou tropické bouře zhoršovat
František KalendaMosambik, Zimbabwe a Malawi se vyrovnávají s následky jedné z nejničivějších tropických bouří v dějinách. Cyklon Idai si vyžádal stovky obětí na životech a zdevastoval tisíce domovů. Tropické bouře se zhoršují mimo jiné v důsledku změn klimatu.
Se zřejmě nejhorší humanitární katastrofou od občanské války v 80. letech se vyrovnává jihoafrický Mosambik. Cyklon Idai, který zasáhl také další země jihozápadní Afriky jako Zimbabwe a Malawi, může být podle Organizace spojených národů dokonce historicky nejhorší podobnou pohromou na jižní polokouli. Tropická bouře zasáhla přes dva a půl milion lidí a podle posledních odhadů si vyžádala víc než tisíc obětí na životech. Podle vědců bude s postupujícími změnami klimatu podobných bouří přibývat.
Po celé jihozápadní Africe bouře od minulého pátku devastovala domovy lidí, působila ničivé záplavy a likvidovala úrodu. Vůbec nejhůře zasažené je přístavní město Beira na pobřeží Indického oceánu, přes nějž bouře v noci z minulého čtvrtku na pátek přešla z moře na pevninu. To se vlivem záplav proměnilo v podstatě v „ostrov v oceánu“ a jeho obyvatelé byli odříznuti od okolního světa. Vláda Mosambiku vyhlásila v úterý výjimečný stav a tři dny truchlení za oběti. Těch může být podle prezidenta Filipe Nyusiho víc než tisícovka. Oficiální čísla ale podle zpravodajů představují sotva špičkou ledovce a skutečný počet obětí nemusí být znám celé měsíce.
Fotografie z míst zasažených cyklonem zobrazují celé městské čtvrti zcela zaplavené kalnými vodami. Pod hladinou se ocitly domy, cesty i sloupy elektrického vedení. Mosambická a jihoafrická armáda se snaží lidem pomoci ze vzduchu, protože přístup po zemi často znemožňují zničené cesty a mosty. Přeživší jsou často vodami uvězněni na střechách budov či dokonce na stromech. „Někdy zvládneme zachránit jen dva z pěti lidí, jindy nám nezbývá než shodit z vrtulníku potraviny a vydat se na pomoc těm, kteří jsou ve větším nebezpečí,“ komentoval pro agenturu AFP zoufalou situaci Ian Scher z jihoafrické záchranné služby Rescue SA.
Podobné zprávy hlásí i další záchranáři. „Dnešní let přes zaplavená území v povodí řeky Buzi byl opravdu srdcervoucí,“ sdělil jihoafrickému zpravodajskému serveru Lowvelder pilot Rick Emenaker. „Viděli jsme množství lidí uvězněných na střechách domů, obklopených kilometry vody. Bylo těžké připustit si, kolik lidí asi muselo umřít.“
Ve městě Beira, které má přes půl milionu obyvatel, bouře zdevastovala na devadesát procent všech domů. „Tam, kde byla země, je nyní moře. Město je úplně odříznuté. Je to vlastně ostrov uprostřed oceánu,“ říká Matthew Cochrane z Červeného kříže. Protože teprve v neděli se podařilo obnovit mobilní signál, začaly se zprávy o osudu města objevovat až počátkem týdne. „Je to tady totální chaos,“ cituje Guardian Australanku Jill Lovellovou z místní misijní školy. „Lidé jsou na střechách i ve stromech. Záchranáři se teprve dostávají na místo a deště všechno ještě zhoršují. Tolik lidí přišlo o život či o domov.“
Změny klimatu tropické bouře zhoršují
Míru souvislosti mezi cyklonem Idai a lidmi způsobenými změnami klimatu se podle BBC jen těžko podaří ověřit, na provedení přesného počítačového modelování totiž expertům schází prostředky. Vyšší intenzita tropických bouří je ale podle vědců v souladu s dlouhodobým trendem — s oteplováním planety budou i do budoucna bouře ničivější.
„U bouří, jako je tato, jde o tři faktory“, vysvětluje doktorka Friederike Ottová z Evironmental Change Institute při Oxfordské univerzitě. „Míra srážek, vzestup hladiny vedoucí k záplavám a rychlost větrů. Množství srážek se díky změnám klimatu zvyšuje a rovněž vzestup hladiny je horší vzhledem k dlouhodobému nárůstu hladin moří.“
S tím souhlasí Paulo Ceppi z Grantham Institute na Královské univerzitě v Londýně. „Mezi globálním oteplováním a intenzitou bouří je jednoznačná souvislost. Potřebujeme udělat všechno pro to, abychom oteplení udrželi pod 1,5 stupněm Celsia v souladu s Pařížskou dohodou, máme-li nárůst intenzity tropických bouří do budoucna minimalizovat — a abychom pařížských cílů dosáhli, musíme v celosvětovém měřítku okamžitě začít se snižováním emisí oxidu uhličitého“ apeluje vědec.
Mel Evansová z britských Greenpeace považuje Cyklon Idai za další důkaz o tom, že dopady změn klimatu nesou především ti, kteří za ně mají nejmenší odpovědnost. „Průměrné emise CO2 lidí z Mosambiku, Malawi či Zimbabwe jsou jen zlomkem toho, co připadá na osobu v Americe či Evropě. Lidé, kteří ke změnám klimatu nejméně přispěli, jako první trpí jejich následky a mají mnohem méně prostředků, aby se na podobné bouře mohli připravit a se škodami se vyrovnat.“
Další informace
- The Guardian Cyclone Idai 'might be southern hemisphere's worst such disaster'
- The Guardian Climate change making storms like Idai more severe, say experts
- Deutsche Welle Cyclone Idai: Death toll 'could reach 1,000'
- BBC Cyclone Idai: What's the role of climate change?