Když ženy vybíhají z ofsajdu
Kateřina KňapováFotbal už dávno není jen mužskou doménou. I v České republice roste počet žen, které rozumí fotbalu a milují fotbal. Je třeba, aby byly zastoupeny i ve veřejném prostoru. Jen tak bude fotbal opravdu pro všechny.
Daleko spíš než sexismus to byl prostě hloupý vtip. Ano, píšu o trochu trapné scénce, která se odehrála při udělování historicky prvního Zlatého míče pro nejlepší fotbalistku světa a která tenhle významný moment pro ženský fotbal vlastně úplně zazdila. Předávající DJ Martin Solveig se totiž žertem zeptal vítězné útočnice francouzského Lyonu Ady Hegerbergové, jestli umí twerkovat, a dotyčná mohla jen útrpně zavrtět hlavou. I když se Solveig následně omlouval, hořká pachuť zůstala.
Fotbal už dávno není jen mužskou doménou. I v České republice roste počet žen, které se kolem fotbalu točí, ať už jako divačky, hráčky nebo třeba rozhodčí. Koneckonců zájmu o ženský fotbal, jakkoliv je pořád vnímaný spíš jako nedokonalá mladší sestřička toho „pořádného“ chlapského, v České republice napomáhají i mimořádné úspěchy ženské Slavie, která v posledních letech pravidelně boduje v Lize mistryň a hraje proti nejlepším celkům kontinentu.
Předminulý víkend, po sedmi letech od posledního startu Dagmar Damkové, odřídila zápas nejvyšší české mužské fotbalové ligy mezi Mladou Boleslaví a Olomoucí další žena Jana Adámková. Zkušená sudí, která má na kontě mnoho velkých mezinárodních zápasů, naposledy třeba finále Ligy mistryň, se dokonce umístila na druhém místě ankety o nejlepší ženskou rozhodčí světa. První byla Bibiana Steinhausová, která v září 2017 odřídila jako první žena zápas německé Bundesligy.
Je pravda, že v České republice stále čekáme na v zahraničí dnes již běžné větší počty fotbalových sportovních novinářek, nebo dokonce komentátorku, ale i to se musí jednou zlomit. Koneckonců žen, které rozumí fotbalu a milují fotbal, nacházíme ve veřejném prostoru čím dál více. Autorka těchto řádků se dokonce před několika týdny účastnila natáčení podcastu fanoušků pražské Slavie, do kterého byly mimo moderátora přizvány pouze ženy. Řeklo by se, že je to drobnost, ale na reprezentaci záleží. A jsou to právě střípky, jako je tento, který může fotbal postavit do jiného, otevřenějšího světla.
Při čtení předchozích řádků by si pozorný čtenář či čtenářka mohli říct, že můžeme být klidní a že se všechno ubírá dobrým směrem, a to i u nás v České republice. Pravdou ale zůstává, že jsou to právě incidenty jako ten ze Zlatého míče, které poukazují na stále přítomnou nesamozřejmost spojení žen a fotbalu. Chlapců či mužů se nikdy nezeptáte, jak se dostali ke sledování fotbalu, pokud je ale vášnivou fanynkou dívka nebo žena, ta otázka vyplyne z konverzace celkem běžně. A co s tím dělat? Třeba být vidět, slyšet a otevřeně se stavět za to, aby byl fotbal opravdu pro všechny.