Praha v reakci na mrazy posílila kapacity nocleháren pro lidi bez domova
Jan GruberV reakci na mrazy, které si v minulých dnech vyžádaly několik obětí, zvýšilo vedení Prahy počty míst v noclehárnách pro lidi bez domova. Pražská koalice současně slíbila, že se bude zabývat nejen následky ale i příčinami bezdomovectví.
Navýšením počtu lůžek v noclehárnách pro lidi bez domova zareagovalo vedení Prahy na mrazy, které na město v minulých dnech udeřily a jež si vyžádaly první oběti. Zástupci nové pražské koalice uvedli, že kapacity ubytovacích zařízení jsou dostatečné a přečkat chladnou noc v teple může každý, kdo o nouzové ubytování požádá. Současně slíbili, že v budoucnu přijmou taková opatření, která budou řešit i samé příčiny bezdomovectví.
„Nechceme, aby uprostřed bohatého velkoměsta na ulicích umírali lidé zimou,“ řekla radní pro oblast sociální a zdravotní politiky Milena Johnová (PRAHA SOBĚ). „Kromě akutních opatření, jež byla spuštěna dříve než loni, budeme pracovat na koncepčních řešení, která zabrání tomu, aby se lidé na ulice vůbec dostávali, respektive aby se jim v takovém případě dostalo brzké pomoci,“ dodala.
Johnová dále zmínila, že plánuje ve spolupráci s odborníky — mimo jiné i z Platformy pro sociální bydlení — rozpracovat a obohatit o příklady dobré zahraniční praxe stávající Koncepci návrhů řešení problematiky bezdomovectví v Praze pro léta 2013 až 2020. „Naším cílem je, aby na ulicích žilo co nejméně lidí, ideálně, aby tam nežil vůbec nikdo,“ uzavřela pražská radní.
Ředitel odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence na pražském magistrátu Tomáš Klinecký poznamenal, že součástí mimořádných zimních opatření je kromě zvyšování ubytovacích kapacit i posílení nočních terénních týmů nebo zrušení bariér pro vstup do nocleháren. „Lidé nebudou muset za ubytování platit, prokazovat se dokladem totožnosti a tolerován bude i alkohol,“ vysvětlil.
Na otázku Deníku Referendum, zda budou noclehárny přijímat lidi bez domova i se psy — což je další z překážek, kterou někteří experti kritizují — Klinecký odpověděl, že koalice v tomto ohledu zvažuje pilotní projekty, neboť mezi odborníky nepanuje obecná shoda, zda by měla být zvířata na ubytovnách tolerována.
Podle odhadů v Praze žije kolem šesti tisíc lidí bez domova. Město má k dispozici sedm set lůžek na noclehárnách. V případě potřeby může počet míst navýšit o stovky v denních centrech a prostřednictvím stanových modulů. „Nenastane situace, že by člověk nedosáhl na místo k přespání, protože by byla vyčerpána kapacita,“ ujistil Klinecký.