Nenechte se zmást. Demokraté v amerických volbách zvítězili
Jana LohrováDemokraté získali přesvědčivou většinu ve Sněmovně reprezentantů a mohou se radovat také z příznivých demografických trendů a mnoha výsledků na místní úrovni. Mnohokrát opakované tvrzení, že ve volbách nezvítězili, proto popírá realitu.
Úterní americké volby byly v mnoha směrech historické. Letošní „midtermy“ přitáhly nejvíce voličů od roku 1966, v Kongresu usedne rekordní počet žen, první původní Američanky nebo první muslimky. Celonárodně je pak volby navzdory prohlášením Donalda Trumpa třeba chápat jako jednoznačný úspěch Demokratické strany — a tvrdit opak jednoduše popírá realitu.
Pojďme si shrnout některá základní fakta. Demokraté získali přesvědčivou většinu ve Sněmovně reprezentantů a ukončili tak dva roky nekontrolované vlády jedné strany. Trumpovy výroky o „prakticky úplném vítězství“ jsou očividný nesmysl, protože Republikánská strana již nedrží v rukou všechny složky vlády. Demokraté naopak získali silnou vyjednávací pozici.
Budoucí předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová uvedla, že s prezidentem Trumpem již projednávala například spolupráci ohledně investicí do infrastruktury, zároveň se ale zavázala pracovat na tématech jako všeobecná zdravotní péče a omezení prodeje střelných zbraní, které republikánům silně leží v žaludku.
Za prvé: to že úřadující prezident v polovině svého funkčního období ztratí část voličské podpory je v USA naprosto standardním jevem. A naopak: že se mu vůbec podaří udržet a l e s p o ň jednu z obou parlamentních komor, je jevem značně vzácným. V tomto ohledu nelze popírat, že i D. Trump dosáhl svého relativního úspěchu.
A za druhé: vzhledem k chaotickému a exhibicionistickému způsobu vládnutí D. Trumpa by on za normálních okolností vlastně skutečně m u s e l být smeten "modrou vlnou tsunami". A ten fakt že se to nestalo, je sám o sobě velkou prohrou jak demokratů, tak všech humánně a skutečně demokraticky smýšlejících sil vůbec.