Cheb je dalším okresním městem, které provedlo převrat proti zavedeným stranám
Jan GruberKdyž vloni chebští zastupitelé ANO, ČSSD, KSČM a ODS společně odvolali starostu Jalovce, mysleli si, že městu budou v široké koalici vládnout už napořád. Jenomže arogance se vymstila: Jalovcem vedená kandidátka teď získala většinu.
Byla zima, nevlídno a lehce pršelo. Na chebském náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se přesto předposlední den loňského roku sešlo zhruba tisíc lidí. Shromáždili se proto, aby podpořili odvolaného starostu města Antonína Jalovce. Toho po necelých sedmi měsících svrhli jeho někdejší koaliční partneři z řad politického hnutí ANO spolu s opoziční ČSSD, KSČM a ODS. Údajně kvůli neshodám při přípravě městského rozpočtu.
„Počasí není úplně ideální. Tak doufám, že to s námi vydržíte. Koblihy ale nebudou,“ řekla úvodem jedna z organizátorek demonstrace, studentka chebského gymnázia Michaela Makovcová. „Nám se nelíbí,“ pokračovala, „jak bylo odvoláno vedení města. Především postup hnutí ANO. To se ani neobtěžovalo vypovědět koaliční smlouvu, veřejnost o záměru neinformovalo a své kolegy prostě podrazilo.“
Ke slovu se o pár chvil později za potlesku plného a prokřehlého náměstí dostal i Jalovec. „Snil jsem o městě, kde již nevládnou zprofanované strany, které naprosto zdegenerovaly. Jde o chebskou ODS a ČSSD, ke kterým se ochotně přidává hnutí ANO a KSČM. Tyto strany nejsou platformou pro názory svých členů, ale hlásnou troubou několika kmotrů, které je zcela ovládají,“ prohlásil.
„Poznal jsem ale, že tenhle sen není jen můj, že je to sen tisíců Chebanů. Vzpomeňte si na to při příštích volbách. A slibuji vám, že za rok na naší radnici nebude sedět koalice, za kterou se musíte stydět,“ vyzval demonstranty Jalovec. „Půjdu do toho naplno,“ dodal závěrem s tím, že podporu, které se mu dostalo, nechce zklamat.
O deset měsíců později Jalovcem vedená kandidátka Volba pro město získala v komunálních volbách mimořádných pětačtyřicet procent hlasů a v třicetičlenném zastupitelstvu obsadila sedmnáct křesel. Politické hnutí ANO se třinácti procenty hlasů skončilo s propastným odstupem druhé. Občanští a sociální demokraté zcela propadli. První dosáhli na pouhopouhý jeden mandát. Druzí se do zastupitelstva poprvé od sametové revoluce vůbec neprobojovali. KSČM získala dvě křesla.
„Měl jsem radost, že konečně někdo vypráskal tu starou garnituru. Lidi si zkratka pamatují, jak s Jalovcem vyběhli a úplně zbytečně ho odvolali. To i já, který se nezajímám o politiku, jsem se zvednul a šel na demonstraci. Akorát jsem zvědavý, jak se s tím teď popasuje,“ vysvětlil, kde hledat jeden z klíčů k pochopení Jalovcova úspěchu, někdejší rekvizitář chebského divadla Martin Beseda.
Staří a noví podrazáci
Poslední volební období přineslo do jinak poklidné chebské politiky nezvykle vzruchů. Měsíc po volbách byl nejprve starostou města zvolen sociální demokrat Petr Navrátil, když obešel vítěznou kandidátku Volby pro město a složil koalici z ČSSD, KŠCM a politického hnutí ANO. Ta ovšem nedisponovala většinou hlasů a byla nucena se spoléhat na podporu občanských demokratů.
Navrátilova vláda nad Chebem ale trvala jen dva a půl roku. Slibnou politickou kariéru — Navrátil současně zastával i post náměstka karlovarského hejtmana — mu zhatilo obvinění z dotačního podvodu v kauze ROP Severozápad. Opozice navrhla jeho odvolání a na její stranu se po jistém váhání přidalo i politické hnutí ANO.
Právě Navrátilův pád vynesl do čela města Jalovce. Přestože byl učitel zdejšího gymnázia v zastupitelstvu nováčkem — pronikl do něj jen díky preferenčním hlasům, kandidoval totiž až z devátého místa — kolegové z řad Volby pro město jej upřednostnili před jedničkou kandidátky a zkušeným komunálním politikem Miroslavem Plevným, který na chebské radnici zasedal již od roku 2002.
„Lidé, kteří byli na kandidátce výše než já, byli často pracovně vytížení, a tak na mě funkce starosty jaksi zbyla. Z pozice nováčka v zastupitelstvu jsem se najednou musel ujmout řízení Rady města, jejíž zasedání jsem nikdy neviděl. Bylo to náročné,“ řekl Jalovec. „Hnutí ANO zřejmě předpokládalo, že se zesměšníme, že to nezvládneme. Nám se ale dařilo. Získali jsme mezi lidmi popularitu,“ dodal.
Novou koalici utvořila Volba pro město společně s politickým hnutím ANO, Koalicí pro Cheb a Svobodnými. Ani ta ale neměla dlouhého trvání. Na konci roku 2017 odmítli anonisté schválit připravený rozpočet — ač jej v Radě původně podpořili —, jeho neschválení vyložili jako Jalovcovu neschopnost a společně se stranami, které Cheb řídily v počátku volebního období, hlasovali pro jeho odvolání.
Na témže jednání zastupitelstva byl obratem již třetím chebským starostou za poslední tři roky zvolen někdejší ředitel střední zdravotnické školy Zdeněk Hrkal z politického hnutí ANO, který se na spolupráci dohodl s bývalými partnery — ODS, ČSSD a KSČM. Tentokrát ale koalici z opozičních řad netolerovali občanští demokraté, nýbrž komunisté. Z řad přítomných občanů se ozývaly výkřiky „Hanba!“. Jalovec hovořil o frašce.
Intriky a návrat hazardu
Podle politologa Jindřicha Čermáka má Jalovcův volební úspěch několik důvodů. „Volba pro města vyhrála již před čtyřmi lety. Tenkrát ovšem ČSSD spolu s hnutím ANO a KŠCM za podpory ODS vítěze obešla. To lidi pochopitelně naštvalo. Když se koalice zhroutila a novým starostou se stal Jalovec, rychle si získal sympatie veřejnosti. Jeho náhlé odvolání obyvatele Chebu znovu pobouřilo,“ vysvětlil.
Intriky politického hnutí ANO, ČSSD, KSČM a ODS, jež vedly k Jalovcovu pádu, ovšem pro vysvětlení zisku více než pětačtyřiceti procent hlasů ve volbách samy o sobě nestačí.
„Lidé v Chebu byli nespokojení se způsobem vedení města. Nelíbilo se jim vyprazdňování tradičních politických stran, z nichž postupně odešlo mnoho aktivních členů a které nedbaly názoru svých voličů. Volba pro město se profilovala jako důsledná opozice. Upozorňovala na problematická rozhodnutí městského vedení. Dařilo se jí komunikovat s občany a naslouchat jim,“ řekl zakladatel zpravodajského portálu Zprávy z Chebu Libor Dušek s tím, že Jalovec na radnici přinesl jiný, otevřenější politický styl.
Pomyslným hřebíčkem do rakve pak pro strany dosluhující koalice dle Čermákova i Duškova mínění bylo schválení zhola nepochopitelné vyhlášky, která do města znovu přivedla hazard. Tu zastupitelstvo přijalo jen dva týdny před komunálními volbami.
„Vyhláška, jež odsunula hazard na nedaleký Svatý kříž, nebyla v platnosti ani rok. Lidem se záměr vedení města pochopitelně nelíbil a tak se v Chebu znovu demonstrovalo na podporu opozice i Jalovce,“ uvedl Čermák. „Byla to politická sebevražda. Nikdo nevěřil tomu, že se koalice ke změně vyhlášky opravdu odhodlá,“ doplnil Dušek.
Již zmíněná Michaela Makovcová dodala, že k vítězství Volby pro město výrazně přispěla i podpora mladých lidí. „Jalovec je oblíbeným kantorem na chebském gymnáziu,“ vysvětlila. Podle Makovcové bylo důležité také to, že Volba pro město vedla kampaň i v okrajových částech města, na které ostatní politické strany prakticky rezignovaly. „Výhodou pro Jalovce bylo, že je v politice nováčkem a nemá za sebou žádné aféry z minulosti. Navíc je aktivní na sociálních sítích, kde neúnavně odepisuje na jednotlivé komentáře,“ řekla.
Město funguje, ale...
Cheb v posledních letech pomalu ožívá. Fasády domů v historickém centru jsou opraveny, věže kostela sv. Mikuláše již několik let krášlí nové střechy a na obou březích řeky Ohře pod románskou falcí Fridricha Barbarossy vznikla krajinná výstava. Ve dvaatřicetitisícovém městě sídlí solidní regionální muzeum, dvě galerie a jediná stálá divadelní scéna v Karlovarském kraji. V celém okrese je rekordně nízká nezaměstnanost, osmá nejnižší v celé České republice. Platy rostou.
Jak si tedy vítězství vysvětluje budoucí chebský starosta Jalovec? „My všichni jsme byli překvapení. Takový úspěch nikdo nečekal, ani naši protivníci,“ vyprávěl. „Pokud získáte ve volbách pětačtyřicet procent hlasů, musí se sejít několik věcí. Je třeba zvládnout kampaň. Být uvěřitelný. A zároveň soupeři musí všechno pokazit, což se právě v Chebu stalo,“ řekl s poukazem na přijetí zmíněné vyhlášky o hazardu krátce před volbami.
„V Chebu převládl technicistní pohled na město. Velké investice, beton a beton. Zapomnělo se ale na běžnou údržbu. Padají lávky. Rozpadají se silnice. Chybí chodníky. To lidi skutečně trápí. Investice sice oceňují, ale ty nejsou vždy účelné, ne vždy fungují a často bývají předražené,“ vypočetl Jalovec důvody, proč se Chebané odvrátili od stran, jež město po dlouhá léta vedly.
„Nejde totiž jen o to, co kdo dělá, ale také o to, jak to dělá. Lidé musejí mít pocit, že mají na radnici zastání. Že pravidla platí pro všechny. Že lze hrát fér. Že k získání dotace není třeba mít protekci. Že vedení města o aktivní občany stojí a nehází jim klacky pod nohy. Zdejší politické strany — především ODS a ČSSD, ale i hnutí ANO — byly arogantní. Myslely si, že budou vládnout napořád,“ glosoval situaci bývalý a také budoucí starosta.
Nesmíme zklamat
Program, se kterým Volba pro město zvítězila ve volbách, nebyl nikterak velikášský nebo vizionářský. Nesliboval obytné mosty, miliony nových stromů nebo ulice zcela prosté uprchlíků, jak tomu bylo v některých českých, moravských i slezských městech. Spíše věcně a s neobvykle vysokou mírou podrobnosti popisoval plány pro jednotlivé oblasti městského života.
Počítal se zavedením participativního rozpočtu, dostavbou zdejší knihovny nebo s rozšiřováním průmyslové zóny. Ovšem jen za podmínky, že půjde o investice s vyšší přidanou hodnotou a investor se bude podílet rozvoji města, například v podobě výstavby bytů nebo rozšiřování kapacity škol a školek. Volba pro město dále slibovala MHD pro seniory zdarma, výstavbu nových cyklostezek a podporu recyklace odpadů místo budování nové spalovny.
„Problém s průmyslovou zónou spočívá v tom, že místní sklady nabízejí nekvalifikovanou a špatně placenou práci. Lákají především agenturní a zahraniční pracovníky. Ti sice v Chebu bydlí, ale skutečně tu nežijí. Svůj čas tráví mezi skladem a ubytovnou. Navíc v případě krize ti lidé mohou snadno přijít o práci a město se bude potýkat s nárůstem bezdomovectví,“ řekl Jalovec s tím, že pokračovat v rozvoji zóny tímto směrem není pro město výhodné.
Zmínil se rovněž o zvyšujících se cenách bytů a jejich nedostatku. „Cheb sice má — ve srovnání s ostatními městy — velký bytový fond. Jde zhruba o patnáct set bytů. Ty jsou ale často zanedbané. Navíc se většinově nacházejí v historickém centru, které je památkově chráněné. Jejich rekonstrukce se proto prodraží. A developeři o výstavbu v Chebu nejeví větší zájem. Mylně se domnívají, že by prodělali,“ dodal.
Jalovec si uvědomuje, že volební výsledek, který Volbě pro město přinesl většinu v zastupitelstvu, vytváří velká očekávání. „Lidé nám dali obrovskou důvěru. Vystupovali jsme jako protiváha zkorumpovaných stran. Proto si nemůžeme dovolit žádný skandál. Máme jen jednu šanci, když něco pokazíme, v příštích volbách propadneme. Ale když se nám bude dařit, tak lidé třeba zjistí, že se v Chebu bez starých stran obejdou,“ podotkl.
Úspěch v komunále s sebou často přináší chuť zapojit se i do politiky krajské nebo celostátní. Jalovec, který v loňských sněmovních volbách kandidoval z posledního místa za Starosty a získal třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů, ambici vykročit z městské politiky nevylučuje. „Jsem chebský patriot. Takže nechci někam odcházet. Dokážu si ale představit, že funkci krajského zastupitele lze s postem starosty skloubit,“ vysvětlil.
Krajské volby se uskuteční za dva roky. Na Chebsku současně proběhnou i volby do Senátu. V případě, že se bude Jalovcovi ve vedení města dařit, má bezpochyby šanci v některém z volebních klání uspět. A Starostové tak mohou získat další výraznou tvář. Zrodí se v Chebu nový Vít Rakušan?